CHP’DEN ÇİFTE STANDART..!

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi, Cengiz Topel Caddesi’ndeki 7 dönüme yakın arsanın satışına onay vermişti. CHP’liler arsanın satılmasına karşı çıkmış, daha önce Kültür Sitesi yapımı için tahsis edilen söz konusu yerin parka dönüştürülmesini istemişlerdi. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, satış kararının iptali talebiyle Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtıklarını açıkladı.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, AK Partili Büyükşehir Belediyesi’ne karşı dava açtığını açıkladı, gerekçelerini uzun uzun anlattı ama çok önemli bir ayrıntıyı görmezden geldi.2014-2019 yılları arası Bandırma’da CHP’li belediye başkanı Dursun Mirza 5 yıklık görev süresi içinde yaklaşık 150 trilyon TL.lik gayri menkul satanken, CHP’li Edremit Belediyesi de EDBEL’e ait 4 adet gayrimenkulün satışıyla ilgili ihale açtı. İhale ilanı gazetelerde yayımlandı. İhale 20 Eylül’de yapılacak. Serkan Sarı bu durumu görmezden geldi. Kamuoyunda çifte standart kabul edilen karar ve uygulamalara tepki büyük.

 

LUNAPARK arsasının satılmasına karşı çıkan Serkan Sarı ve ekibi, satışta kamu yararı olmadığı iddiasıyla dava açtıklarını kaydetti. CHP’li Edremit Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 4 adet taşınmazın satışındaki kamu yararı nedir, Sarı’nın bunu da açıklaması bekleniyor. Taşınmazlar için belirlenen toplam bedel ise 1 milyon lira civarında.

İKTİDAR DA BAŞKA MUHALEFET DE BAŞKA

Chp İl Başkanı Sarı ve ekibinin kamu yararı olmadığı gerekçesiyle itiraz ederek yargıya taşıdığı satış kararı, Bandırma’da 2014- 2019 yılları arasında görev yapmış CHP’li Dursun Mirza ve yönetiminin beş yıllık görev süresi içinde yaklaşık 150 trilyon liralık belediyeye ait gayri menkul satışı ile  Edremit Belediyesi’nin mülkiyetinde bunan dört adet taşınmazın satış kararını görmezden gelmesi, siyasi çevrelerde ve kamuoyunda ‘çifte standart’ olarak tepki ve eleştirilere neden oluyor.Bugüne kadar Balıkesir’de CHP’li ilçe belediyelerin mülkiyetinde bulunan gayri menkul ve arsaların bir emlakçı  edasıyla satıldığı belirtilerek, “CHP’li belediyelerin bu satışlarında kamu yararı mı vardı’ sorusu ile karşılanıyor.

Balıkesir’deki lunapark alanının satışıyla ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararın hukuka ve yönetmeliklere uygun olmadığını ileri süren CHP İl Başkanı Serkan Sarı, satışı yapılacak alanın kültür merkezi yapılmak üzere Büyükşehir Belediyesine devredildiğini ve bu yüzden satışın yapılamayacağını iddia etti.

 

SATIŞI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

 

CHP İl Başkanı Serkan Sarı satılmasına karar verilen alanın halkın malı olduğunu belirterek şunları söyledi:

 

“Bilindiği gibi şehrimizde gündem yaratan lunapark alanının satışıyla ilgili olan sürecin geldiği süreci değerlendireceğiz. Geçtiğimiz günlerde Altıeylül İlçe Başkanlığımızın öncülüğünde lunapark alanının önünde bir basın açıklaması yapılmıştı. Kamuoyunun, halkın, vatandaşların bu bölgedeki arzu ve istekleri dile getirilmişti. Kamunun, halkın ve vatandaşların, çocuklarımızın kullanmış olduğu bir alanı böylesine şehrimiz için kıymetli bir alanın sadece bir ticari karşılık yaratmak şeklinde ve amacıyla satılmasını kabul ettiğimizi dile getirmiştik. Bununla ilgili mecliste grubumuz ret oyu kullanarak kararını meclis gündemine ifade etmişti. Ancak meclisteki o günkü aritmetik gereği bizim yanlış olduğunu, hatalı olduğunu vurgulamamıza rağmen, meclis çoğunluğuyla da reddedildiğine inancımız hala devam etmektedir. Bu itirazlarımız mecliste de dikkate alınmayarak meclisten kararın geçirilmesi sağlandı.”

 

KÜLTÜR MERKEZİ İÇİN BELEDİYEYE TAHSİSİ VAR

 

Satış kararı ile ilgili Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını kaydeden Serkan Sarı şunları kaydetti:

 

“Ama bugün bu sürecin tabi ki peşini bırakmadık. Bölgedeki Büyükşehir Meclis Üyemiz Burhanettin Ağabeyoğlu öncülüğünde ve yine meclis üyemiz Taylan Benli’nin öncülüğünde hukukçu arkadaşımız bu süreçle ilgili itiraz dilekçemizi, mahkeme dosyamızı hazırladılar. Dün itibariyle mahkemeye bu dilekçemiz sunuldu. Bu sebepledir ki burasının satışıyla ilgili iç işleyişiyle, çağrısıyla, meclisteki yöntemiyle baştan sona bir faciadır. Peki, satılan arazinin içeriğine bakıldı mı? Bu araziyi satmayı düşünenler, bu arazinin nasıl elde edildiğini, nereden geldiği konusunda herhangi bir araştırmada bulundular mı? Neyse ki kamu vicdanına sahip çıkan Cumhuriyet Halk Partisi grubu var. Grupta görev yapan meclis üyelerimiz bu konuda ayrıntılı bir araştırma yaptı ve bu arazinin Maliye Bakanlığı tarafından kültür merkezi yapılmak üzere belediyeye tahsis edildiği kayıtları ortaya çıktı. Şimdi yine yasal düzenleme çerçevesi içerisinde yaklaşırsak; tahsis amacının dışında tahsis edilen mülkiyetler kullanılamaz. Kültür merkezi yapar, 10-15 yıl kullanır, kullanım hükmü, ömrü ve gerekliliği biter, o zaman devredebilir. Ama tahsis amacına dair herhangi bir kullanıma sunmadıysa tahsisin amacı bitmiştir ve mülkiyeti geri devretmesi gerekmektedir. Bunu meclisten alınan bir kararla değiştirerek, ticaret, konut ve otelcilik işletmesi adı altında değiştirilmeye çalışılmıştır, bunun hukuki hiçi bir geçerliliği yoktur. Bu mülkiyet, bu yer, hazineden kültür merkezi olarak alınmıştır, yapılacak tek bir şey vardır oraya bir kültür merkezi yapmak. Onun dışında başka bir kullanım amacı yoktur. Hazinenin ve bağışçıların vermiş olduğu mülkler bu şekilde heba edilemez.”

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın