DEPREM AKLIMIZDAN ÇIKMASIN

Üç gün önce Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İnşaaat Mühendisliği topluluğu tarafından DEPREME HAZIR MIYIZ konulu panelinde Japon Mühendis, mimar, deprem uzmanı YOSHİNORİ MARİWAKİ konuşmacı olarak katıldı. Japonya dünyanın 3. Deprem ülkesi iken Türkiye 6. Deprem ülkesidir. Japonya da en yüksek beklenen deprem 9-9,5 richter dir. Türkiye de en yüksek deprem 8-8,5 richter arasında olması tahmin edilmektedir.

8-8,5 richter çok şiddetli deprem grubundadır. Bu denli büyük risk taşıyan ülkelerde en önemli konu inşaat sektörüdür. Yapılan bütün yapılar bu rihter ölçüsünde dayanıklı olmalıdır. Yoksa yıkım kaçınılmazdır.

Japonya da yapılan inşaatlar bu deprem verileri alınarak inşa edilir. O yüzden depreme Türkiye deki binalardan daha dayanıklıdır. Buna rağmen Japonya dada depremden , deprem sonrası tusinami den ölen binlerce kişi olmuştur. Deprem richterini saptayan Japon bilim adamları malesef tusinemi dalga boyunu yanlış hesaplamıştır. Depremden kurtulananlar bu defa tusinami dalgaları ile ölmüştür.

Depremin çeşitli boyutları vardır, bina dayanıklığı yanında, tusinami yi de hesaplayarak yaşamamız lazımdır.

Türkiye deprem sıralamasında 6. Olsada depremden ölüm sıralamasında 3. Konumdadır. Buda gerçekten düşünülmesi gereken bir olaydır.

Kendini Türk olarak adlandıran YOSHİNORİ, bu durumu anlatırken, BİR TÜRK OLARAK BU DURUMDAN UTANIYORUM…demiştir. Bu  hepimizin utancı olmalıdır. Biz konuştuğumuz kadar deprem için birşeyler yapmıyoruz, yapamıyoruz.

Türkiye yi 8-8,5 richter deprem bekliyor diyerek, bunu algılayarak depremden kurtulmayacağız. Bile bile ölüme gideceğiz.

Ben Balıkesir, Bandırma, Gönen ve bütün Balıkesir ve ilçelerinde deprem ile ilgili ne çalışmalar yapılıyor merak etmekteyim. Bandırma, Gönen üç ayrı fay hattı tarafından deprem tehditi altındadır. Bandırma ve Gönen 1. Deprem risk bölgesindedir. Balıkesir-Gökçeyazı fay hattı tehlike sinyalleri vermektedir.Bandırma, Manyas, Gönen, Erdek, Marmara denizi tabanı 7 richter üzeri deprem riski taşımaktadır.

Bu konu Jeoloji mühendisi, AYSUN AYKAN  hanımefendiyle, önümüzdeki hafta bir araya gelip, sizlere daha detaylı bilgi vereceğim. Son durum nedir, yapılanlar yeterli midir, deprem toplanma alanları nereleridir, tusinami tehlikemiz var mı vs.

Değerli okuyucularım aklınıza başka sorular geliyorsa, lütfen bana iletin, Aysun hanıma sorabileyim.

Deprem konusunu kapamamaya çalışıyorum, her geçen gün deprem bize yaklaşmakta…

İstanbul da 5,8 richter şiddetinde depremde bile yüzlerce bina oturulmaz hale geldi. 10 gün önce İstanbul Büyükşehir Belediye si ile toplantımız vardı. Yeni atanan müdürleriyle bir aradaydık.

İstanbul da 50000 konut ciddi  deprem riski altında olduğu bilgisini aldık. Yaptığımız iş gereği biz, 7,5 richter ve üstü depremde yıkılmayar, kendi buluşumuz olan hazır bitmiş prekas duvar üretmekteyiz. Bandırma Organize Sanayi bölgesinde faaliyet göstermekteyiz. Bu nedenle deprem konusu için çözüm geliştiren bir bilim grubuyuz.

Ben kişisel olarak Türkiye de, Kıbrıs ta birçok üniversitede depreme dayanıklı yapılar hakkında bilgi verdim. Dünyanın bir çok yerinde deprem uzmanlarıyla bir araya geldim. Çıkardığım sonuç malesef acı, biz depreme hazırlıklı değiliz. Kocaeli, Adapazarı depremlerinden ders alamadık. Allah sonumuzu hayır etsin demekten kendimi alamıyorum.

 

 

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın