ÇOCUKLARIMIZI İSTİSMARDAN KORUMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

Türkiye nin en önemli sorunlarından biri çocuk istismarıdır. Bu konuda dünya ülkeleri arasında malesef en üst sıralardayız. Çoğunlukla istismarın her türü saklanır, gizlenir…İstismara uğrayan sanki suç kendisindeymiş gibi gizler. Problemini de tek başına çözmeye çalışır.  Oysa bu öyle bir  problemdir ki, çözümü tek başına bulanamaz.

En basit haliyle, yok sayarız, eğer tekrarlanmaz ise, derin yaralarımız ile yaşarız. Ama çoğunlukla tekrarlanır. Sorun artık çözülmeze gitmektedir.

Yavrularımızı istismardan nasıl koruyacağız, onlara nasıl kendilerini korumayı öğreteceğiz. En acısı onları en yakınlarından, akrabalarından, komşularından, mahalle sakinlerinden korumayı nasıl öğreteceğiz. Bu korku ile büyüyen çocukların öz güvenleri olmasını nasıl sağlayacağız.

Çok zor bir sınav…

İlk önce çocuklarımıza kutsal bir kelimeyi öğretmeliyiz HAYIR kelimesini,

Biz hayır kelimesinin erdemini bir anlasak zaten hepimiz az hata yaparız, adı üzerinde HAYIR, hayırlı günler gibi, hayırlı işler gibi…HAYIR…Hayırlı gün, hayırlı iş, hayırlı ömür için HAYIR kelimesini çocuklarınıza öğretin.

Hayır kelimesi negatif bir kelime değildir, onu negatif yapan söyleyiş şeklimizdir. Nasıl söylerseniz söyleyin HAYIR kelimesini kullanın.

Dua için Hayır deyin, kendinizi korumak için haykırarak Hayır deyin…

Bu kelimeyi çocuklarınızın HAYIR I İÇİN ÖĞRETİN.

Bedenlerinin özel olduğunu anlatın. Tanımadıkları hiç kimse bedenlerine dokunamayacağı  gibi tanıdıkları da dokunamaz. Sevgi dokunmaktır ama gözün dokunmasıdır. Sevgi ile bakan göz, sevgiyi ifade eder. Minik bedenlere dokunmayın, dokundurtmayın…

Çocuklarınızın özel bölgelerini onlara anlatın, dokunulmayacağını izah edin, usanmadan defalarca tekrarlayın…

Çocuklarınızın tuvalettini takip edin, sık sık kontrol edin, tuvalet yaparken yanlarında olun, şikayetleri olup olmadığını izleyin.

Çocuklarınıza normal giysileri ile özel bölgelerini örten giysiler arasındaki farkı anlatın.

Bunları izah ederken, korkutucu bir dil kullanmayın tam tersine bu tip olayların anne, baba ile paylaşılması gereken olaylar olduğu anlatın..

Çocuğunuzdaki uyku bozuklukları, öfke patlamaları, bazı mekan ve kişilerden korku, kendine zarar verme, derslerden kopma,idrar kaçırma,  gizli köşelere saklanma sorun olduğuna dair kanıtlardır.

Konuşun çocuklarınızla konuşun,  çünkü cinsel istismara uğrayan bir çocuk kendini kapayacaktır. Gözünüz çocuklarınızın üzerinde olsun, takip edin…

Herşey bizler için unutmayın,

Evlatlarınız ne yaşarsa yaşasın yanında olun, acılarını unutturun…

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın