GÖNEN ÇELTİK PİYASASININ BİR NUMARALI MERKEZİ OLACAK… ÇELTİK ÜRETİMİNİN KALBİ GÖNEN’DE ATIYOR..!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığının Düzenlemiş Olduğu Tarım Haftası Etkinliklerinde Gönen Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı-Mutlular Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim MUTLU; Gönen’deki Çeltik Üretimini ve Lisanslı Depoculuğu Anlattı.

MUTLU; ” Ülkemiz nüfusunun önemli bir bölümünü tarımdan sağlamaktadır. Ülke ekonomisinde tarım çok önemli yer tutmaktadır. Verimli tarım arazilerinin yaygın yer kapladığı Balıkesir coğrafi yapısı ve iklim koşullarıyla Türkiye’de en avantajlı yerlerdendir. Balıkesir ilimizde en fazla üretilen ürünlerden olan çeltik içinde Gönen en büyük üretim merkezidir.

Gönen pirinci dünya çapında adını duyurmuş bir numara pirinç olarak yer almaktadır. Gönen pirincini bu kadar lezzetli ve değerli kılan ise rakım, hava, toprak gibi üretim için en ideal olanakların bulunmasıdır.

Türkiye’de toplam 1 Milyon 200 Bin dönüm alanda 900 Bin ton çeltik üretilmektedir.

Bu çeltiğin 450 Bin Tonu Edirne’de, 65 Bin dönüm Tekirdağ’da, 200 Bin dönüm Balıkesir ilimizde, 150 Bin dönüm  Bursa ve Çanakkale ilinde 270 Bin dönüm Karadeniz’de kalan 85 Bin dönüm ise Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu’da Üretilmektedir.

Gönen çiftçisinin sadece Gönen sınırlarında değil Gönen dışında da üretim yapmakta ve Gönen sanayicisi de sadece Gönen’den değil Gönen dışından da çeltik almaktadır.

Çiftçi ve sanayicimizin Gönen ve Gönen dışından geniş çaplı faaliyetlerinde 2018 yılında 400 Bin Ton çeltik kaydı yapılarak 400 Bin Ton çeltik işlem görmüştür. Bu rakamda ülkemizde üretilen toplam çeltiğin % 45 ‘i demektir.

Ülkemizde toplam 62 Adet çeltik fabrikasının 23 tanesi Gönen’de yer almaktadır.

Gönen İlçemizin çeltik üretimi ve ekonomi için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Tüm bunlar Ülkemizde üretilen çeltiğin % 45 ‘inin Gönen’de işlendiğinin kanıtlamaktadır.

Ülkemizdeki çeltik üretimi fazla, Ancak tüketimimiz için yeterli değildir.

Öyleki, üretilen çeltik tüketimin % 80-85 ini karşılamaktadır. Kalan % 15 i ise ithalat yapılmak zorunda kalınmaktadır. Bu noktada ithalatın önüne geçilerek üretimin arttırmak için önümüzdeki yıl Gönen’de faaliyete geçecek olan 170 Bin Ton kapasiteli Lisanslı Depolar ile sektör adına önemli bir adım olacağı inancındayım. Gönen’de yapımı devam eden 170 Bin Ton kapasiteli Lisanslı Depolar ile Gönen Çeltik üretiminde olduğu kadar çeltik piyasasında da bir numaralı merkez haline gelecektir. Söz konusu Lisanslı Depolar ile çiftçi harmanda malını düşük fiyatla satmak zorunda kalmayıp devletin verdiği desteklerden yararlanmak istediği zaman malını piyasaya sürebilecektir.

Kazanan Üretici Olacak.

Bu destekler, Malını Lisanslı Depoya koyan çiftçinin malı vergiden muaf olacak bunun yanında kira desteği, ürününü taşımak için nakliye desteği, ürün analiz desteği ve ürün değerinin % 75 i ne ise faizsiz kredi desteği sağlanacaktır.

Üreticinin deposu olmadığından ya da paraya ihtiyacı olduğunda hasat döneminde yaptığı tüm satışlar piyasada düşüş sağlamakta ve karlılığı düşmektedir. Lisanslı Depoların kullanılması ve devlet tarafından üreticilere sağlanan destekler ile piyasalardaki istikrar ve üretim de artış sağlanmış olacaktır.

Çeltik sektöründe Dünyanın en iyisi olan Ülkemiz için sıkıntılar yok değildir, her ne kadar denk kalitede pirinç üretilip tüketiliyor ise Türkiye’deki üretimin % 45’i bölgemizde işleniyorsa da halen yerli tohum üretiminde olması gereken seviyede değiliz.Çeltiğin ve Tarımın kalbi Balıkesir içinde önemli bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.

Namık Kemal Üniversitesi, Trakya Kalkınma Ajansı, Trakyadaki tohum üreticileri ve bu bölgedeki Ticaret Borsaları bir araya gelerek 8 Milyon TL  sermayeli bir şirket kurdular, bu şirket yerli tohum üretimi ve ıslahı yapmak amaçlı olduğunu biliyorum.

Bizlerinde Balıkesir İli olarak bölgemizdeki Üniversiler ile işbirliği içerisinde bölgemiz iklimine uygun yüksek verimli, hastalıklara dirençli tohum üretimi için çalışmalar yapabilir ve üreticilerin de bu doğrultuda bilgilendirilmelerini ve mevcut üretimini böylelikle arttırabiliriz.Bizimde Balıkesir olarak pirinç birliği ile daha iyilerini yapabileceğimize inanıyorum.

Ülkemizde Lisanslı Depoların faaliyete geçirilmesi ve yerli tohumun üretiminde gerekli önemin verilmesiyle çeltik üretimi artacak ve ithalata olan bağımlılık ortadan kalakacaktır.

Lisanslı Depoculuk ile üretim avantajlı hale gelecek ve üretici için malını en iyi fiyattan satabilecektir. Yerli tohumun artmasıyla farklı ülkelerden tohum ihtiyacını gidermek yerine kendi ülkemizden karşılayabileceğiz.

Çeltik Sapıda Değerlendirilmekte.

Çeltik Üretimi sadece insanların temel besini olan pirinç üretimine değil ayrıca Türkiye’nin en büyük cari açığı olan enerji açığına da katkı sağlamaktadır.

Sadece çeltik sapından Balıkesir’in ihtiyacı olan elektrik enerjisinin % 15 ini karşılayan bir enerji üretim tesisinin de bölgemizde olması da çeltik sapının dahi değerini ortaya koymaktadır.

Bunun yanında çeltiğin işlenmesinin ardından kavuz diye tabir ettiğimiz madddenin kanatlı hayvan üreticlerine katkı sağlanmaktadır.” Dedi.

Program sonunda İbrahim MUTLU ve katılımcılara buket takdim edildi.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın