Çiftçilere Yapılan Revamı..!

Sulu Tarımın (Çeltiğin) Başkenti Gönen Ovasında, Su Fiyatlarındaki % 20’lik Artış ve Başvuru Süresinin 15 Mart Tarihiyle Sınırlandırılması Zaten Zor Durumda Olan ve İcralık Durumundaki Üreticileri İsyan Noktasına Getirdi.

Edinilen Bilgilere Göre; Gönen Ovası 2019 Yılı Sulama fiyatları Mahalle Muhtarlıklarında askıya çıkartıldı. Sulu tarım yapacak olan Çiftçiler 21 Ocak tarihinde başlayan ve 15 Mart tarihinde sona erecek olan beyan tarihi üreticileri kara kara düşündürmeye başladı.

Bunun yanında Birlik Üyesi olmadan su kullanan çiftçiler 2019 yılı su kullanım bedeli tarifesinden cezai işlem uygulanacağı bilgisine ulaşıldı.

Çiftçilerin 2019 Yılı Mart ayına kadar hangi ürünü ekeceğini zaman zaman değişiklikler yaparak ürün ekeceğini 15 Mart tarihine kadar beyan etme süresinin çiftçi açısından çok kısa olduğu ÇKS Kayıtlarının bile 31 Haziran tarihine kadar olmasına rağmen böyle bir tarihin uygun olmadığı çiftçilerin ortak kararı olmuştur.

Yine Sulama Fiyatlarına bakıldığında zorda olan bir çiftçinin % 20’lik bir artişla önüne sunulan su bedelleri çiftçilerin daha çok girdi maliyetlerinin yükseldiği dönemde bu su fiyatları ile üretim yapması zorlaşacağı aşikardır.

Bu su fiyatlarının oluşmasında hangi merciler tarafından su fiyatları yapılmıştır.

İlçe Ziraat Odamızla sulu tarım yapan çiftçilerimizin su fiyatları artışı ile alakalı yapmış olduğumuz görüşmelerde bu konunun gerekli birimlere aktarılacağı bildirildi.

Ayrıca; Bu konu ile alakalı en kısa sürede muhtarlıklardan bilgi alınarak gerektiğinde imza toplayarak ve toplantılar yapılacağı. Gerçekleştirilen bu toplantı sonuçlarının ve imzaların ilgili makamlara iletileceği ifade edildi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın