BAÇED YÖNETİMİ TOPLANDI

Bandırma Çevre ve Kültür derneği Başkanı Harun Algül ve yönetimi Güney Marmara’da yaşanan çevre ve insan sağlıyla ilgili  son gelişmeleri değerlendirerek, Gönen Çayı’nın kirlilikten arındırılması konusunda  somut çözüm elde edilinceye kadar  tüm çevre dostları ile konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

 

Bandırma Çevre ve Kültür Derneği(BAÇED) Başkanı Harun Algül ve yönetim kurulu üyeleri toplanarak, Güney Marmara ve Bandırma’da çevre ve insan sağlığı ile ilgili son gelişmeleri ve güncel sorunları görüştü.

ALGÜL: VATANDAŞ ÇÖZÜM BEKLİYOR..

BAÇED Başkanı Harun Algül, Güney Marmara ve Bandırma’da son günlerde sulak alanlarda, deniz, göl,dere ve göletlerde yaşanan bir çok çevre kirliliği ve toplu balık ölümleri ile ilgili vatandaşların şikayetlerine tanık olduklarını belirterek,” Yıllardır aynı sorunlara ve sıkıntılara tanık olmak ve yaşamaktan  vatandaşlarımız muhatap bulamama ve çözüm sağlanamadığı için bıktı, yoruldu. Sorun ve sıkıntıları yaşamak, tanık olmak ve bunları dile getirmek ne yazık ki yeterli olmuyor. Evsel  ve sanayi atıkları gibi onlarca kirletici faktör nedeniyle gözümüz gibi koruyup, geleceğe taşımamız gereken su kaynaklarımız yaşanan kirlilik ve çevre felaketleri nedeniyle yok oluyor. Doğal yaşım yok edilirken, bu su kaynaklarını şu veya bu amaçla kullanan insanlarımız, hayvanlarımız, üreticilerimiz mağdur kılınıyor. Örneğin, ilçemize bağlı Ömerli göletinde yaşanan toplu balık ölümleri ve yurttaşlarımızın kamuoyuna da yansıyan şikayetleri sonrası Bandırma Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bağlı ekiplerin  göletten numuneler aldığını ve labaratuvarlara gönderdiğini biliyoruz. Hemen her su kaynağımızın kirlenmesi sonrası yaşanan toplu balık ölümlerinde bu ve benzeri uygulamalara tanık oluyoruz. Ne yazık ki, hem sonuç hem de yasa ile mevzuatların uygulanması, kirliliğin önüne geçilmesi ,kamuoyunun aydınlatılması noktasında sorun ve sıkıntılar yaşanıyor. BAÇED olarak, ilgili Bakanlıkların ve kamu kurumlarının bu konuda üzerlerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmelerini  istiyor ve talep ediyoruz” dedi.

ALGÜL: KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ..!

Bandırma Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Harun Algül, son günlerde  ilçemiz sınırları içerisinde bir madencilik, enerji üretim ve inşaat malzemeleri, turizm ve akaryakıt firması tarafından yapılması planlanan  kalker ocağı ve kırma eleme tesisinin kapasite artışı projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme sürecinin başladığını ve  bu  konunun da üyelerinin talebi yönünde yönetim kurulu tarafından inceleme ve değerlendirmeye alındığına dikkat çekerek, “BAÇED, önüne çevre ve insan sağlığı ile ilgili hangi konu  gelirse gelsin inceler ve değerlendirir. Bu konuda öncelikle çevre gönüllüsü arkadaşlarımızın  duyarlılık ve hassasiyetlerini anladığımızı belirtmeliyiz. BAÇED olarak, biz de ÇED sürecinin takipçisiyiz.” dedi.

 

ALGÜL: GÖNEN’İN YANINIZDAYIZ..!

Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik ve bu konuda Gönen ve çevresinde gelişen çevre duyarlılığına da değinen Algül, “Gönen ve çevresi yerleşim yerlerinde kadın erkek, genç yaşlı 7’den 70’e yurttaşlarımızın Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin son bulması yönünde  sivil toplum örgütleri ve basını ile verdiği mücadele ve Gönen Ziraat Odası  ile Gönen TEMA Vakfı Temsilciliğinin öncülüğünde gerçekleşen imza kampanyasının yarattığı olumlu sonuçlar ortada,bu nokta da  BAÇED olarak tüm çevre dostlarını kutluyoruz.Ancak, bu konuda rehavet içerisine girmeden, bölgemiz milletvekilleri, belediye  başkanımız, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin Gönen Çayı’nda kirliliğin son bulması açısından somut çözüm elde etmek yönünde   birlik ve beraberliğimizin korunmasının önemine dikkat çekiyoruz.Bandırma Çevre ve Kültür Derneği, Gönen Çayı’nın kirlilikten arındırılması konusunda Gönen’in yanındadır.” dedi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın