DENEMELERİM,

Farkındalık, yaşamımızda önemli konulardan biridir. Ben burada kendimizi farkında olmaktan bahsediyorum. Bugünü bilmek, dünü tanımlamaktan geçer, bu yarını da hazırlar.

Bana gelecek olan danışmanlarıma gelmeden önce ödev veriyorum. Şu sorulara hazırlanmaları gerekiyor. Ben kimlerin evladıyım, nerede doğdum, hangi çevrede büyüdüm, kaç kardeştin, kaçıncı çocuğum, öğretim hayatın nasıldı, ailesinde genetik hastalık var mıydı, devamlı kullandıkları ilaçlar var mı, ilk  ne zaman karşı cinse ilgi duydum, başarılı olduğun  konular, başarısız olduğum konular, hayatım da hedeflerin var mıydı, var ise, gerçekleştirebildim mi, şu an hedefim var mı…

Danışmanlarım bu sorulara gelmeden hazırlanırken, geçmişlerini de düşünüyorlar. Geçmiş muhasebesi çok önemlidir.

Kaderimizde değiştiremeyeceğimiz olgular çoktur, doğduğumuz çevre, aile, kardeşlerimizi, genetik hastalıklarımız, ne zaman doğacağımız ve ne zaman öleceğimiz, bunlar elimizde olmayan kaderimizdir.

Çevremize bakarın, sizlerle aynı çevrede yetişen insanlar nerede siz neredesiniz, onlar neyi eksik yaptı, neyi fazla yaptı, siz neleri eksik yaptınız, neyi fazla yaptınız. Şu anki durumunuz nedir…

Bunları düşünün, hatta yazın…Çünkü, yaşamımızda birçok şeyi değiştirebiliriz. Eğer aileden gelen genetik hastalıkları bilir isek, önlemimizi alabiliriz. Bu da bizim daha sağlıklı yaşamamızı sağlar.

Mutlu olmak yaşamdaki en önemli unsurlardan biridir. Mutluluk her yaşta sahip olmamız gereken bir duygudur. Karamsarlığa bizi sürükleyen, şeyleri belirleyip, o şeylerden uzak durmamız gerekir.

Eğer mutlu olmakta zorlanıyorsanız, kendinize dönüp bakın. Mutlu olmak için, neleri değiştirmem gerekiyor, tek tek yazın, sırayla yapmaya başlayın.

Peki kendimizi nasıl değiştiririz, ilk önce kendimizi iyi tanımlayarak, sonra mutlu olmak için yapacağım eğlemler başka kişileri etkiliyor ve onların hayatlarına da dokunuyor mu, hayatımızda olumsuz gördüğümüz olaylar, kişiler aslında bize nasıl geliştirdi, bizi olgunlaştırdı, bunları düşünmek te büyük fayda vardır. Çünkü artık yeni bir ben olmaya başlayacağız, geçmiş analizimiz çok önemli, yarınımızı yeniden inşa etmeye çalışıyoruz unutmayın.

Kapalı, tutucu olur iseniz, gelişemez, ders alamazsınız unutmayın. Kendinizi empatı yaparak eleştirin ama çok sevin, siz teksiniz ve sizsiniz…

Geçmişe dönünce korkularınız, başarısızlıklarınızla karşılaşacaksınız, buna hazırlıklı olun, unutmaya çalıştığınız korku, başarısızlık, yüz kızartıcı olaylar belki de, ama bunların her biri sizi siz yaptı, sizi değişime hazır hale getirdi.

İnsanlar gelecekleriyle ilgili hurafelere açıktır, okumuşu da, okumamışı da, birilerinin kendilerine gelecek ile birşeyler fısıldamasından hoşlanırlar, fal, astroloji vs. Bunun için insanların ilgisini çeker, kendi değiştirmeye çekindikleri şeylerin değişecek umuduyla dinleriz hurafecileri…

Size tavsiyem programlı yaşamanızdır.

Annenizi düşünün, babanızı düşünün, siz doğmadan önce sizi istediler mi, sizi kucaklarına almaya hazır mıydılar, ilk çocuk mu, yoksa aradaki çocuk muydunuz, aileniz kardeşleriniz ve size nasıl davranırdı, hiç bunları düşündünüz mü, düşünün,  hayatınızda bunlar çok önemli…Ailenizin size verdiği değer ya hayatınızı olumlu inşa eder, yada başlangıçta sizi kaybetmeye zorlar.

Şöyle düşünün insan olarak doğdunuz, bu ne kadar büyük bir nimet biliyor musunuz, Yüce Yaratan bizim evrenin en değerli varlığı olarak dünya ya gelmemizi sağladı, şükürler olsun…

Sadece bunu algılamak bile görevimizin ne kadar zor olduğunu bilmemiz demektir. İnsan isek, umutsuzluğa hayatımızda yer yok demektir. Unutmayın  biz dünyanın kralıyız.

Şöyle düşünün, insan oğlu ne kadar gelişti, ilk çağlardaki insanlara, ihtiyaçlarına bakın ve günümüzü düşünün bu gelişimi ancak insan oğlu yapabilir, biz yaptık, insan yaptı…Görevimiz çok ağır unutmayın, evrenin size verdiği görevi algılayıp, ona göre yaşayıp, evlatlarınızı yetiştirin.

Bu olgunun para ile ilgisi yoktur, insanlık görevimizdir.

İnsanlığı bu hale getiren en önemli olgu hayal etmektir. İnsanlar hayal eder, hayalleri ne kadar uç noktada olur ise, başarısı o kadar büyük olur. Bütün buluşlar hayal gücü yüksek insanlar tarafından gerçekleşmiştir. Sakın sakın hayallerinizden vaz geçmeyin, evlatlarınızın hayal kurmasına engel olmayın, hayallerinizi destekleyin ve Allaha size hayal kurma yeteneği verdiği için şükür edin.

Hayal kurmak, şu anki gününüzden, geleceğinize geçerken size rehber olacaktır.

İnsan oğlu o kadar çok şey ister ki, kabul görmek ister, sevilmek ister, bilinmek ister, değerli olmak ister, vazgeçilmez olmak ister, özel olmak ister, haklı olmak ister, iyi insan olarak tanımlanmak ister, takdir edilmek ister, hayatının baş rolünde başarılı olmak ister, hayatının anlamlı geçmesini ister vs. Bu liste uzar gider, peki biz bu listedeki tek bir olgu için neler yaptık, yapıyoruz ve yapacağız. İşte bunları belirlemek önemlidir. İnanın tam ne istediğinizi belirlerseniz mutlaka ve mutlaka başarırsınız,yeter ki kendinizi iyi tanıyın…

Ölüm anı çok önemlidir, mutlu ölmek için mücadele edin, aldığınzı son nefesiniz dünyada iz bırakarak olsun. Ölüm zordur, ölüm olgusuyla yaşamak zordur, hedeflerimiz ve her an ölebileceğimiz düşüncesini dengelemek zordur.

İstekler, hedefler zaman içinde değişir. Dün hayaliniz olan birşey bugün hayaliniz, hedefiniz olmaya bilir. İstekler zaman içinde artar  yada azalabilir, yön değiştirir. Uzun yaşamak önemli ama keyfini çıkararak yaşamak önemli…

Şunu düşünün benim başıma gelenler neden başkasının başına gelmiyor. Sorunlarımızın nasılını bulursak, kendi payımıza düşeni de bulabiliriz.

Hayatınız ile ilgili başarıyı ve başarısızlıkları başka birilerine yüklemeyin.

Enerjinizi kontrol edin, enerjinizi vampir gibi emmen insanlar kim olursa olsun uzak durun.

Hobileriniz olsun, bu hobiler sizi mutlu edecektir. Hobileriniz belli süreler içinde değiştirin, yoksa hobileriniz rutin hale gelir. Hobileri rutin olmaktan çıkarın…

Kişisel bakımınıza önem verin, kendiniz ile ilgilenin, temiz olun, spor yapın, yaptığınız her işi önemseyip, konsantre olun, dinleyin, ruhunuzu dinlendirin, kendinizden daha genç insanlarla birlikte olun, gençliğin size verdiği enerjiyi hissedin, yaşlanma düşüncesini unuttun, hayalinizde yaşlanmayın, geçmişten ders alın ama geçmişte yaşamayın, en güzel anınız  geçmişteri anınız olmasın, gelecekteki hayaliniz olsun, yaşanızın önemi yok, yeni bir işe başlamaktan korkmayın, işe yaradığınızı hissedin, iş hayali olmaması insanı hastalığa sürükler, yeni yerler keşfedin,  belgesel seyredin, beyninizde gitmediğiniz o yerlere gittiğinizi hayal edin.

 

 

Çekim yasasını kullanınız…

Ne düşünürsen o olur, aynı şeyi oluncaya kadar hayal edip, isteyin…Asla gerçekleşmeyeceğini düşünmeyin, sadece zamanı gelmediğini bilin…Hayaliniz gerçekleşmiş gibi davranmaya çalışın. En büyük büyü söz ve sesin titreşimidir unutmayın…Kişilere güzel şeyler söyleyin, bu kişilerinde size güzel şeyler söylemesini sağlar, başkasının sizin için söylediği olumlu cümleler de sizi başarıya götürür unutmayın.

Söz uçar yazı kalır, hayalleriniz yazın, hayalinizin neresindesiniz bir bakın, belki yanlış şey hayal ediyorsunuz, arada sırada bunu da düşünün, gerekirse hayalinizi değiştirin.

UNUTMAYIN HİÇ BİRŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL…YAŞIYORSAK UMUT VARDIR….

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın