ACİL EYLEM PLANLARI NELER OLMALI ?

1-Köylerin özellikle Gönen Çayının yakınındaki, köylerin %99 unda foseptik çukurları mevcuttur ki bu hususlarda özellikle eski Balıkesir Valisi merhum Utku Acun bey “köyün kanalizasyonu, kaldırımı oluyorda foseptiği yoksa kanalizasyonu yoksa akıtacağı yer daha da sorun teşkil eder” dediğinde 23 yıl evvel şahsen konunun önemini görmüş ve o zaman bir daimi Encümen olarak da Gönen’e bu konuda eksiksiz katkı sağlanmış idi.. Helal hoş olsun, ilçemize…

Ama yinede Gönen Barajından suyun denize karıştığı son noktadaki Gönen/Bandırma köylerinin foseptikleri incelenmeli eksikler varsa giderilmelidir.

2–Sanayi kuruluşlarımızın irili ufaklı bir tamamının arıtma tesisleri vardır. Sorun arıtma tesisinden daha ziyade özellikle elektrik masrafı gözetilerek arıtmaların çalıştırılmadığıdır.

3-Atıklar daha çokçası gece salınmaktadır..Şikayetler göz ardı edilmekte veya sadece kabahatlar kanunu kadar görülmekte ve formalite cezalar kesilmektedir.

4-Arıtmaları çalıştırmayanlar bugün velev ki iktidara yandaş gibi de görülseler dahi yarın bir başkasının  iktidarında da söz konusu 1 lira fazla kazanmak olunca onlara da yandaş olabilecekleri pekalâbilinmektedir,bilinmelidir..

5-inşaallah bugün için gelinen noktada oluşturulmuş ve etkin bir rol almış olan “Gönen Sivil Toplum Platformu” ve diğer unsurların dayatmacı gücü doğru çözümlere vesile olacak gibi durmaktadır..

Dahası da sorunların ve eksiklerin,ihmâllerin  sürekli takip edilmesi yoluna girilmesi, sürekli ve periyodik veya ani habersiz denetimlerle sorun çıkarma ihtimali olan adres veya işletmeler takip edilmeli..

Vatandaş ihbar hatlarına anında muamele yapabilecek denetim ekipleri oluşturulmalıdır.

6-Arıtması olmayan işletme varsa işletme ruhsatları iptal edilmeli veya ekonomik destek-kredi sağlanarak arıtmalarını yapmaları sağlanmalıdır.

7-Arıtmaların sürekli çalışmasının kontrolü için ise işletmelerin kullandıkları elektrik sayaçlarından ayrı arıtmaya (müstakil) elektrik sayaçları kurulup buradaki elektrik kullanım bedelleride düşürülmelidir, vs..

8-Ki bu önlemle 24 saat arıtmaların çalışıp çalışmadığı da dijital ortamdan tek merkezden (belediye) takip edilebilecektir diye düşünüyorum şahsen.

Dahası ve sonrası şehrimiz Gönen ve şehrimiz insanının iyiliği güzelliği selamati içindir inşallah. Her şey GÖNEN için !

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın