BALIKESİR GLOBAL PEYNİR KÜLTÜRÜ İÇİN ÖRNEK OLACAK

İstanbul’da yaşayan iki kadın yazarın Balıkesir’in yöresel peynir çeşitliliğini kayıt altına aldığı “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı, Dünya Yemek Kitapları Yarışması’nda Almanya, Kanada ve Fransa’nın bulunduğu 12 finalist arasından birinciliğe ulaştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türk bayrağını Çin’de dalgalandıran yazarları arayarak tebrik etti.
Balıkesir‘in yöresel peynirlerinin kayıt altına alındığı “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı, Dünya Yemek Kitapları Yarışması’nda (Gourmand World Cookbook Awards) birinci oldu. UNESCO gastronomi alanında özgün şehir unvanına sahip Çin’e bağlı Özerk Yönetim Bölgesi Makao’da gerçekleştirilen yarışmada, Berin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber tarafından kaleme alınan “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı, “peynir ve süt” kategorisinde Almanya, Kanada ve Fransa’nın da bulunduğu 12 finalist arasından dünyanın en iyisi seçildi. 3 yıl önce yapılan çalışmayla Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber tarafından araştırma, gezi, inceleme çalışmaları gerçekleştirilerek kaleme alınan kitap, birinci olmasının ardından “winner” etiketiyle basılmaya hak kazandı. Kitapta Balıkesir‘in süt ürünlerindeki kültür ve gelenekleri, köklü geçmişi ile peynir zenginliği kayıt altına alındı. Bu yönüyle kentin kültür mirası niteliğinde olan kitapta, tarihte yok olmaya yüz tutmuş peynir çeşitlerinin incelemesi de yer alıyor. Türkiye’yi temsil eden iki kadın yazarın bu başarısı ülkemizin gastronomi turizmine de önemli katkılar sağlıyor.

İki bakanlık gastronomi turizmi için harekete geçti 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, başarılı yazarları telefonla arayarak tebrik etti. Çin’de Türk bayrağının dalgalanmasının kendisini gururlandırdığını ifade eden Bakan Pakdemirli, kitabın farklı dillere çevrilmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti. Pakdemirli, telefonla yaptığı konuşmada her türlü desteğe açık olduklarını belirterek, ”Çok çok teşekkür ediyoruz. Öncelikle bu başarılarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Türkiye zenginlikleriyle bilinen bir ülke, bunları yurt dışına daha iyi anlatıyor olmamız lazım. Bu zenginlikleri bir hikayeye dönüştürüp, bu şekilde anlatıp, bu şekilde paylaşıyor olmamız lazım. Gastronomi turizmi alanında Türkiye için yerli turizm başladı ama yurt dışından insanların yemek yemek için Türkiye’ye geliyor olmaları lazım. Bu yeni dönemde çok değerli Turizm Bakanımız ile birlikte bu konularda çalışıyoruz, çalışmalarımız devam edecek. Sizin gibi değerli, bu konuya katkı vermiş insanlar bizim için çok önemli. Gastronomi kitabınız bizim için çok önemli. Bu konuda yapacağımız her şeyi yaparız. Bu konuları anlatmamız gerekiyor. Kitabın bir kopyası bana ulaştı. Bu başarıdan sonra kütüphaneden indirip o gözlükle bir inceliyor olacağım. Başarılarınızın devamını diliyorum, her zaman yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın