93 Harbi, Gönenli Zeki Baba, Edirne gezisi ve “iyilik yapmak”

Alişan Hayırlı

Dile, Osmanlıcaya, Farsçaya ve Arapçaya tam anlamıyla hakimdir. Dimağında yüzlerce şiir ve şarkı sözleri vardır. Türk Sanat ve Klasik Türk müziğine hayrandır. Günlük konuşma sırasındaki konulara, hemen bir şiir ya da şarkı mırıldanarak katılır. Şiirsiz geçen bir saati, edebiyatsız geçen bir günü, şarkısız geçen bir zamanı yoktur.

Giyimi, kuşamı, oturması kalkması, konuşması, yemesi ve içmesi son derece nezih, kibar ve medenidir. Temizlikten ve kaliteden asla taviz vermez. Düzenli ve tertiplidir. Konuşması şiir gibidir, kitabî bir üslupla hitap eder.

Nereye giderse gitsin (Ki ben bir çok kez şahit oldum, İstanbul’da, Gönen’de ve Malatya’da) herkesin sorununu dinler ve çözümü için mutlaka çaba sarfeder. Ailesine gösterdiği ihtimamın nerdeyse aynısını akrabalarına, komşularına ve arkadaş-dost çevresine de gösterir.

Kuralcıdır, kalite düşkünüdür, kırmızı çizgileri vardır, ilk bakışta zor bir adam gibi görünür fakat birlikte oturmaktan, gezmekten ve seyahat etmekten zevk alacağınız birisidir. Yanında çok rahat hissedersiniz, çocukla çocuk olur, büyükle büyük… Beraber geçirdiğiniz her dakika boş geçmez mutlaka bilgi dağarcığınıza yeni bir örnek davranış ya da orijinal bir bilgi katar. Vazgeçmediği bir tutkusu daha vardır: Mizah… Gülmeyi ve güldürmeyi sever. Mizahı sevmeyen zeki olamaz zaten…

Kalite ve estetiğe düşkündür, bayağı ve basit olandan şeytandan kaçar gibi kaçar, asla kalitesizlerle düşüp kalkmaz, onlara pirim vermez ama onlarla da iyi geçinmesini bilir.

Çok iyi bir gözlemcidir, hiçbir ayrıntıyı kaçırmaz, en kuytu köşelerdeki güzellikleri görür, sanat ve estetik mahsulü bir eseri anında yakalar.

Onun yanında herkes kendisini güvende hisseder, bilir ki başına bir iş gelirse sahip çıkar, yarı yolda bırakmaz, arkasından konuşmaz, müşfik ve sevecen tavırlarıyla herkesin gönlünde taht kurar. Dostunun rahatı için kendi rahatını feda eder.

Halis, saf ve bozulmamış bir İslam inancına sahiptir. Bu anlayışı her zeminde, herkese karşı hiç çekinmeden ama tatlı bir dille ve bıkmadan usanmadan anlatır. Uzun saatlerini verir bu uğurda… Bir kişiyi bile kaybetmeye tahammülü yok.

Kitap okumayı çok sever. Hatta işinden arda kalan zamanda kitap okumaz, kitap okumadan arda kalan zamanda işiyle uğraşır. Genel kültürü ve el becerisi tartışmasızdır. Günlük siyasi ve diğer alanlardaki gelişmeleri günü gününe takip eder. Memleket sorunlarını dile getirirken herhangi bir parti ya da siyasi görüşün bağnazca fanatikliğini yapmaz. Adil, mantıklı ve yapıcı yorumlar getirir. Ezbere ve kulaktan dolma piyasa bilgilerine dayalı tartışmaların içine asla girmez.

İlim, sanat, ahlak ve akıl… İşte Zeki Baba’nın hayatına yön veren düsturlar.

Bütün bu tespitlerim ve daha yazamadıklarım ayağı yere basan, gerçekçi, test edilmiş, birebir yaşanmış, görünmüş tespitlerdir.

Zeki Baba, “baba” ünvanını hakkıyla kazanmış toplumumuzdaki ender şahsiyetlerden biridir. Onu tanıyıp, onunla yaşamış, beraber olmuş hiç kimse, bu özelliklerden birinin dahi üzerinde bulunmadığını söyleyemez. Bütün bu ulvi değerlerle mücehhez olup, aksine abartı olmayıp az ve eksik yazılmıştır.

Allahu alem biz bilemeyiz, içleri ve kalbi bilen sadece Allah’tır. Görmediğimiz bilmediğimiz hiçbir özelliği herhangi bir dünyevi çıkar uğruna insanlara yüklemekten Allah’a sığınırız.

Peki neden yazdım?

Zeki Baba gibi insanların sayısı azdır. Toplumun böyle şahsiyetleri tanıyıp bilmesinde insanlık adına yarar gördüğüm için yazdım. İyi insanların da yaşadığını, iyi insanların da mutlu olduğunu, iyi insanların da zarar görmediğini, iyiliğin maraz getirmediğini, karşılığında kötülük görmüş olsak bile hala iyilik yapmaktan vazgeçmemek gerektiğini anlatmak için yazdım.

Biz Zeki Baba’nın hayatından da anlıyoruz ki, önünde sonunda iyilik kazanacaktır.

Ne mutlu iyi olanlara, ne mutlu iyilik yapanlara!

******

Not: Bizi Edirne’de karşılayan, gezdiren, ağırlayan Malatyalı hemşerim sevgili dostum Mimar Bayram Yaman’a çok teşekkür ediyorum, sağolsun varolsun. Yüzümüzü ağarttı, Allah da her iki dünyada kendisinin ve sevdiklerinin yüzünü ağartsın. (Amin)

SON

 

 

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın