Artık evdeyiz

Koronavirüs günlük vaka sayıları 30 bini aşınca en sıkı tedbirler geldi. İlk kez hafta içi her gün akşam saat 21.00 ile sabah saat 05.00 arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ise Cuma günü saat 21.00’de başlayıp, Pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar kesintisiz devam edecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında, Külliye’de yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ana gündemini koronavirüs salgını oluşturdu. 4 saat süren toplantı sonrasında Erdoğan, yeni tedbirleri açıkladı:

Kabine toplantımızın ilk ve en önemli konusu koronadaki gelişmelerdi. Dünyanın her yerinde hiç görülmedik bir tırmanışa geçen salgın maalesef ülkemizde de etkili oluyor. Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması hepimizin daha dikkatli davranmasını gerektirmektedir. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tür çarelerden başka bir şey bulunmuyor.

FEDAKÂRLIK ZAMANI

 • Belirlediğimiz salgın tedbirlerine harfiyen uyulmasını bekliyoruz. Tüm vatandaşlarımızın salgın tehdit olmaktan çıkana kadar mecbur kalmadıkça kalabalığa karışmamalarını istiyoruz. Üzerimize düşen fedakarlıkları yapmak zorundayız. Salgına ek olarak gribin de artması sağlık sistemi üzerindeki yükü artırdı. Hastanelerin doluluk oranı düşük olmalı. Sağlık çalışanlarımızın canla başla ortaya koydukları gayrete en büyük teşekkürümüz, onlara ilave bir yük getirmemek olacaktır. 83 milyon hep birlikte seferberlik ruhuyla hareket etmemiz gerekiyor.

KORONAVİRÜS AŞISI ÜCRETSİZ OLACAK

Salgınla mücadele çalışmalarının değersizleştirmek için yapılan spekülasyon çalışmalarına karşı da dikkatli olmalıyız. Nice mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türkiye salgın karşısında verdiği mücadeleden de çıkacaktır. İnşallah aşı sürecinin de başlamasıyla kontrol edilebilir bir mücadelenin içine gireceğiz. Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşıya ulaşabileceklerdir.

İŞTE YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Kabine toplantımızda ilave istişare elde ettiklerini belirten Erdoğan, bu akşamdan itibaren başlayacak tedbirleri açıkladı:

 • -Hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Hafta sonları cuma akşamı 21.00’den pazartesi sabahı 05.00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır.
 • -Market, kasap gibi işletmeler ile eve paket servisi verecek yerler hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.
 • -Restoranlar paket servisi dışında hizmet veremeyecektir.
 • -65 yaş üstü 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacaktır.
 • -Ana sınıfı ve benzeri eğitim sınıfı faaliyetlerine ara verilecektir.
 • -Tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum. Evlerde mevlit, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya gelecekleri etkinlikler yapılamayacaktır.
 • -Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlarda bu sayı da geçilmeyecektir.
 • -Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir.
 • -AVM’lere girişte HES kod uygulamasına geçilecektir.
 • -Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı Umimi Hıfzısıhha kurulu ile sınırlandırılabilecektir.
 • -50 kişiden fazla olan işyerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın