Bölgenin kaderi değişecek.!

Çanakkale Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ile Savaştepe-Çanakkale-Tekirdağ Otoyolu Projesi bölgenin kaderini değiştiriyor. Köprü, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayacak ve kenti daha ulaşılabilir hale getirecek. Buna paralel olarak bölgedeki tarla ve konut fiyatlarında büyük artış yaşanırken ticari yaşam hareketlenecek.

Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu’ya bağlı Sütlüce ile Lapseki’ninŞekerkaya mevkileri arasında yapımı süren ve 18 Mart 2022 tarihinde hizmete açılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü ile Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi bölgenen kaderini değiştiriyor. Özellikle köprünün Asya ayağının bulunduğu Lapseki ve Otoyol projesinin başlangıcı olan Savaştepe yanı sıra Biga ile Gönen’de arsa ve tarla fiyatları üzerindeciddi  bir artış yaşanması bekleniyor. Çanakkale Boğazı’nda Avrupa ve Asya kıtalarını ilk kez birleştirecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü, kentin özellikle İstanbul’a olan ulaşım zorluğunu ortadan kaldıracak. Yazın tatilciler nedeniyle Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasında feribot iskelelerinde yaşanan uzun araç kuyrukları boğazı geçiş süresini uzatıp çileye dönüştürürken, kış aylarında olumsuz hava koşulları da yine deniz ulaşımını aksatıyor Balıkesir -İzmir ve İstanbul’a olan ulaşımı güçleştiriyordu.

ARAZİ FİYATLARI UÇTU

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda emlakçıları temsil eden Emine Özcan, gayrimenkul fiyatlarının anormal bir şekilde yükseldiğini söyledi.Depremden sonra küçük arazilere daha fazla talep olduğunu belirten Özcan “Köprü yapıldıktan sonra tabi ki İstanbul’a ulaşım kısalacak. Geçiş güzergahı olduğumuzdan dolayı bir talep oluştu. En büyük faktör de İstanbul’un çok yoğun olması. İnsanlar daha rahat, daha güzel bir yerde yaşamak istiyor. Doğalgaz geldiğinden dolayı yazlık bölgelerimiz olan Dardanos ve Güzelyalı’da fiyatlar yüzde 100 oranında arttı. Ama ona rağmen talep hala devam ediyor ve edecek. Güzelyalı’daki yazlık fiyatlarımız bundan bir yıl önce 350 bin lira civarındaydı. Şu anda yüzde 100 artış ile 700-750 bin civarında. Arsa talebi var, ona rağmen arsamız yok. Yok satıyoruz” dedi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın