ARINIK; “2018’de Hem İstihdamı Hem de Üretimimizi Yükselttik”

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık ” 2018’de İstihdamı % 14 Arttırdık, 550 Tonluk Günlük Üretimimizi 600 Tona Yükselttik ” Dedi.

Arınık, Gönen Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “Kariyer Günleri” etkinliğinde öğrenciler ile bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Arınık, özellikle peyaz peynir, kaşar peyniri ve UHT süt’te üretim artışına gittiklerini söyledi.

Arınık;  2018’de 550 tonluk günlük üretimimizi 600 tona yükselttik. Bu süreçte Gönen’deki üretim tesisi’nin yanı sıra İstanbul, Ankara ve Bursa’daki bölge müdürlüklerinde artan iş haçmine , istihdam oluşturarak cevap verdik” Dedi.

Türkiye ekonomisinin hareketli bir dönemi geride bıraktığı 2018 yılında Teksüt, istihdam konusunda önemli adımlar attı. Teksüt, penetrasyon yükselişi ve ihracatın da katkısıyla personel sayısını %14 arttırma başarısı gösterdi. Kurulduğu 1956 yılından bu yana adım adım büyümesini sürdüren Balıkesir Gönen merkezli süt ve süt ürünleri kuruluşu Teksüt, ülke açısından zorlu geçen 2018 yılında üretimini ve istihdamını geliştirmeye odaklandı.

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık ; ” Böylece 2018’de personel istihdamını yaklaşık yüzde 14 arttırdık. Personel sayısı 505’ten 585’e çıktı. Süt üretiminde kadın hassasiyeti Hassas, özenle ve sabırla yaklaşılması gereken bir gıda maddesi olan süt, Teksüt ’te geniş ölçüde kadın duyarlılığı ile işleniyor. Sadece süt ürünleri sektöründe değil, tüm Türk gıda işletmeleri arasında kadın istihdamına büyük önem veren bir marka olarak öne çıkan Teksüt, bu yöndeki anlayışını da sürdürdü ve sürdürmeye devam edecek. 2018 sonu itibarıyla Teksüt çalışanlarının yüzde 43’ ü kadın personelden oluşuyor” Dedi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın
Facebook
Instagram
Twitter
Bülten Üyeliği