FARKINDA MIYIZ?

Uluslararası ekonomi-finans dergisinin Türkiye’de son 5 yılı kapsayan ve 94 kritere  göre gerçekleştirilen araştırmaya göre, Balıkesir,yaşanabilirlik,yenilikçilik, hizmetlere erişebilirlik, üretim potansiyeli ve ticari beceri gibi vasıfları ile 15. sırada yer aldı.

Balıkesir’in büyükşehir olması sonrası büyükşehir belediyesinin büyük ölçüde kurumsallaşması, bölgesel dinamiklerin  adım adım harekete geçirilmesiyle özellikle alt yapı ve ulaşım gibi yıllanmış sorun ve sıkıntıların  bir bir çözülüyor olması, Balıkesir’in hizmet ve yatırım gibi alanlarda gün geçtikçe yıldızını parlatırken, kamuoyu büyükşehir merkez de yoğunlaşan çalışmaların ilçelere ve kırsal alanlara da taşınmasını bekliyor.

BALIKESİR YAŞANABİLİR KENTLER ARASINDA,15.SIRADA..!

Balıkesir’in büyükşehir olması ile öncelikle merkez de hızla alt yapı ve ulaşım sorunlarını çözen ve  2023 hedefiyle  ilçe ve kırsal alanlardaki tüm imkanları ve kaynakları merkezde toplayıp, ekonomik ve sosyal anlamda bölgenin yeraltı ve yer üstü değerlerini, yetişmiş insan gücünü; kentin tarihi, kültürel ve ekonomik gücünü farklı bir anlayışla  ele alıp, 2023 yılında Türkiye’nin en gelişkin 10 ili arasına  girmeyi gözetip, üretim, istihdam ve ihracat hedefleri ile dikkat çeken  Balıkesir, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin daveti ve yapılan görüşmelerle  öngördüğü kentsel hedeflerine ulaşabilmek için arayış içinde.

Uluslararası bir ekonomi-finans dergisi olan Forbes dergisinin  yaptığı araştırmayla Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri listesi içerisinde yaşanabilirlik, yenilikçilik, hizmetlere erişilebilirlik, üretim potansiyeli, ticaret becerisi gibi 94 başlık verilerine göre Balıkesir, 51,72 Genel Endeks Puanı ile 15.sırada yer alması dikkat çekti.

BALIKESİR, CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN DA GÜNDEMİNDE

Balıkesir’e yatırımların gelmesi için Ankara’ya giden oda ve borsa başkanları Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nde görüşmelerde bulundu. Balıkesir milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı, Karesi ve Altıeylül Belediye Başkanlarının da eşlik ettiği ziyarette Balıkesir’in yatırım imkanları yetkililere anlatıldı.

Ankara ziyaretiyle ilgili basın açıklamasında bulunan Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, son dönemlerde yatırımcıların gözdesi haline gelen Balıkesir’e yapılması planlanan yeni yatırımlar konusunda gelişmeleri takip ettiklerini bildirdi. Kula açıklamasında Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yetkililerini Balıkesir’e de davet ettiklerini belirterek, “Bizler şehrin tüm dinamikleriyle, birlik ve beraberlik içerisinde Balıkesir’imiz yeni yatırımlara hazır olduğuna inanıyor ve yeni yatırımları ilimize bekliyoruz” dedi.

Görüşmemizde Balıkesir’e yatırım yapılmasının nedenleri, yatırımın neden cazip olduğu, alt yapısıyla, lojistik imkanlarıyla Balıkesir’in bu yatırımlara hazır olduğu konusunda Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Yetkilileri bilgilendirildiğini belirten Kula,toplantıda, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yetkililerini yatırım olanaklarını yerinde incelemek üzere Balıkesir’e davet ettiklerini Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ziyareti ardından heyet olarak, aynı zamanda Burhaniyeli hemşehrimiz olan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’i makamında ziyaret ederek fikir alış verişinde bulunduklarını açıkladı.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın