GELİNİM İLE AYNI EVDE NASIL YAŞAYABİLİRİM

ÖRNEK AİLE, ÖRNEK GELİN, ÖRNEK KAYINVALİDE OLUNABİLİR Mİ

AYHAN ENGİN GÜL E İTHAFEN,

Değerli Okuyucularım,

Sizlere T.C yargısının örnek bir kararından bahsetmek isterim. Gelin, kayınvalide ile yaşamak istemez ise, eşi tarafından da kendi ailesiyle oturulmaya zorlanırsa, gelinin bunu sebeb göstererek ayrılabileceği, ayrılma nedeni olacağı belirlendi. Erkek eşte, eşine ciddi bir maddi manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Evlilik karı, koca arasında olması gereken bir kurumdur, zaman içinde aileye katılan yeni bireyler ile evlilik kurumu büyür. Bu bütün dünyada aile oluşumun tanımıdır. Bazı durumlarda aile oluşumunda farklılık gözükür. Bunda ana neden, evlenecek erkeğin maddi durumunun oluşacak yeni aile kurumunu geçindirecek durumda olmaması, ailenin tek çocuğu olaması, evdeki yaşlı nüfusun kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması, toplumsal baskı, alışkanlıklar ile yeni evlileri, aileleri ile bir arada yaşama durumda bırakabilir.

Yeni evli çift birbirine alışmadan, kocaman bir nüfusun içinde kendini buluyor.  Evlilik oldukça zor bir durumdur, istediğiniz kadar birini sevin, bir arada yaşamak bütün düzeninizin sil baştan yeniden yapılandırılmasıdır.

Eğer, büyük aile olarak yaşayacak isek, kayınvalide, kayınpedere, oğula ve geline büyük görevler düşmektedir. Eve yeni bir birey gelmiştir, o bireyle ömür boyu yaşanacaktır, bunu düşünerek geline davranmak gerekir. Kızınıza gösterdiğiniz tölerans dan gelininize daha çoğunu göstermek zorundasınızdır. Biribirinize alışmanız süre alacaktır unutmayın, kayınvalide, kayınpeder kimi zaman anne, baba kimi zaman arkadaş kimi zaman dost kimi zaman danışılacak bir büyük olmalıdır.

Mutlaka gençlere yaşam alanları yaratılmalıdır, günün 18 saati evdeki büyüklerle yaşamak iki taraf içinde yorucudur. Eve gelen genç bir bireydir, aranızda kuşak farkı vardır, büyükler bunu asla unutmamalıdır. Zaman zaman gençlerin davranışları sinirlerinizi bozsa bile sabır gösterilmelidir. Sizinle yaşamak zorunda kalan, aslında sizler içinde nimet olan bu gençlerin enerjisinden yararlanın, bu enerji negatif enerji haline getirmeyin.

Asıl olan gençlerin kendi başlarına ayaklarının üzerinde durmaları, yuvalarını birlikte geçindirmelidir. Bunu algılayarak evinizdeki gençlerin maddi olarak güçlenmesi için elinizden geleni yapınız.

Eğitim her alanda olduğu gibi aile ilişkilerinde de önemlidir. Kişi kendi yaşamındaki deneyimleriyle vardır. Benim hayatımda mutlu eden büyükler var.

Canım yengem AYHAN ENGİN GÜL, zamanında kızlar okula yollanmaz iken, Hukuk mezunu, avukat bir hanım. Rahmetli amcam Muammer Gül de Çocuk Doktoruydu. Gözlemlediğim kadarıyla yengem örnek bir kayınvalide durumunda.

Evlatlarıyla aynı evde yaşasada, ayrı evde yaşasada, gençlere anlayışla yaklaşan, işlerine karışmayan, deneyimlerini kendi kazanmalarına izin veren, kötü söz söylemekten kaçınan, ses tonunu hep ılımlı tutan, torunlarına ilgilenirken, anne, babalarının önüne geçmeyen bir kayınvalide. Yengemin içine attığı bir çok söz, nasihat olabilir. Eğitimli bir kayınvali de olarak, durması gereken noktayı iyi ayarlayan dolayısıyla saygısını hiç yitirmeyen bir anne…Karışmayarak dengeleri tutan bir  anne…Siz iyi olun yeter diyen bir anne…İyi olun derken, kendi fikrini söylemeden, saygıyla iyi olun diyen bir anne…

Daha önce yazmıştım, nasihat vermek nasihat vereni mutlu ederken, nasihat alanın sinirlerini bozar. Nasihat vermek yerine, nasihatı kendilerine algılatmaktır. Bunun en güzel örneği canım yengemdir, nasihat vermeden, doğruyu gösteren, idareci, verici, evlatları için yaşayan bir anne…

Ne mutlu ki bana, çevremdeki bütün kayınvalideler, gerçek anne konumundalar. Ayhan Engin Gül ü yazmamın nedeni gelinleriyle yakın ilişki yaşayan yakından gözlemlediğim bir büyüğüm olasıdır.

Canım Yengem seni seviyorum, seni tanımaktan mutluluk duyuyorum, yengem olduğun için Allaha Şükür ediyorum.

Bu arada gelinlere de büyük görevler düşmektedir. Size bir adım gelen aile büyüklerine siz iki adım gidiniz. Evdeki büyüklerin deneyimlerinden yararlanınız, her deneyimi kendiniz yaşayamazsınız, yoksa gelişiminiz yavaş olur. Evlatlarınızı yetiştirirken büyüklerinizin deneyimlerinden yararlanın, saygınızı hiç yitirmeyin, unutmayın kayınvalideniz ve kayınpederiniz, hayat arkadaşlarınızın ebevynleri…Beğenin yada beğenmeyin genetik olarak ebevynlerinizin de DNA laırını yaşayan çocuklarınız olacak.

Evdeki erkeğe yani evin oğuluna da büyük  sorumluluk düşmektedir. Artık ayrı bir ailenin reisi olduğunuzu unutmayın. İster ailenizden ayrı yaşayın ister bir arada yaşayın siz artık yeni bir ailenin reisisiniz, sorumluluklarınızı ona göre üstlenin…

Annenizi anne, eşinizi eş gibi tutun, kesinlikle ne kadar sinirli olursanız olun, aile büyükleriniz ile eşinizi  konuşmayın, ya da eşiniz ile aile büyükleriniz hakkında olumsuz konuşmayın…Aralarına girmeyin, öyle bir duruşunuz olsun ki, size gelip iki tarafta şikayette bulunamasın, sorunlarını kendi aralarında çözsünler. Ailenin oğlu olarak kalırsanız zaman içinde ne eşiniz ne de böyle ortamda yetişen çocuklarınız size saygı duymayacak ve çocuklarınız için rol model olamayacaksınız.

Unutmayın artık,Büyük aile olmak için, eve yeni gelen gelininiz için iyi geçinmek zorundasınız.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın