Başkan Sarık; Bilgilendirdi..!

Gönen Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu 02.10.2019 Çarşamba günü yapılan ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacak süt fiyatının belirlendiği USK toplantısının ardından hem oluşan yeni fiyat hem de Bakanlığımızın çiğ sütte yönelik uygulamayı düşündüğü düzenlemeler ve diğer güncel konular hakkında kooperatiflerine bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Gönen Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yüksel SARIK, katılım sağlamış oldukları USK toplantısını değerlendirerek göreve geldiğimiz günden beri üzerinde çalıştığımız ve hatalı bulduğumuz Çiğ Süt Fiyatı belirleme tablosundaki yanlışları sektörel ve siyasi tüm mercilere belgelerle iletip; anlattıklarını ve bunun sonunda bu yanlıştan dönülmüş olduğunu gördüklerini burada da en büyük pay sahiplerinden biri oldukları için mutluluk duyduklarını belirtti. Bu konuda yaptığımız çalışma ve sunduğumuz hesaplama tablosunun USK’da kabul gördüğünü 2011 yılından beri yapılan yanlıştan dönüldüğünü ve oluşan yeni fiyatın bizim sunduğumuz tablo ile gerçekleşmiş olduğu görüyoruz.

Bununla birlikte Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ sütün sınıflandırılmasına ilişkin tebliğ hakkında Gönen Süt Üreticileri Birliği’nden görüş istenmiş ve buna karşılık olarak birliğimiz gerekli çalışmaları yaparak, uygulanması düşünülen formatla ilgili düşünce ve çalışmalarını gerekli yerlere sunmuştur. Burada süt üretici birliğimiz adına sevindirici olan, gerek Tarım ve Orman Bakanlığımız gerek Ulusal Süt Konseyi ve gerek Merkez Birliğimiz nezdinde görüş ve önerilerimizin dikkate alınan bir konuma gelmesidir. Hem üreticilerimiz hem birliğimiz menfaatleri adına çalışmalarımız ve çabalarımız artarak devam edecektir.

Yine, Gönen Süt Üreticileri Birliği olarak, kooperatiflerimize sütten kesilen hizmet payları ve süt soğutma payları hakkında artan girdi maliyetleri karşısında, birliğimiz üzerindeki köylerden yapmış olduğumuz 0,10 kuruşluk kesintiyi referans göstererek düzenlemelerini buna göre yapmaları konusunda tavsiyede bulunduk. Ancak kooperatiflerin iç işlerine müdahale etmemiz söz konusu olmadığından her kooperatifin kendi maliyetlerine göre kesinti yapmakta serbest olduklarını belirttik.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın