BARIŞ HAREKATI VE SONUÇLARI ÜZERİNE

Her zaman dile getirdiğimiz gibi bulunduğumuz coğrafyaya baktığımızda yaklaşık iki asır boyunca başta enerji olmak üzere sosyal ve siyasi sayısını unuttuğumuz onlarca sorun nedeniyle yapılan kavgaların, savaşların yaşandığını hatırlıyoruz. Ve hangi açıdan bakarsak bakalım çok fazla değişimle beraber çok fazla belirsizliğin hakim olduğu bir coğrafya ile karşı karşıyayız.  Ne yazık ki böylesi coğrafya içinde Türkiye olarak bizler sınırdaş olmamız nedeniyle bu işlerden en çok etkilenen, en çok zarar gören ve en çok meşgul edilen ülkelerin başında geliyoruz.

Özellikle Suriye iç savaşının başladığı 2011’li yıllarla beraber  hiç akla gelmeyen yani öngörüsü olmayan yüzbinlerce Suriyeli vatandaşın ülkemize göç etmesi ile başlayan ve her gün biraz daha artarak sosyal ve ekonomik olarak ülke ekonomisini olumsuzluğa taşıyan bu 4 milyonluk  göç nedeniyle sıkıntıya düşen Türkiye olarak bizler, mecburi olarak çözüm arayışlarına en çok zaman ayıran bir ülke konumuna geldiğimizi söyleyebilirim. Demem o ki beklentimiz, sadece ve sadece biran önce ülkemizde bulunan Suriyelilerin oluşacak sağlıklı bir ortamla beraber ülkelerine dönebilmeleri olduğudur. Bunun dışında oluşan ciddi sorunlarda vardır elbette ama benim düşüncem gelişmiş hiç bir ülkenin elini taşın altına koymadığı bu önemli göç nedeniyle bu durumun artık ülkemize sosyal ve ekonomik açıdan ciddi zararlar vermeye başladığıdır.

İşte bu nedenden ötürü Türkiye olarak kısa vadede yapılabilecek en önemli çözümün sağlıklı ve güvenli bir bölge yapılanması ile tersine göçün oluşturulması ile ekonomik zararlarımızın önlenmesi veya yok edilmesinden geçtiğini söylemek isterim.

Sonuç olarak Türkiye son yıllarda milyarlarca dolar harcamak zorunda kaldığı bu sosyal sorunun ne olursa olsun mutlaka sonlandırmak adına bu Barış Pınarı Harekatına yeşil ışık yaktığını düşünüyorum. Ve şimdi Türkiye tam da bu noktada eğer Rusya tarafından bir sorun çıkartılmadığı takdirde bu işi gerçekleştirebileceğini düşünüyorum. Ve hatta daha düne kadar ABD dahil hiçbir Avrupa ülkesinin kabul etmediği bu GÜVENLİ BÖLGE çalışmasına şimdi başta Almanya olmak üzere sıcak bakmaya başladıklarını da görüyoruz. Umarım bu işler bizim düşündüğümüz gibi gelişir ve de çok başarılı olduğumuz bir harakatla beraber düşündüklerimizi gerçekleştirebilelim.

Bu kadar zor işleri yaparken bir önemli ayrıntının da ben sahada ve masada gösterilen gayretlerin çok önemli olduğunu ve tüm bu çalışmaları da çok başarılı bulduğumu belirtmek isterim.

ERHAN GÖÇMEN

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın
Facebook
Instagram
Twitter
Bülten Üyeliği