Çözümü Siyasilerde Arayacaklar..!

Geçtiğimiz Günlerde Bölge Çiftçilerini İsyan Noktasına Getiren Sulama Birliği tarafından Gönen ve Manyas’ta su fiyatlarında ciddi fiyat artışları; Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt ve Gönen Muhtarlar Derneği Başkanı Alaaddin Bayhan Başkanlığında, Gönen Ziraat Odası Sosyal Tesislerinde Muhtarlar ile Bir Araya Geldi.

Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt sulu tarım yapmakta olan muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada; ” Değerli muhtar arkadaşlarım, geçtiğimiz günlerde mahallelerinizde askıya çıkan su fiyatları ile alakalı basından da takip etmişsinizdir gerekli girişimlerde bulunduk. Başta DSİ 25. bölge müdürü ile yapmış olduğumuz görüşmelerde ne yazık ki bir netice alamadık.  09/11/2018 tarihli açıklanan 2019 yılında sulama birliklerince işletilen sulama tesislerinde uygulanacak su kullanım hizmet bedeli tarifesine göre; Gönen 2. Grupta yer almakta ve Gönen için belirlenen asgari su fiyatı çeltikte 62,00 TL/da. Oysa Gönen de çiftçilerden ödenmesi beklenen rakam 2019 yılı için 96,00 TL/da.  2019 yılı için gruplar ve bu gruplardaki her bitki çeşidi için fiyatlar belirlenmişse de belirlenen bu fiyatların neredeyse %55 fazlasının üreticiler tarafından ödenmesi bekleniyor” Dedi.

Toplanan İmzaları Cumhurbaşkanına Verecekler

Toplantıda alınan kararla Bölgemizde sulu tarım tarım yapmakta olan ve buna göre ÇKS de beyanları bulunan çiftçilerden mahalle muhtarlıklarınca toplanan imzaların yer aldığı dosya haftasonu (17 Şubat Pazar) Balıkesir’e gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştırılacak.

Başkan Özkurt; ” Seçim arefesine girdiğimiz bu günlerde bölge üreticilerimize dayatılan bu su fiyatları, iktidarın kendi ayağına kurşu sıkması demektir. Konu ile alakalı yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde bize en yakın Biga ilçemiz birliğinden alınan fiyatlar ile bölgemizde uygulanan fiyatlar ve yaptırımlar konusunda çok büyük uçurumlar olduğu görülmüştür. Bunun neticesinde, bölgemiz çiftçisini zor duruma düşürecek olan su fiyatı ile alakalı girişimlerimiz devam edecektir. Konunun takipçisi olacağız ve netice alana kadar da arkasını bırakmayacağız” Dedi.

Çiftçilerimizi isyan noktasına getiren bu dayatmanın neye dayanarak ve nasıl yapıldığı konusunda yapılacak olan girişimlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Basın olarak bizlere üreticinin yararına yapılması gereken ne varsa yapmaya hazırız.

 

 

 

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın