CATWALK (NEDİR BU BÜYÜKLERDEN ÇEKTİĞİM)

Sevgili CATWALK takıpçıleri

Yeni başladığımız için bugun de sayfayı ben hazırlıyorum. Ama bundan sonra birlikte hazırlayacagız.

Sorunlarımızı paylaşacağız, dertleşeceğiz,mutluluğumuzu kutlayacağız.

Yazın bana sorun yazın,dert yazın, mutluluk yazın….

Şiirlerinizi, fıkralarınızı, resimlerinizi paylaşalım, ÖNEMLİ NOT; GAZETEMİZDE PAYLAŞMAK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY İÇİN İZİN VERİN, İZİNSİZ HİÇ BİRŞEY PAYLAŞILMAYACAKTIR.

Gazetede tabi ki izinli olsa DAHİ asla ADINIZ VE KİMLİK BİLGİLERİNİZ VERİLMEYECEKTİR.

Yayınlamamızı istediğiniz her sorununuza da internet ortamında cevap verebileceğim gibi danışanınız olarak iş yerimde de çözüm üretebilirim.

BU GÜNKÜ KONUMUZ

NEDİR BU BUYUKLERDEN ÇEKTİĞİM

SELAM SEVGİLİ CATWALK TAKİPÇİLERİ

Yeni başladığımız için şu an sizden bana bir danışan olmadı. Bu yüzden kendi danışanlarımdan size örnek vereceğim.

Tesadüf eseri üst üstte 3 danışanımda çocuklarıyla sorun yaşıyordu ve sorunları neredeyse birebir aynıydı.

Çocuklar ekran çocuk olmuşlardı, okulda olmadıkları ve uyumadıkları bütün zaman diliminde bilgisayarda, cep telefonunda,ekran daki sosyal medyada kısaca sanal alemdeydiler.

O kadar ki artık bir çocuğumuzda konuşma bozukluğu başlamıştı, ya da ebeveynleri bu şekilde düşünüyordu. Çünkü coçuk sosyal medya kısaltmalarıyla konuşuyordu. TABİ BU VAKAYI ÇOK SEVDİĞİM BİR PSİKOLOG ARKADAŞIMA YÖNLENDİRDİM.

Sonra çocuklarla konuştum. Durum vahimdi Çünkü sorun cocuklarda değildi

SORUN EBEVEYN LERDEYDİ,

Ama coçuklara hedefleri doğrultusunda danışmanlik yapmak bence daha kolay, yaşanmışlıkları az, kemikleşmiş zaafları az, doğruyu öğretmek daha kolay

EBEVEYN OLUNCA DAHA ZOR, Zaten onlar karar da vermişlerdi, sorun çocuklardaydı. Her istedikleri yapılıyordu, alınıyordu, ev abur cubur doluydu, evde oyuncaktan yer kalmamıştı, daha ne yapacaklardı ki….

Şöyle bir karar verdim, EBEVEYN LERİNİZE MEKTUP YAZIN DEDİM, Benimle paylaştıklarınızı onlara yazın dedim.

Ciddi bir problem yaşadık, cocuklar mektup yazmayı bilmiyordu. Hiç yazmamışlar ve kimseden mektup almamışlardı. Tek bildikleri garip kısaltmalarla dolu mail atmaktı. Uzun iknalar sonucunda mektup yazdılar.

 

 

 

İZİNLERİ DOĞRULTUSUNDA  SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTERİM, özetini tabi

Bu yavrumuz 12 yaşında eğitimli bir anne ve babanın çoçuğu ve kendinden 2 yaş küçük bir kardeşi var.

Anne ve Baba

Gonca ablaya gidip benden dert yanmışsınız,

Ben odama kapanıp çıkmıyormuşum, bir soru  sorduğunuzda ancak üç dakika sonra başımı cep telefonundan kaldırıp zor cevap veriyormuşum, neredeyse hiç sokakta oynamayıp, hep ekran başındaymışım, daha neler neler…Hepsini GONCA ABLA tek tek anlattı. VE BİLİYOR MUSUNUZ BENİ DİNLEDİ. Ve size mektup diye birşey yazmamı istedi.

Konusuda size sizi şikayet etmek…

Ben sadece 12 yaşındayım, 2 yaşımdan beri de kardeşim var, ben hepinizi çok seviyorum. Birlikte olmayı da seviyorum.

Farkında mısınız beni eleştirdiğiniz her şeyi siz yapıyorsunuz,  BURADA BEN DEVREYE GİREYİM. UNUTMAYIN ÇOCUKLARINIZI SİZ ŞEKİLLENDİRİYORSUNUZ…ÇOCUKLARINIZ SİZİN KARNENİZDİR.

Hani bu Pazar yemeğe gittik yaaa, ikinizde cep telefonunuzu elinize aldınız, bırakın bizimle birbirinizle bile konuşmadınız…Saydım baba seni 5 arkadaşın anne seni tam 6 arkadaşın aradı, uzun uzun konuştunuz, telefonu kapadınız…Sonra yine ne benimle nede birbirinizle konuşmadınız,

Biraz sonra birlikte gülmeye başladınız, babam sosyal medyada bir fıkra paylaşmış, çok güldünüz,

Banada anlatın banada deyince babam oğlum aç oku işte dedi ve yine sustuk…ÇOK KIZDIM VE O FIKRAYI OKUMADIM.

Evdeyken annemin elinde hep telefon birşey sorduğum zaman gözü ekranda hiii ne diyorsun bee çocuğum diyor…

Bana bilgisayarımı doğru sayfalara girmem konusunda uyarıyorsunuz ama ben sizin kapatmayı unuttuğunuz ekranda çok fena şeyler gördüm, ne olur o sayfalara girmeyin…

Benim tanımadığım kişilerle yazışmamam gerektiğini söylüyorsunuz ama ANNE VE BABA SİZİN SOSYAL MEDYA DA YÜZLERCE ARKADAŞINIZ VAR, ama hiç biri oturmaya gelmiyor. Biliyorum, babamın Kenya da bile arkadaşı var, anneme gelince bence babam annemin sosyal medyasını bir kontrol etsin, annemin ne kadar çok erkek arkadaşı var.

 

 

Gonca ablaya birde şey demişsiniz, sokakta oynamıyormuşum,

Ama siz beni salmıyorsunuz ki.

Sabah programlarında sokaga cocukları salmayın diye yayın yapılıyor, parkta bile yalnız kalamayız. Sokak konusunda anne babaya bağımlıyız evet ben sokakta oynamayı bilmiyorum hatta sokaktan korkuyorum…UNUTMAYIN BENDE TELEVİZYON SEYREDİYORUM…KÖTÜ KÖTÜ İNSANLAR ÇOCUKLARIN PEŞİNDE…BİZİM ÇOCUK OLDUĞUMUZU UNUTMUŞLAR.

Evet sizinle konuşmuyorum , çünkü siz benimle konuşmuyorsunuz…elime cep telefonunu, ekranı siz verdiniz,

Evde rahat oturmak için verdiniz, kolay yemek yemem için verdiniz, uslu durmam için verdiniz

ANNE SEN BENİ YEMEĞE BİLE AYNI EVDE MESAJ ATARAK ÇAĞRIYORSUN…

Üç mektup ta çok benzerdi.

Ebeveyn lerine ulaştı tabi mektuplar, hemen kararlar alındı, artık evde telefonlar kapanacaktı, aile konuşmayı deneyecekti vs.vs

KARARLAR ALINDI AMA İNANIN UYGULAMAYA HALA KONULAMADI AMA BİR ŞEY DEĞİŞTİ, 3 AİLE DE ARTIK COÇUKLARINDAN MEMNUN…AMA ÇOCUKLARIN EBEVEYN PROBLEMLERİ DEVAM EDİYOR.

Hadi sizde bugün çocuklarınıza mektup yazdırın, size yazsınlar…Hiç olmadı hayatınızın bir döneminde bakalım yavrularınız size nasıl karne veriyor

Unutmayın hayata ki en büyük eseriniz evlatlarınızdır. Zaman ayırın, dinleyin, sevin, para harcamak yerine onlarla zamanızı harcayın…

Bu makalemi iki prensesim ve iki prens ime yazdım…Onlar çok şanslı ebevynleri onları farkında…

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın