AİLE KOÇ UNUZ OLARAK BİRDE EVLİLİKTEN BAHSEDELİM MUTLU OLMAK HEMDE EVLİLİKTE

Yavaş yavaş ilişki, evlilik konusuna girmeye başlayalım. Bu konu hayatımız kadar önemli, uzun ve karmaşık bir yol…Bir başlangıç yapma zamanı geldi gibi…

Mutlu ilişkilerde olmazsa olmaz bazı kurallar vardır. Uzun, sağlıklı ilişkilerinde bir sırrı tabi ki var.

-Öğretilmiş davranışlar evliliği etkiler. Ayrı ailelerden, ayrı çevrelerden, ayrı ülkelerden olabiliriz. Her aile kendine özeldir. Ailelerimiz de doğduğumuz andan itibaren bazı davranış alışkanlıkları ediniriz. Aynı olaylara farklı ailer ayrı tepkiler verilebilir. Bir araya gelen ayrı aile fertleri, yepyeni bir oluşum içine gireceklerdir. Zor bir yolculuktur. Sizi hiç kırmayan bir hareket eşinizi kırabilir, öfkelendirebilir, gurur kırıklığı yaşatabilir. Kendini size kapayabilir. Bu bağlamda konuşmak çok önemlidir. Açık açık eşinizin sizi kırdığı konuları ve sizi nasıl etkilediğini anlatın. Muhtemelen ilk anlattığınızda anlamayacaktır. Sakın bir hata yapıp, kendinizi eşinize kapamayın. Değişmesi, sizi anlaması için zaman verin. Anlatın ve sorun, beni şu hareketinle, sözünle üzdün lütfen yapma, benimde seni kıran, üzen bir davranışım var mı lütfen söyle deyin. İlişkiler alış veriştir unutmayın, tek taraflı kimse değişmez, olumlu olacak şekilde sizde onun için değişin. Bu demek değil ki, şartsız her dileğini kabul edin,  hayır tabi ki değil, sizi de olumlu geliştirecek ise kabul edin.

-Tebessüm edin, kavga, öfke, hakarette uğradığınız anda tebessüm etmek neredeyse imkansızdır. Ama tebessüm hem sizin hemde partneriniz için önemlidir. En kızgın olduğunuz anda partnerinizle geçirdiğiniz mutlu anları hatırlamaya çalışın, kesinlikle öfke anınızı tekrarlamayın. Baktınız siniriniz geçemiyor, bir düşünün, partneriniz kapıdan çıktı ve öldü, ne hissedersiniz…İşte bunu düşünün.

ERKEKLER GÜLÜMSEYEN KADINLARDAN HOŞLANIR.

Şikayet eden, başkalarıyla kıyaslayan, hırçın, poh pohlamayan kadınlardan erkekler nefret eder. Güvenilmek ister erker…

Kadın ise güvenmek ister…Bir kadın erkeğe güvenmez ise, ilişki biter, bir erkek kendisine güvenilmediğini isterse ilişki biter…

Kadınlar ilgi ile dinlenmek ister,  seks dışında dokunulmak ister, göz teması, iltifat ister.

Erkek poh pohlanmak ister, yalnız kalmak ister, her şartlarda kendini seven, bunu hissettiren kadın ister.

-Saygı, evlilikteki en önemli konudur. Hakaret etmeyen, bedensel, davranışsal,  sözsel şiddet göstermeyen, beden dilini iyi kullanan, yapıcı hayalleri olan, seks hayatı düzenli  evlilikler uzun süreli olurlar.

-Sevgi eşler arasında mutlaka hissetirilmeli, asla ertelenmemeli, sık sık dile getirilmelidir. Gün içindeki telefon görüşmeleri önemlidir. Eşler birbirine zaman ayırmalı, bu zaman dilimini verimli geçirmelidir. Aynı ortamda olmak yeterli değildir, iletişim kurmak şarttır.

-Önce eşim sonra çocuklarım olgusu…Uzun süreli ilişkilere bakıldığında eşler birbirine çocuklarından daha çok önem verirler. Çocuklarının günün birinde yuvadan uçacağını bilir, o yuvada karı, koca tek başlarına ölünceye kalacaklarının bilincinde olurlar. Bu mantık çocuklarının da daha özgür olmasını sağlar. Gelecekte ebevyn lerin çocuklarının yuvalarına daha az karışmalarının nedenidir. Evlatlarıyla daha kaliteli ilişki kurabilirler. Bunu okuyan bir çok ebeyn olur mu bu diyebilir, evet olur, bu uzun, sağlıklı aile yaşamı için önemlidir. Siz evlatlarınız eşinizle evlenerek buldunuz unutmayın. Hiç çocuğu olmayan çiftlere baktığınızda, ilişkilerinin çocuklu ailelerden daha sağlam olduğunu görürsünüz.

-Güven ve Sadakat, evliliğin ilk şartıdır. Kimse kendini aldatacağını bilen biriyle sağlıklı ilişki kuramaz. İhanet evliliği derinden yaralar, afedilmesi en zor, evlilik kusurudur.

Bu konuyu ayrı bir başlık altında işleyeceğimden burada bırakıyorum.

-Düzenli cinsel ilişki, evliliktir. Evliliğin nasıl sorusunun altında yatan gerçek, cinsel ilişkiniz nasıldır. Cinsel ilişkisi verimli, doyurucu olan çiftler, afedici, aldatmayan, barışmayı bilen, mutlu bireyler olurlar. Gelecekteki yaşlılık anıları şahanedir.

-Aileler ile ilişkiler evliliğin sağlıklı olması için önemlidir. Dün, bugün, yarın aileler, evlatlarının yuvasını olumlu yada olumsuz etkileyecekler. Ebeynler ve çocukları sınırı iyi belirlemeli, çocukların yuvadan uçma zamanı geldiğinde kendi kanatlarıyla uçmalarına izin verilmeli. Hata yapmalarına, bundan ders alacaklarını bilmeli, sessizce izlemeli ebeynler…Çocuklarından talep gelmedikçe olumsuz yorum yapmaktan kaçınılmalıdır.

-Ortak hobilerin olması evlilik için çok önemlidir. Eşler birlikte zaman geçirmeli, gülmeli, fikir tartışması yapmalı, kendilerini ve ilişkilerini beslemelidir. Eşinizin yanında sıkılıyor, başka şeylerle igilenme gereği duyuyorsanız bu kötü gidişata işarettir. İşaretleri iyi okuyun. Zaman varken düzeltin. Fedakarlık ve özveri mutlaka karşılıklı olmalıdır. Emek emici olmayın,  kendi özverinizi de yok olmasına izin vermeyin.

-Kişilerin aynı seviyede, benzer aile düzeyinde, eğitimde, çevrede olmaları sağlıklı ilişki kurmak için çok önemlidir. Evlilikte farklılıkları aşmak zordur. İkili her ilişkide ilişkiyi kolaylaştıran, ortak çevrelere mensup olmaktır.

-Afedebilmek önemlidir. Gerçekten içten afetmek için empati şarttır, bana bunu yaptı, benim hatam var mıydı, ben onun yerinde olsam nasıl davranırdım, benim de hatam var mı…Yazarak düşünün…Afedin ve yazdıklarınızın üzerine bir çarpı atın…Kimse sonuna kadar haklı olamaz unutmayın. Şiddet olmadıkça afetmek mümkündür. İhanet bile afedilir, tekrarlanmadığı sürece her acı olaydan çıkarılacak dersler vardır unutmayın. Dersinizi alın, çizin, yolunuza devam edin.

-Eşinizi kimse ile kıyaslamayın ve eşinizin sizi kimse ile kıyaslamasına izin vermeyin. Geçmişi ile daha mutlu ise geçmişine gitsin izin verin.

Her birey, yaşadığı olaylar,  yetişme şekli farklıdır. Bu yüzden kimse kimseye örnek teşkil etmez.

-Eşinizle iletişiminizi hiç kesmeyin, kavgadan, şiddetten daha kötüsü sessizliktir. Sessizliğe bürünmüş bir eş aslında artık sizden kopmuştur. Çabalamayı bırakmış, sizden gitmiş, umursamaz olmuştur.

EŞ İLİŞKİLERİ UZUN BİR KONUDUR, DEVAM EDECEĞİZ. BU İLK PERDEYDİ.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın