GÖNEN CHP VE ÜNSAL ACAR..!

Gönen CHP’nin 13.Olağan Genel Kurulu gerçekleşirken, Ünsal Acar ve Servet  Güzel’in  ilçe başkanlığı için yarıştığı seçimlerde kazanan, Acar ve yönetim ekibi oldu.

Bugüne kadar gerçekleşmiş CHP’nin ilçe kongrelerinde ilçe başkan adayları arasında en nitelikli konuşmanın Gönen’de Acar tarafından yapıldığını vurgulayalım. Öyle ki, ilçe kongresine katılan milletvekilleri ,Acar’a parti çalışmaları ile ilgili öngörülerini parti genel merkezine taşıyacaklarını, konuşmasının değerlendirileceğini ifade etmiş.

Acar, konuşmasında 1991 yılında  siyasete girdim, dese de siyasal yaşama yabancı olmayan bir kişilik.SHP ve CHP çatısı altında ilçe başkan yardımcılığı, ilçe sekreterliği yanında iki kez  ilçe başkanlığı görevini üstlenmiş ve ilk kez kongrede seçimle ilçe başkanlığına getirildi.

Demokratik siyasal sistemde bu önemlidir.Siyasetin duayenleri,‘atanmış’ ilçe başkanlarını kabullenmezler. Maharet, seçimle sandıktan çıkabilmektir.Acar, hem ilçe başkanı olarak, 31 Mart yerel seçimlerini yaşadı ve partililerin tabiriyle Gönen’de bir imkansızı başararak, yerel iktidarı partisine kazandırma başarısını gösterirken hem de gerçekleşen ilçe kongresinde delegelerinin oyu ile sandıktan çıkmayı başardı. Acar’ı bu her iki siyasi başarısından dolayı kutluyoruz…

Ülkemiz siyasal ve sosyal yaşamının handikapları çoktur. Çünkü,demokrasimiz ve demokratik yaşamımız sorunlu ve sıkıntılıdır. Acar, alışılmış anlayış ve kalıpları aşıp, yıkarak ilçe başkanı seçimi öncesinden delegesine söz verip, siyasi ikbal peşinde koşmayacağını, hiçbir siyasi beklentisi ve mevki hevesi olmadığını söyledi.

Bu da önemli..!

Çünkü, Acar, ilçe başkanlığı görevini  siyasette makam ve mevki hesaplarıyla bir yol ve bir araç olarak görmediğini daha seçimlerin başında ifade ediyor. Bir anlamda, daha yolun başında  parti içinde kimseyi ürkütmüyor…!

İlçe kongresi katılımın ve coşkunun, heyecanın yoğun olduğu bir ortamda gerçekleşti. Gönen CHP’nin 1 100 üyesi, ve toplamda 237 merkez ve kırsalda mahalle delegesi var. Kongreye 212 mahalle delegesi katılmış ve Servet Güzel ile Ünsal Acar, başkanlık için yarıştı… Demokratik ve seviyeli bu yarışta, kimse kimseyi konuşmaları ile incitmedi.

Kongreye katılmış milletvekilleri, belediye başkanları, parti ilçe başkanları ve delegelerin ortak paydası ve sevinci, 30 yıl sonra Gönen belediye başkanlığının kazanılmış olması idi. Öyle ki, bu sonuç ve başarının, üniversitelerde tez konusu olarak ele alınması gerektiği bile konuşmalarda dile getirildi.

CHP’de bir iktidar olmaya susamışlık ve hasret var. Acar’ın dikkat çektiği gibi, “önce biz inandık”, sonra partilimize, etrafımıza ve seçmene “inandırdık” diyor ve ekliyor; “İnanmadan başarı elde etmek mümkün değil. Çok da mutlu olduk, mutluluk başarının ödülüdür. Başarı da çalışmanın ödülüdür.”

Bir anlamda CHP, yıllanmış iktidar olma özlemi ve hasretini, 31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerinde elde ettiği başarılı sonuç ile karşıladı. Ancak, CHP’li vekiller, belediye başkanları  ve partililerde, bugün için ortak kaygı, yerel seçimlerde elde edilmiş bu başarının, 2023 cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerine taşınması ve  iktidarın kazanılması…!Bu başarının anahtarının da kazanılmış yerel yönetimlerde  belediye başkanlarının  elinde olduğu vurgulanıp, uygulanacak politikaların önemine  dikkat çekiliyor.

Acar, ilçe başkanı olarak, izleyecekleri siyasi rotayı da özetliyor:

  1. si,hiç kimse ötekileştirilmeyecek ve belediyede hiç kimsenin ekmeğiyle oynanmayacak..!
  2. si, ilçe başkanlığında Asil-Yedek ayrımı yapılmadan, parti toplantıları hep birlikte yapılıp, çalışma planları hep birlikte şekillendirilecek..!
  3. sü,grup toplantılarını iki ayda bir tam katılımla gerçekleştirecek CHP ilçe yönetimi, üç-dört ayda bir gerçekleştirdiği genişletilmiş toplantılarını halkla birlikte gerçekleştirilip, halk bilgilendirilecek.
  4. sü, tüm delegelerle dört-altı ayda bir belirlenmiş bir kırsal mahallede toplantılar yapılacak. Bu toplantılara milletvekilleri, belediye başkanı, büyükşehir ve ilçe belediyesi meclis üyeleri de katılıp, muhtarlar dinlenecek.. Artık seçimden seçime kırsal mahallelere gidilmeyecek.

Acar, bu sözlerinin delegelerce not edilmesini ve yönetimde bu sözleri gerçekleştirememeleri durumunda kendilerinden hesap sorulmasını istiyor.

Şu veya bu siyasal parti hiç önemli değil. Siyasal partilerimizin demokratik yaşamımızın vazgeçilmez unsuru olarak demokratik bir işleve sahip olması ,mevcut  enerjilerini ülke, bölge ve kent yaşamına taşıması, yenilenme  ve değişimin her alanda itici gücü olmaları, demokratik ve örgütlü bir toplumun yaratılması açısından yaşamsal önemde.

Esen kalın…

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın