“ÇALIŞAN GAZETECİLER BAYRAMI”

4 Ocak 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarına önemli iyileştirmeler getiren ve sosyal haklarını güvence altına alan 212 sayılı yasanın kabul edilmesi ve 10 Ocak 1961 günü Resmi Gazetede yayınlanması üzerine 9 gazete sahibi yasayı protesto etmek için 3 gün süresince gazeteleri yayımlamama kararı aldılar.

10 Ocak 1961 sabahı, gazetelerini ellerine alan okuyucular, “Gazetemizi 3 Gün Kapatıyoruz” başlığıyla ve altında da dokuz gazete patronunun ortak bildirisi ile karşılaştılar. Babıâli’de ‘Dokuz Patron Olayı‘ olarak anılan bu gelişme karşısında, gazetecilerde 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla, İstanbul Gazeteciler Sendikası binası önünde toplanarak, valiliğe kadar yürüdüler. Gazeteciler Sendikası da aynı gün yaptığı toplantıda, patronların üç günlük boykotları süresinde, ‘Basın’ adlı bir gazete yayınlama kararı alarak, 11, 12, 13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini çıkardılar. İşte o tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı.

Bu çerçevede 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Aslında basın camiasının içerisinde bulunduğu durumlar göz önüne alındığında “Kutlamak” sözcüğünün çok tezat bir ifade olarak kaldığını dile getirmek istiyorum.

Biliyorsunuz ki, basın kuruluşlarımız günümüzde ekonomik koşullar nedeniyle zor günler geçiriyor, her gün bir sonraki güne yayınını ulaştırabilecek mi sorusunu kendisine soruyor.

Tüm zor şartlar ve ekonomik koşullar altında tıpkı Kurtuluş Savaşımızın o destansı günlerinde olduğu gibi Anadolu basını olarak, yerel basın olarak bizler gücümüzün son damlasına kadar şehrimizde, ülkemizde, dünyamızda olup bitenleri tarafsız ve ilkeli bir şekilde okurlarımıza ulaştırma gayretimizi sürdüreceğiz.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi “Basın Ulusun Ortak Sesidir. Bir Güç, Bir Okul Bir Yol Göstericidir.”

Bu vesile ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyor, Bandırmamızın basın şehidi Gazeteci Cihan Hayırsevener’i, ebediyete intikal eden meslektaşlarımız İzzettin Pesen, Hasan Basri Atılganer, Sayim Alkazak, Nihat Özbek, Şemsi Aran ve daha nicelerini rahmetle yad ediyor, tüm meslektaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın
Facebook
Instagram
Twitter
Bülten Üyeliği