DİYABET’İ NE KADAR TANIYORUZ?

Bandırma ROYAL HASTENESİ Tarafından 12 Kasım Diyabet Günü Münasebetiyle; Gönen Belediyesi Konferans Salonu’nda Halka Açık Ücretsiz Uzm.Dr.Hadi Selimoğlu, Dyt.Ayçin Gürel ve Podolog İlkem Kuruoğlu Tarafından DİYABET Konulu Konferans Gerçekleştirildi.

Uzman Doktor Hadi Selimoğlu; ” Ülkemizde yaşayan her dört kişiden biri şeker hastası. Ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda en çok şeker hastalığının görüldüğü iller Bursa ve Malatya. Neden Şeker hastası oluyoruz? Bunun en başlıca sebepleri Hareketsiz yaşam, Sağlıklı olmayan beslenme alışkanlıkları ve tabii ki obazite’dir”. dedi.

Selimoğlu; Diayabet konusunda vatandaşların duyarlı olmaları gerektiğini, ve bir çok hastalığın tetikleyicisi olduğunun altını çizdi. Ayrıca, yanlış bilinen bilgiler yerine , bu tür bir hastalığı hissedenler veya tesbit ettirenlerin muhakkak uzman bir doktora görünmeleri gerektiğini ifade etti.

Salonu dolduran Gönen halkına öncelikle, Diyabet’i nasıl tespit edebiliriz ve bunun yanında diyabetli bir hastanın neler yapması ve yapmaması hakkında bilgiler veren Selimoğlu, konferansının sonunda halktan gelen soruları cevapladı.

Diyetisyen Ayçin Gürel’de; Diyabetli bir hastanın neleri yemesi ve yememesi konusunsa açıklamalarda bulundu.

Podolog İlkem Kuruoğlu ise şeker hastalığı olan bir kişinin ayaklarında oluşabilecek olası yaralardan nasıl kurtulabileceği, ayrıca yanlış ayakkabi, yanlış terlik giyilmesi nelere yol açabileceğini şekillerle anlattı.

Gerçekleştirilen konferans sonunda hep birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın