GAZEZ VE TÜMEN BEŞTEPE’DE..!

104 Yaşındaki Yaşayan Tarih Emekli Öğretmen Kıymet GAZEZ Beraberinde AK Parti Gönen Kadın Kolları Başkanı Firdevs TÜMEN; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Himayelerinde, 1. Yaşlılık Şurası İçin Beştepe’de Ağırlandılar.

Şuranın açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2019- 2023 dönemlerini kapsayan “Türkiye Yaşlı Vizyon Belgesi”ni hazırladığını bildirdi.

“Kuşakların Birlikte Yaşadığı Bir Türkiye İstiyoruz”

“Huzurevi tabelalarının arttığı değil, kuşakların aynı çatı altında yaşadığı veya ilişkilerin kesintisiz sürdüğü bir Türkiye istiyoruz.” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan dünya nüfusunun hızla yaşlandığına şu sözlerle dikkat çekti:

“Dünya nüfusu gelişmiş ülkelerde özellikle hızla yaşlanıyor. Ortalama hayat süresi bugün 70’in üzerinde bazı ülkelerde 90’ı zorlamaktadır. Gelişmiş ülkeler ciddi bir gelecek endişesi içindedir.

Türkiye’de 65 yaş ve üzeri nüfus oranı yüzde 8.8’e kadar ulaşmıştır. 2040 yılında iki katına ulaşması bekleniyor. Katıldığım tüm nikah törenlerinde gençlerimize en az 3 çocuk mümkünse daha fazlasını tavsiye ediyorum.”

 “Emeklilerimize 1000 TL Bayram İkramiyesi Ödüyoruz”

Yaşlı destek programını başlattıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere biner TL bayram ikramiyesi ödendiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cennet anaların ayağı altındadır’ Hadis-i Şerif’ini herhalde bilmeyen yoktur. Ben anacığımın ayağının altını öperdim. Anam ayağını çekerdi. Anacığım bana cennet kokusunu çok mu görüyorsun derdim, ağlardı. Tavsiye ediyorum, analarınızın ayaklarının altını öpün. Onlar gibisi yok. Onlar olduğu için biz varız. Onlar olmasa biz yoktuk.” dedi.

Bakan Selçuk: “Dünya Nüfusunun Yüzde 9’u 65 Yaş Üstü”

Şurada yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 2019 yılının yaşlılık yılı ilan edildiğini ifade eden Bakan Selçuk, Şuranın Türkiye’de ilk kez yapıldığına dikkat çekti.

Kuşaklararası dayanışma ve yardımlaşmayı önemsediklerine vurgu yapan Bakan Selçuk, dünya nüfusunun yaklaşık 700 milyonunun yaklaşık olarak yüzde 9’unun 65 yaş üstü olduğunu belirtti.

168 bin yaşlıya Evde Bakım Desteği verdiklerini kaydeden Bakan Selçuk, ”Belediyelerimiz ile işbirliğinde, koruyucu önleyici bir işlev de üstlenen Yaşlı Destek Programı (YADES)i yaygınlaştırıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Alzheimer, Demans Gibi Hastalığının Bakımı Zor Olan Yaşlılarımıza Hizmet Sunacağız”

Türkiye’nin dört bir yanında yaşlılara hizmet verildiği aktaran Bakan Selçuk, yaşlılık yol haritasını şu ifadelerle açıkladı:

“Yatılı hizmetlerimizin yanı sıra gündüzlü bakım hizmetleri modelini de yaygınlaştırıyoruz. Ayrıca yaşlı bakım hizmetleri veren kuruluşlarımızda da süratle ihtisaslaşmaya gidiyoruz. Alzheimer, demans gibi ailelerimizin bakım konusunda zorlandığı durumlarda yaşlılarımıza bu ihtisaslaşmış kuruluşlarımızda hizmet sunacağız.”

Yılda 30 Gün Yatılı Olarak Misafir Ettiğimiz Yaşlılarımızı Artık 45 Gün Ağırlayacağız

Aileleri rahatlatmak amacıyla yaşlıları bir yılda 30 güne kadar yatılı olarak misafir ettiklerini belirten

Bakan Selçuk, “Artık ailelerimizin hac, umre gibi uzun dönemli seyahatlerinde

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın