Bağımsız ve egemen olmak.!

Düşman işgalinden kurtuluşumuzun 97.yıl dönümünü kutluyoruz. Sevgili Arıker, Gönen ve yöresinin düşman işgalinden kurtuluşunu anlamlı bir biçimde özetleyerek, yorumlamış, değerlendirmiş. Sevgili Arıker’in bu konudaki çalışmasını okurlarımızla paylaşmayı bir sorumluluk kabul ettik ve siz değerli okurlarımızla paylaştık.

30 Ağustos Başkomutanlık Büyük Taarruzunda işgalci Yunun ordularının bozguna uğratılması sonrası Afyon-İzmir tren yolu hattını ele geçirip, Afyon ve Eskişehir’i düşman işgalinden kurtaran Türk Ordusu;3 Eylül’de Sındırgı’yı,4 Eylül’de Bigadiç’i, Susurluk ve Kepsut’u  5 Eylül’de düşman işgalinden kurtarırken,Balıkesir’in Yunan işgalinden kurtuluşu ile Gönen’imizin düşman işgalinden kurtuluşu aynı gün, 6 Eylül’de gerçekleştiriliyordu…

Dört gün süren Büyük Taarruz,zaferle sonuçlanırken,Büyük taarruzun başlamasından iki gün sonraYunan generali Nikolaos Trikupis, Uşak’taki karargahında binlerce asker ile birlikte esir alınmış,Mustafa Kemal’in “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” talimatını vermesi ile üç koldan ilerleyen Türk Ordusu,1 Eylül’de Uşak’ı, 2 Eylül’de Eskişehir’i, 6 Eylül’de Balıkesir ile Gönen ve Bilecik’i, 7 Eylül’de Aydın’ı, 8 Eylül’de Manisa’yı geri aldı. İşgalci askerlere son darbe ise 9 Eylül’de ise İzmir’de vuracak, işgalci düşman kalıntıları 17-18 Eylül’de Son kurşun’un atıldığı Bandırma ve Erdek ile tamamlanacaktı.

Ulusal Kurtuluş Savaşımız, başından zaferle sonuçlanıncaya kadar yaşanan olaylar dikkate alındığında yaratılan ve yaşanan bir destandır. Bu afaki bir söylem olmanın dışında, tarihsel ve toplumsal bir gerçekliktir. Bu gerçekliğin iyi anlaşılabilmesi, iyi kavranması, ülkenin ve milletimizin bugünlerinin ve geleceğinin imarı için, ulus olarak birlik ve beraberliğimizin ne kadar önemli olduğunun anlaşılması açısından da elzem ve vazgeçilmezdir.

Gönen, 6 Temmuz 1920 tarihinde Yunan Ordusu tarafından işgal edilirken,6 Eylül 1922’de düşman işgalinden kurtulmuş, ancak iki yıldan uzun bir süre işgali yaşamış bir kent.Düşman postalı altında iki yıldan fazla işgale uğramış Gönen’de ve yöresinde nelerin yaşandığını bugün hayal edebiliyor musunuz?

Bayrağımızın indirilip, ezanlarımızın susturulup, bağımsızlık ve egemenliğimizin işgalciler tarafından hoyratça ayaklar altında çiğnendiği esaret yıllarından da önce Türk insanı, kendi içinde  gaflet, delalet ve ihanete tanık olup, bin bir türlü acılar, çileler yaşamadı mı?

Gönen, Yunan’dan önce içimizdeki ihanet ile hesaplaştı. İzmir’in ve yöresinin Yunanlılar tarafından işgaline ve zorbalıklarına karşı direnen, kendi içinde örgütlenen, silahlanan Gönen’in yurtsever evlatları Yunan askerinden önce Anzavur ve hempalarının zulmü, işkencesi kıyımı ve kırımı ile tanıştı.

Hani denir ya, bu toprakların, dağların, tepelerin dile olsa da konuşsa diye…Gönen’in tepe ve dağlarında işgal yılları dahil evlatlarımızca yakılmış bağımsızlık ve egemenlik ateşi, Büyük Taarruz zaferi ile  Türk Orduları yetişmeden, yetişemeden düşmanı ile kıran kırana hesaplaşmaya ve çatışmaya girerek, bir anlamda  kurtarıcı olarak gelen Mustafa Kemal’in Ordularını karşıladı, selamladı..

Gönen, ulusal kurtuluş mücadelemizde kendi destanını Kuva-yı milliye müfrezelerinin eşsiz kahramanlıklarıyla, cesaretiyle yarattı, yazdı… Bu irade, casaret ve kahramanlıkları Gönen’le sınırlı görebilmek de mümkün değil. Gönen’in yurtsever evlatları tüm Güney Marmara’nın düşman işgalinden kurtuluşuna can ve emek verdi. Kurtuluşumuzun 97.yıl dönümünde  tüm şehir ve gazilerimizin önünde minnet ve şükran duygularıyla saygıyla eğiliyor, hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz….

KURTULUŞUMUZ KUTLU OLSUN..!

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın