BALIKESİR’İN KALBİ BALYA’DA ATTI

Balya Belediyesi tarafından organize edilen ‘Geleneksel Balıkesirliler Buluşması’ Kadıköy Mahallesi Mesire alanında yapıldı. Kadıköy’deki şenliklerde katılım üst düzeyde olurken, yörede köylerde oynanan ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlar sergilendi.
Bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Geleneksel Balıkesirliler Buluşması’nın gündüz bölümünde Kayalar Kırsal Mahallesinin ünlü oyunu Deve, Danişment mahallesinin halk oyunları ekibi, Yağlı direğe tırmanma, yumurta taşıma, kano yarışması, yoğurt yeme yarışması, atlı değnek atma yarışması ve yörede bulunan kırsal köylerin unutulmaya yüz tutmuş oyunları canlandırıldı.

14 saat süren şenliklerin gece bölümünde Ünlü sanatçılar Tamer Öztoprak, Sebahattin Gülümser, Kübra Bağlan ve Konuk sanatçı Onur Yaman vatandaşlara unutulmaz saatler yaşattı.

Organizasyonun ev sahibi  Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, Geleneksel Balıkesirliler Buluşması’nı sürekli hale getireceklerini belirterek, “Gurbette yaşayan Balıkesirli hemşehrilerimizden Balya’da buluşma teklifi gelince istişarelere başladık. İlçemize yakın ve mesire alanı bulunan Kadıköy’de buluşmayı yapmaya karar verdik. Balıkesirliler Dernekleri Platformu (BALDEP)’in Gurbette yaşıyoruz, Memlekette buluşuyoruz sloganını benimseyerek bu etkinliği hayata geçirdik. Balya ve Kırsal Mahalle halkımızda bu etkinliğe köylerinde olan ve unutulmaya yüz tutmuş gelenekleri ile katkı verdiler. Bu etkinliğimizi geleneksel hale getirerek devamlı yapma kararı aldık. ‘Geleneksel Balıkesirliler Buluşması’ için belediyemize destek veren BALDEP, Müzik sanatçıları ile Balya halkına teşekkür ediyorum”şeklinde konuştu.
Balya Kadıköy’de düzenlenen ‘Geleneksel Balıkesirliler Buluşması’na çevre illerden çok sayıda Balıkesirli katıldı. Konuklara kavurma, keşkek, pilav ve tatlıdan oluşan yemekler ikram edildi. Bölgeye özgü çeşitli ürünlerin tanıtım ve satışı için stantların da açıldığı şenlikte özellikle çocuklar geleneksel oyunlar eşliğinde güzel saatler geçirdi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın