Balıkesir’in de Gönen’in de önü açık

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Sağlık ve Esenlik Turizmi konulu projeyi yaparak Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Yarışmasına katılarak derece yapmak istediklerini söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Avrupa’nın Seçkin Destinasyonları (EDEN) 2019 için Altın Otel’de bir toplantı düzenlendi. ‘Sağlık ve Esenlik’ temalı toplantının amacının az bilinen Avrupa turist destinasyonlarının görünürlüğünü artırmak ve Avrupa Birliği’nin çok kültürlü niteliğine katkıda bulunmak olduğu öğrenildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Türkiye nüfusunun en yoğun metropol şehirlerine ve Avrupa’ya yakınlığı, iklimi, gelenek ve görenekleri, eğitimli sıcakkanlı insanları, ulaşımı ve buna benzer sağlık ve esenlik turizminin aradığı tüm argümanların Balıkesir’de mevcut olduğunu söyledi.

Çaltı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün teması Sağlık ve Esenlik Turizmi olan Avrupa Seçkin Destinasyonlar Projesi ile ilgili bilgilendirme yapılması için toplandık.

Toplantı yeri olarak ülkemizde Ankara, Afyon, Erzurum ve İzmir’in yanında Balıkesir’i de seçtikleri için bakanlığımız yetkililerine şükranlarımı sunuyorum. Balıkesir olarak biz bu projeyi önemsiyoruz. Sağlık ve Esenlik Turizmi ile ilgili tüm değerlerin ilimiz coğrafyasında fazlasıyla bulunduğunu ifade etmek isterim. Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi, termal turizm merkezleri, hemen hemen her ilçesinde termal kaynaklar, buralarda bulunan konaklama ve termal tesisler, yüzde 50’sini kaplayan ormanlar, hem Ege hem de Marmara Denizi’nde bulunan 300 kilometrelik kıyı ve buralardaki mavi bayraklı plajlar, tarihi değerler, gastronomik değerler, konumu, 70’e yakın turizm amaçlı su sporu, Türkiye nüfusunun en yoğun metropol şehirlerine ve Avrupa’ya yakınlığı, iklimi, gelenek ve görenekleri, eğitimli sıcakkanlı insanları, ulaşımı ve buna benzer sağlık ve esenlik turizminin aradığı tüm argümanlar Balıkesir’de mevcuttur. İda’ya gelirseniz Afrodit ve Sarıkızla, Alaçam ve Madra’ya giderseniz Yağcıbedirle, Kapıdağ’da Belkıs’la karşılaşabilirsiniz. Dünyanın en kaliteli zeytinyağını, 50 çeşit peyniri, beyaz ve kırmızı etin en kalitelisini burada bulabilirsiniz. En zengin ve en doğal kahvaltıyı burada yapabilirsiniz. Astıma iyi gelen havasından yararlanılır, tedavi edici termal sularından yararlanabilirsiniz.”

“TURİZMİ 12 AYA YAYMAK İSTİYORUZ”

Balıkesir’de turizmi 12 aya yaymak istediklerini söyleyen Çaltı; “Balıkesir ikinci konutlarla birlikte her yıl ortalama 5 milyonu geçen yerli turist ağırlamaktadır. 300 bin civarında da yabancı turist Balıkesir’e gelmektedir. Bizim tek hedefimiz alternatif turizm değerlerimizi değerlendirerek, turizmi mevsimlikten çıkarıp, 12 aya yaymaktır. Bütün çalışmalarımız, hedefimiz budur. İşte bugünkü toplantıyı bunun için önemsiyoruz. Çünkü bu toplantı sonunda ortaya çıkacak bir proje çalışmasıyla biz Balıkesir’de 3-4 aylık turizm mevsimini 12 aya yayabilecek bir çalışmayı yapabiliriz diye değerlendiriyorum.

Valimiz Ersin Yazıcı’nın himayelerinde, Büyükşehir Belediyemiz, Kalkınma Ajansımız, ilçe kaymakamlık ve belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve turizm sektörümüzle beraber çok önemli projeler yapıyoruz. Söz gelimi geçtiğimiz ay içerisinde 4. Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesini gerçekleştirdik. Yine bundan öncesinde ve sonrasında birçok Balıkesir’in turizmini geliştirmeyle ilgili çalışmalar sadece son 1,5 ay içerisinde gerçekleştirildi. Daha da büyük projeleri gerçekleştirmek için potansiyelimiz, alt yapımız vardır. İnşallah başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere diğer paydaşlarımız Sağlık ve Esenlik Turizmi konulu projeyi yaparak Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Yarışmasına katılıp dereceye gireceğiz. Yerli turistlerin yanında daha çok yabancı turist ağırlayacak, 12 ay boyunca hareket sağlanacaktır.”

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın