3 dakikada 642 TL’lik fatura! Vatandaş isyan etti

Çeşitli yöntemlerle binlerce kişiyi tuzaklarına düşüren ve vatandaşın parasını almak isteyen dolandırıcılar, son günlerde yeni bir yöntem kullanmaya başladı.

Son yıllarda artan dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaş ne kadar tedbir alırsa alsın dolandırıcılar yeni yöntemlerle vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. Özellikle son dönemlerde GSM operatörleri üzerinden dolandırıcılık moda olmuş durumda. Yeni yöntemle dolandırılan bir vatandaş, dolandırıcıların yeni yöntemini Haber7.com’a anlattı.

7 SANİYESİ 25 TL’DEN ÜCRETLENDİRİLİYOR

Kendisine telefonla ulaşıldığını belirten vatandaş, “Beyefendi(Hanımefendi) şuanda evinizin önündeyim. Kuryeniz var. Evde kimse yok, teslimatı kime yapayım’ dedi ve telefon kapandı. Arayan genellikle bir cep telefonu numarası oluyor. Daha sonra arayan numaraya geri döndüğümde “Bu numaradan kuryelerimize ulaşamazsınız” diye bir telesekreter mesajı çıkartıyor ve size telesekreteri bulunan 0888’li bir numara veriliyor. Burayı aradığınızda ise siz farkında olmadan 7 saniyede bir 25 TL ücret kesiliyor. Yaklaşık 2-3 dakika bekletildikten sonra o telefon kapanıyor” bilgisini verdi.

EŞİNİ DE ARAMIŞLAR

Telefonu kapattıktan sonra 0800’lü bir numaradan telefonunuza gelen bir mesajla şok olduğunu belirten vatandaş, “Mesajda aramamın 7saniyesinin 25 TL’den ücretlendirildiğini ve bunun telefon faturama yansıtılacağını öğrendim” dedi. Vatandaş son olarak “Benden sona eşimi aradılar, daha sonra yakın bir arkadaşımın eşini arayıp dolandırdıklarını öğrendim” ifadelerini sözlerine ekledi.

3 DAKİKADA 642 TL’LİK FATURA

Bu yöntemle mağdur olan vatandaşlar daha sonra GSM operatörlerine ulaşarak durumu anlatım kendilerine yardımcı olmaları talebinde bulunmalarına rağmen, GSM operatörleri bu konuda her hangi bir işlem yapamayacaklarını belirtiyor. Dolandırıcılar bu yöntemle 3 dakika içinde 642 TL’lik bir vurgun yapmış oluyor.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın