DEPREM ÇANTASINDA NELER OLMALI?

İstanbul’da yaşanan büyük sarsıntı sonrası deprem esnasında kurtarıcı niteliğindeki deprem çantasında neler olmalı sorusu büyük merak konusu oldu. Peki, deprem çantasında bulunması gerekenler neler?

Deprem çantası içerisinde bulunması gerekenler, olası bir deprem anında kişinin temel ihtiyaçlarını karşılaması açısından önem arz eden bir konudur. Peki, AFAD’ın verdiği bilgilere göre deprem çantası içerisinde neler bulunması gerekmektedir? İşte, deprem çantası hazırlamak isteyenler için detaylı bilgiler

DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?

Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.

Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve Acil Durum Çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.

Bunun için öğretmeninizle birlikte ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı sınıfınızda öğretmeninizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla alakalı çantanızın içine eklemeniz gerekenleri de unutmamalısınız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol edip, bozulmadan nasıl saklamanız gerektiğini büyüklerinizden öğrenmelisiniz.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın