GÖNEN, GÖNEN ÇAYI DEMEKTİR..!

TEKSÜT A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık,Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin üzücü olduğunu belirterek, Gönen Çayı’nın Gönen’den bağımsız ele alınamayacağını,kirliliğin son bulması açısından yetkili makamın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İl çevre Müdürlüğü olduğunu, mevcut arıtmaların mutlaka çalıştırılması gerektiğini vurguladı.

TEKSÜT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık,Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik ve kirliliğin neden olduğu sorun ve sıkıntıları ilgi ile üzülerek izlediğini belirterek,” Gönen’i Gönen Çayı’ndan ayrı ve bağımsız düşünemez,değerlendiremezsiniz. Gönen, Çay’ın kenarında,kıyısında konuşlanmış bir yerleşim yeridir ve Gönen ile havalisinin tüm insanları dün de bugün de bu sudan nasiplenmekte, bir çoğu nasiplerini bu sudan kazanmaktadır. Onun için, bu kentin insanı olarak Gönen Çayı’nın bugünkü içler acısı halini gördüğüm zaman, öncelikle üzülüyorum ve eminim ki, benim gibi tüm hemşehrilerim Gönen Çayı’nın bugünkü halini görünce kahrolup, üzülüyorlar” dedi.

PEYNİRALTI SUYU,SÜT TOZU YAPILIYOR

Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin ilçe ve yörede yer alan mandıralardan ve süt üreticilerinden doğrudan olumsuz etkilenmesinin söz konusu olmadığına dikkat çeken Arınık, “Biz, TETSÜT, olarak arıtmaya sahibiz ve tesislerimizden arıtmaya girmeden hiçbir atığı dışarı vermiyoruz.Genel de mandıralar ve süt ürünleri üretimi yapan tesisler için peynir altı suları konu ediliyor.Bu yöndeki eleştirilerin çoğu konunun bilinmemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü, peyniraltı suları, artık ekonomik olarak değerlendiriliyor ve peyniraltı suyu olarak  parayla satılıyor, değerlendiriliyor.TEKSÜT olarak,peyniraltı suyunu biz de satıyoruz ve peyniraltı suyu, süt tozu yapımında kullanılıyor” dedi.

YETKİLİ MAKAM BELLİ..!

Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin ve çevre sağlığı sorunlarının bitirile bilmesi için öncelikle  Gönen ve yöresindeki mevcut arıtların tam kapasite ile çalıştırılması gerektiğini,arıtması olmayan tesislerin de arıtmalarını kurmalarının sağlanması gerektiğini belirten Arınık,”Büyükşehirin yaptığı arıtma çalışıyor mu bilmiyorum. Birincisi onun çalışması lazım. Ikincisi, burada tabakhane esnafı zaten kalmadı, çok azaldı. Onlarınki çalışıyor diye biliyorum.Eskiden Gönen’in bütün aileleri, hanımlar çaya çamaşır yıkamaya geliyorlardı. Bütün herkes çayın suyundan dolduruyordu. İçme suyu ihtiyacını karşılıyordu. Su tertemizdi.İnsanlar,Gönen Çayı’nda balık tutarlar, Çay kıyısında pikniklerini yaparlardı.Burada yetki makamı Çevre İl Müdürlüğü. Ondan sonra Büyükşehir Belediyesi ve Gönen Belediyesi… Arıtmaların çalışması,çalışmıyorsa da çalıştırılması lazım.Gönen Çayı konusunda bugün gelişen toplumsal duyarlılığı ise olumlu görüyorum. Ankara’da, başta Çevre Bakanlığı ve İl Çevre Müdürlüğü ile Valiliğimiz,Kaymakamlığımız ve milletvekillerimiz,siyasi partilerimiz,sivil toplum örgütlerimiz de konuyu yakından takip edip,Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik sorununun çözümünde etkin rol oynamalılar diye düşünüyorum”dedi.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın