Yaşananlara Dair Sorduk..!

AK Parti Gönen Belediye Başkan Aday Adaylarından Oğuzhan Akyener’e bazı özel sorular yönelttik.

Ortada bir çok aday adayı için“hayırlı olsun” mesajları dolaşıyor. Bunlarla ilgili görüşleriniz nelerdir?

Hayır duası önemli  tabii. Ama ortada somut bir şey  yok hatta iddiaların ihtimali dahi çok zayıf iken, bu tarz algılar oluşturulmasını doğru bulmuyorum.

Sizi Ankara’da olmanız sebebiyle eleştirenler var. Hatta bu işe Ankara’da bir pozisyon kapmak için girdiğinizi söyleyenlerde var. Bununla ilgili görüşleriniz nelerdir?

Bunlarınbenitanımayanlartarafındanortayaatılaniddialarolduğuaşikar. Bu sebeple bu yaklaşımları komik buluyorum. Yine de kısaca birşeyler söylemek gerekirse; ben Ankara’da ikamet ediyorum. Bunu gizlemiyorum. Eşim ve üç çocuğum da Ankara’da. Lakin Rabbim nasip ederse, hep birlikte Gönen’imize geleceğiz. Tabii zamanı geldiğinde .Adaylık sonrasında. Her şeyin bir vakti var. Önemli olan, doğru işi, doğru yer ve zamanda yapmak. Aday olduktan sonra yapılması gerekenler farklı, adaylık öncesi farklı. Bunların idrakinde olarak, zamanın hakkını vererek, en verimli ve en etkin bir biçimde değerlendirmek önemli.

Ankara’da pozisyon kapmaya gelince, böyle bir talebim yok. Aksine bir çok farklı makamdan, “Gönen’de ne işin var? Gel burada birlikte çalışalım” tarzında teklifler aldım. Fakat bir yola niyetlendik bir kere. Rabbim nasip ederse, ülkemize örnek olacak bir modeli uygulamaya geçireceğiz. Bu modelle de, öncelikle memleketimize, kendi şehrimize hizmet edeceğiz.

Bahsettiğinizbumodelinasılbirsiyasiüslupileuygulamayıdüşünüyorsunuz? 

Öncelikle daha anlaşılır olması için, bazı somut örneklerle bu sorunuzu cevaplandıracak olursak; para ile gazetelere haber yaptırmak, kendimi en güçlü adaymış gibi lanse ettirmek,içi boş övgülerle her işten anlıyormuş gibi görünmeye çalışmak,iftira atmak,ön plana çıkmak için haksız fiillere, yalana, dolana bulaşmak, para ile arkama birilerini takıp boy göstermek, içi boş söylemlerle şov yapmak, karalama ve algı operasyonları yürütmek, bunları yürütürken saf, temiz ve heyecanlı hemşehrilerimizi kullanmak, ortayabirfikirkoymadanvearkaplanınıtasarlamadansadecesloganlarüretmekgibibirgayemveüslubumolmadıveinşallaholmayacak. İnşallah bize yakışan birsi yasi üslubu düstur edineceğiz.

Bu siyasi üslup da; insan merkezli, dürüst, dinamik, kendini sürekli güncelleyen, üretken, çözüm odaklı, pratik ve gönüllere temas etmeye çalışan bir tabana oturacaktır.

Buradaki ifadelere dikkat edin, çünkü bizden sonra çok kullanılmaya başlandı. Bu da bir değişimin başladığını gösteriyor aslında!

Bu üslup çok tatmin edici de, yine de bazılarıtarafındanhalkıniçindedolaşmadığınızsöyleniyor. Aslında ben şahsen sizin bir çok yeri ziyaret ettiğinizi biliyorum. Bu konuda söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Dolaşmak… Belediyecilik bu kadar basit olmasa gerek! Yine de dolaşma bahsine gelirsek, kısa zamanda Gönen’imiz de 10 000 den fazla vatandaşımız ile bil fiil temas kurduk. Ziyaretler yaptık. Bunu da gerçekten çok kısa bir zaman zarfında tamamladık. Neredeyse ilçe merkezimiz deki bütün esnafımızı, kahvehanelerimizi, STK’larımızı ve pazar yerimizi dolaştık. Hatta Sarıköy’ümüze bile uğradık.

Özellikle pazar yerimize girip, bir iki peron dolaşıp, fotoğraf çektikten sonra ortadan kaybolmadık. Tanıştık. Sorunları dinledik. Gönüllerdeki muhabbeti, kırgınlıkları, umudu, temizliği gözlemledik. Neler yapılabileceğine dair fikirler geliştirdik. Kararlar aldık. Tabii belki bu ziyaretleri profesyonel bir şekilde fotoğraflayarak, şov yapmadık. Ama gayemiz dediğim gibi şov değil.

Ayrıca eklemek istiyorum ki,Gönen’dekiziyaretlerimizdebirçokdostumuzbiziyalnızbırakmadı. Ailesinden, işinden ve hatta hasta evladından feragat edip, bizimle ziyaretlere katıldı. Yani bu süreçte sürekli, yeniden aynı yerleri dolaşarak, hem halkımızı bezdirmeyi, hem de bize gönülden katkı koyan bu kardeşlerimizi zora sokmak istemedim. Ki, istemem de. İnce düşünmek önemli. Yoksa bu millete nasıl hizmet edilebilir?

Sonuç olarak, her şeyin bir zamanı var. İnşallah adaylık sürecinde, yapılmasıgerekenherşeyifazlasıylaenetkinveverimlibirşekildeifaettiğimizigöreceksiniz. Hatta öyle ki, dahaadaylıksürecindeGönenimizileilgilibirçoksorununçözümüileilgiliprojeleredahibaşlayacağız. Diğer bir ifade ile adaylık sürecinde de reklam yapmak için değil, üretmek, paylaşmak ve hep birlikte daha iyi noktalara gelmek için ziyaretler yapacağız. Biz böyle yaparsak, rey de,destek de zaten kendiliğinden gelecektir.

Sizin vizyonunuzla, ailenizle, çalışmalarınızla, dinamizminiz ile, başarılı kariyeriniz ile Gönen’de çok farklı kesimlerin de dikkatini çektiğiniz ve diğer partilerden de ciddi anlamda oy alacağınız söyleniyor. Bu hususta ne düşünüyorsunuz?

İnşallah. Bu minvalde bir çok geri dönüş alıyoruz. İnşallah Gönen’imizde sadece AK Parti içinde değil, partimizden de ötede, Gönen’liler nezdinde birleştirici, gönül alıcı bir siyaset izleyeceğiz. Dediğiniz gibi hangi siyasi görüşten olursa olsun, bizedestekmesajlarıulaşaninsanlarımızınbizdebulabildikleriumutziyadesiylememnuniyetverici. İnşallah Rabbim muvaffak edecek. Gönen bu yönden de ülkemiz için bir örnek olacak.

Okuduğunuz okullara bakarak, sizin için, CV’ sini doldurmaya çalışıyor gibi yorumlar yapanlar var. Bu konuda bir şey söylemek ister misiniz?

Zaten mezun ilk mezun olduğum üniversite CV doldurmak için yeterli sanırım. AyrıcaCV’mdekibirçokargümanıhiçbirşekildepaylaşmadığımdan da emin olabilirsiniz. Öte yandan, daha çok güvenlik, sosyal bilimler, yönetim, hukuk, ekonomi, işletme gibi diğer alanlarda yaptığım çalışmalara gelince, zamanı değerlendirmek ve hayatın her anında eğitime açık olmanın neresi CV doldurmak olabilir. Bu alanların hepsine bir mühendisin, bir yöneticinin de ihtiyacı var. Dolayısı ile bu tarz söylemlere inanın hiç gerek yok.

Son olarak, başkanlığını yaptığınız TESPAM nedir? Bir devlet kurumu mudur?

TESPAM web sitemizden de okuduğunuzda göreceğiniz üzere, enerji politikaları alanında çalışmalar üreten, ülkemizi uluslararası arenada temsil eden, alanındaki en başarılı ve en üretken düşünce kuruluşudur. Neleryaptığımızıveülkemizinenerjipolitikalarınanasılyönverdiğimizimedyadanveçalışmalarımızdangözlemleyebilirsiniz.

????????????????????????????????????
Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın
Facebook
Instagram
Twitter
Bülten Üyeliği