Büyük Erkekler Türkiye Boks Şampiyonası Balıkesir’de Yapılacak

18-22 Aralık tarihleri arasında Balıkesir’de yapılacak Büyük Erkekler Türkiye Boks Şampiyonası’nın tanıtım toplantısı yapıldı. Kurtdereli Spor Salonu’nun ev sahipliği yapacağı şampiyonada 126 boksör madalya ve milli forma mücadelesi verecek.

Türkiye Boks Federasyonu’nun organizesinde Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Altıeylül ve Karesi Belediyeleri ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılacak şampiyonaya 126 sporcu katılacak. Finaller sonrasında 2020 yılında yapılacak Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek sporcular da bu şampiyonada belirlenecek.

TOKYO YOLU BALIKESİR’DEN GEÇİYOR

Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu şampiyona hakkında bilgiler vererek, “Büyükler Türkiye Boks Şampiyonası inşallah burada yaptığımız turnuvanın neticesinde Milli Takım oluşacak. Belki burada seyrettiğimiz, takip ettiğimiz birçok boksörümüz 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ülkemizi başarıyla temsil edecekler” dedi.

126 BOKSÖR RİNGE ÇIKACAK

Şampiyonanın öncesine de değinen Lokman Arıcıoğlu, “Türkiye Şampiyonası öncesinde üç grupta yapılacak müsabakaların neticesinde toplam 126 finalisti şehrimizde ağırlayacağız. İnşallah bu 126 finalistle beraber 35 ulusal ve uluslararası hakemimiz, bunun yanında federasyonumuzun girişimleriyle boks duayenlerini de şehrimizde ağırlayacağız” diye konuştu.

Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç de şampiyonayla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye Şampiyonası eskiden sayısı 500-600’ü bulduğu sporcuların katıldığı, seyir zevki olmayan görüntülerden ibaretti. Biz buna bir düzen getirmeye karar verdik. Türkiye’yi 27’şer şehirden oluşan üç bölgeye ayırmış olduk” dedi.

Sonra her ilde, il şampiyonası düzenlediklerini hatırlatan Eyüp Gözgeç, “Kendi kategorisinde birinci olanların gruplara katılma hakkı elde etmesini sağladık. Gruplara giden arkadaşlarımız da ilk dörde girenlerin de Türkiye Şampiyonası’na iştirak etmesine ilişkin karar almıştık. Böylece hem seyir zevkini ve sporun kalitesini yükseltmeyi amaçlamıştık. Balıkesir’deki güzellikleri bir araya getirdiğimizde kaliteli bir şampiyona düzenlemeye karar verdik” dedi.

FEDERASYONUN EN BÜYÜK ORGANİZASYONU

Bu şampiyonanın Türkiye Boks Federasyonu’nun en üst seviyedeki organizasyonu olduğunu dile getiren Eyüp Gözgeç, “Bizde kategori olarak yıldızlar, minikler, alt minikler, gençler ve bayanlar kategorisi var. Ama bizim Türkiye ferdi boks şampiyonamız; büyükler dediğimiz en önemli şampiyonamız budur. Bu şampiyonayı Balıkesir’de yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

GÖZGEÇ: DUAYENLERİ BALIKESİR’E TOPLUYORUZ

Şampiyona vesilesiyle Türk boksunun duayenlerini de bir araya getireceklerini belirten Eyüp Gözgeç, “Bunun yanında bizim üç yıldır üst üste yaptığımız organizasyon var. Boks sporuna 50-60 yıl önce hizmet etmiş olan herkesi yılda bir kez topluyoruz. Balıkesir’de bizim için hem şampiyonanın öneminden dolayı hem de Balıkesir’imizin ikliminin iyi olduğu. Gezilecek çok yerinin olduğu yer olarak hesapladık ve 40-50 yıl birbirini görmeyen arkadaşların bir araya gelmesi için bir araya getireceğiz” dedi.

KAFAOĞLU: SPORUN VE SPORCUNUN YANINDAYIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da Balıkesir’de düzenlenecek şampiyonanın önemine değinerek, “18-22 Aralık tarihleri arasında Balıkesir’de gerçekleştirilecek olan Büyük Erkekler Türkiye Boks Şampiyonası’na her şeyden önce Kuva-yi Milliye kenti Balıkesir olarak ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar her zaman sporun ve sporcunun yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz.” dedi.

Tanıtım toplantısında en son söz alan Vali Ersin Yazıcı da Balıkesir’in bu tür organizasyonları düzenleyebilecek kabiliyette olduğunu söyledi.

SPOR ŞEHRİ VURGUSU

Vali Yazıcı, “Balıkesir bu tür organizasyonları rahatlıkla yapabilecek, halkıyla bütünleşmiş, spora sevdalı gençleriyle, büyükleriyle, sporu gerçekten seven, koruyan, kollayan, önemini bilen bir şehir. Dolayısıyla biz bu tür organizasyonları başarıyla yapacağımıza inanıyoruz” dedi.

Balıkesir halkına ve gençlere de bir çağrı yapmak istediğini belirten Vali Yazıcı, “Bu tür organizasyonlara gösterdiğimiz ilgi düzeyi nedeniyle her spor branşındaki etkinliklere talibiz. Fakat burada halkımızın bu tür organizasyonlara göstereceği ilginin düzeyi bunu belirliyor. Yani biz boş tribünlere eğer maçımızı yaparsak bilesiniz ki bundan herkes haberdar oluyor. İşte Basketbol Federasyonu da Tenis Federasyonu da Yüzme Federasyonu da bundan haberdar oluyor. Dolayısıyla teknik aksaklıkların olmaması, teknik anlamda her şeyin düzgün olması, şehrin ilgisi, alakası bu tür organizasyonların sayısını artıracaktır” dedi.

Şehri yönetenler olarak, sporu her manada desteklemeye gayret ettiklerini dile getiren Vali Yazıcı, “Özellikle küçük yaştaki çocuklarımızı keşfetmek adına, bakanlığımızın projesini desteklemek adına küçük yaş gruplarıyla sporu buluşturuyoruz. Bunu mümkün oldukça 7’li, 8’li yaşlarda yapmaya gayret ediyoruz. Ama işin zirvesi olan Büyükler Türkiye Şampiyonası’nın burada yapılıyor olmasını iyi değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

VALİ YAZICI: SAHİP ÇIKMALIYIZ

Her boyutuyla şampiyonaya, sahip çıkılması gerektiğini belirten Vali Yazıcı, “Sahip çıktığımızı Türkiye’ye, diğer federasyonlara göstermemiz lazım. Balıkesir bunu fazlasıyla hak ediyor. Bugün burada yaptığımız bir organizasyonu yarın Bandırma’da, Edremit’te yapabiliriz. Çok büyük bir şehrimiz var, her taraf bizim ve her türlü tesis anlamında zenginliğimiz de var. İlgi ve alakayla her türlü sporun müsabakalarını, şampiyonalarını bu şehirde yapabileceğimize inancımız tam” diye konuştu.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın