Gaziler Günü Törenlerle Kutlandı

Gönen’de 19 Eylül Gaziler Günü Kutlamaları; Cumhuriyet Meydanında Çelenklerin Sunulması ve Ardından Garnizon Şehitliğinde Ziyareti ile Devam etti.

Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, İlçe Jandarma Komutanı Jand.Bnb. Temel Kılıç, Belediye Başkanı İbrahim Palaz, Gönen Ticaret Borası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mutlu, gaziler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı. Gönen  Kaymakamlığı, Gönen  Belediyesi ve Muharip Gaziler Derneği çelenk sundular. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gönen Muharip Gaziler Derneği Başkanı  Mehmet Özen yaptı.

Gönen Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Özen, “1. Dünya Savaşı sonrası vatanımızı bölerek, parçalamak isteyen yedi düvele mensup düşman dört bir yandan toprağımızı işgal etti. Maksatarı Anadolu’daki Türk varlığını tamamen ortadan kaldırmaktı. Emperyalist küresel düşman bu işgal kolaylaştırmak ve Sevr antlaşmasını milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusu Anadolu içlerine sürdü. Anadolu halkının ölüm kalım mücadelesi olan ve yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi Anadolu’nun karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek bugünün ve hür bağımsız Türk Cumhuriyeti’nin yolunu açmıştır. 19 Eylül günü Türk kahramanlığının Atatürk’ün şahsımıza taçlandırdığı bir gündür” şeklinde konuştu.

 

Protokol üyeleri ve gaziler ile şehit yakınları Gönen Şehir Mezarlığında bulunan Garnizon Şehitliğini ziyaret etti. Okunan duaların ardından  burada bulunan şehit mezarlarına karanfil bıraktılar.

Öğle namazından önce Gönen Çarşı Camiinde okutulan mevlid-i Şerif programının ardından, gazilerimize ve ailelerine Yıldız Otel’de yemek ikram edildi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın