Damlama Sulama İle % 70 Su Tasarrufu

Gönen İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü İşbirliği İle İlçemizde Hasanbey Mahallesinde Damlama Sistem Sulama İle Üretilen Çeltiğin Hasadı Gerçekleştirildi.

DAMLA SULAMA SİSTEMİ %70 SU TASARRUFU SAĞLADI

Damla sulama sistemi ile sulanan arazilerde mahsulde verimlilik gözlenirken, su tüketiminde ise yüzde 70 oranında bir tasarruf sağlanmış oldu.

Ülkemizde genelde çeltik, devamlı sulama ile tarla su altında tutularak yetiştirilir. Su kaynağının yetersiz ve topografyanın bozuk olduğu alanlarda mikro sulama sistemlerinin kullanım olanakları da tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündeme gelmiştir.

Özellikle çeltik ekim alanlarındaki sulamadan kaynaklı enerji tasarrufu konusunda ciddi önlemlerin alınması gerekliliğinin yanında, sulanan alanlarda yaşanan yabancı ot sorunları da dahil olmak üzere karşılaşılan sorunlar konusunda AR-GE çalışmalarının yapılması ve sonuçların olumlu çıkması durumunda ilgili birimlerce su kullanıcılarına yönelik teşvik çalışmalarının yapılması hususu gündeme gelmiştir

Gerçekleştirilen “Tarla Günü” programına Gönen İlçe Kaymakamı Arslan Yurt, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılman, Gönen Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Özkurt, Gönen Tarım ve Oramn İlçe Müdürü Yusuf Emiral, Siyasi Parti Temsilcileri, STK temsilcileri ve çiftçiler katıldılar.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın