AKILLI OLMAK BAŞARI ANAHTARIDIR.

Size akıllı olan insanların gözlemlediğim, incelediğim, okuduğum kaynaklardan çıkararak elde ettiğim sonuçları listeleyeceğim. Bakalım bu listede hangisine sahipsiniz, aklımızı kullanmak bizi başarıya götüren en büyük destektir. Akıl, şans ve uygun zamanla birleşirse bizi başarıya götürür…

Akıllı insanlar önce düşünür, sonra konuşur. Bu akıllı insanlar az konuşur demek değildir. Doğru ile yanlışı çabuk akıl ettikleri anlamına gelir. Kendine, çıkarlarına zarar verecek cümleler kurmazlar. Kelimelerin nereye gideceğini bilir, kısaca kelimeleri, cümleri hep kontrol altındadır.

Tatlı dillidirler, kendini tatlı diliyle sevdirirler. Eleştiriyi bile kırmadan yaparlar, yapıcıdırlar. İnsanlar mevkileri, paraları vs nedenle hürmet göre bilir, ama günün birinde bunlar gidince yalnız kalmayan insanlar tatlı dilli insanlardır.

Geleceği planlarlar, geçmişten ders alarak, geleceği planlarlar…Yapmasaydım dediği işlere girmezler, kazanç odaklıdırlar. Kar zarar hesabını iyi yaparlar.

Sadece geleceği planlamazlar, adım atmadan önce bulunduğu anıda iyi değerlendirirler. Hedefe ulaşmak için her an adımlarını kontrol ederler, strateji değişikliği var sa zaman kaybetmeden yaparlar, problemleri halletme odaklıdırlar. Hatta problemleri fırsata çevirme yollarını ararlar. Hızlı düşünürler. Amaca odaklanırlar.

Gelişime açıktırlar. Durmadan yeni birşeyler öğrenme ve öğrendiğini uygulama eğilimindedirler.

Bilgi kullanılmalıdır. Zaten o zaman akılda daha iyi  kalır ve gelişimimizi sağlar. Bilgisini, uygulayarak, deneyerek yanılarak artırırlar.

Çevrelerindeki iyi olan ne varsa kendilerine uygulama eğilimindedirler. Kötülükten uzak dururlar. Başarının en büyük engeli kötülük ve kötü alışkanlıklardır. Her konu da zaaflarını kontrol edebilirler. Amacı iyiliktir ve iyiliğe ulaşmaktır.

Mükemmel olmadığının bilincindedirler. Kişinin kendini mükemmel zannetmesi kibirdir. Kibirde şeytanın en sevdiği günahtır. Gelişimi engeller, iticidir. Biz fıtratımız gereği, sürekli gelişmeliyiz. Evrene gelişerek ayak uydururuz. Ben mükemmelim dersek, gelişimimiz durur. Öğrenime kapalı hale geliriz.

Kendilerini geliştiren dostları vardır. Zamanlarını bir adım öne götürecek kişiler le birlikte geçirirler. Bilgi alışverişinden zevk alacakları bilge dostları vardır.

Zamanın kıymetini bilirler. Ölümlü olduklarının farkında, bunun da zamana tabi olduğunun algısındadırlar. Boş vakitleri bile üretimleri için yatırım amaçlıdır. Hayatta yararlı olmaya çalışırlar. Matematiksel, duygusal zekaya sahiptirler.

-Eleştiriye açıktırlar. Eleştiri ile gelişeceklerini bilirler. Övgü ne amaçla yapıldığı önemli olan bir eylemdir. Yaranmak, menfaaat, kazanç için övgü alabileceklerini bilirler. O yüzden övgüden daha çok eleştiriyi dinlerler. Eleştirenleri sorgularlar, ders çıkartmaya dolayısıyla çözüm üretmeye çalışırlar.

BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın