Gönen Belediyesi “ Sıfır Atık Projesi “

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığını tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması, atıkların geri kazanılması konularını kapsayan proje belediyemiz tarafından uygulamaya başlandı.

“Sıfır Atık Projesi” kapsamında belediye binası ve belediye ek hizmet binaları ile spor ve sosyal tesislerine özel kumbaralar yerleştirildi. Ayrıca proje kapsamında belediye binası ve ek hizmet binalarının çevresine geçiçi atık depolama alanları oluşturuldu. Buna göre, tüm atıklar kağıt, plastik, cam, metal, organik ve geri dönüşmeyen atıklar olarak  kumbaralarda toplanarak çıkan atık miktarları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Entegre çevre bilgi  sistemi üzerinden belgelendirmesi yapılacaktır.

Hedef; tüm atıkları dönüştürebilmek

Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi’ni uygulamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Başkan Yakar, “2009 yılından bu yana geri dönüşüm alanında gerçekleştirdiğimiz çeşitli atık Projeleri yalnızca bir çevre duyarlılığı çalışması değil, aynı zamanda insanlığın geleceği adına atılmış önemli bir sorumluluktur.

Atıklarımızı değerlendirerek sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabiliriz, atıkları üretime dönüştürebiliriz. Sıfır atık kültürünü önce belediyemizde daha sonra da ilçemizin genelinde yaygınlaştırdık. Geleceğimiz olan yavrularımıza ve bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz tüm atıkların dönüştürüldüğü bir ilçe haline gelebilmek” diye konuştu.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın