Gönen İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Yılmaz; Baskın olan köy kültürünü dağıttık..!

Gönen İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldız, geçmiş yıllarda öğrenci nüfusunda yaşanan düşüşün atılan akılcı adımlarla ortadan kalktığını, eğitim-öğretimde fiziki eksikliklerin büyük ölçüde giderilerek, 740 öğretmenle eğitim-öğretimin kalitesini yükselttiklerini  belirtip, her gün 1 800  öğrenciye öğle yemeği verdiklerini, ilçede nitelikli okul olmaması nedeniyle dışarıya öğrenci göç vermek zorunda kaldıklarına dikkat çekerek, Bakanlığın, bu sorunu da yakın zamanda çözeceğine  inandığını söyledi.

 

Gönen İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Yılmaz, ilçenin eğitim-öğretim de hem fiziki yapı açısından hem de  eğitim-öğretimin niteliği ve kalitesi açısından hızla geliştiğine dikkat çekerek, şöyle dedi:

“Her yıl bizim ‘Çan’ nüfusumuz artıyor, % 30 veya % 40 artıyor ama artıyor.  O geriye doğru düşüş bitti.  On bin beşyüz’lere kadar düştüğümüz öğrenci nüfusumuzdan, şu an 11 bin 143 öğrenci sayımız var. Mesleki eğitime devam eden öğrenciler hariç. İlk, orta, lise… Toplam bu sene 740 öğretmenle çalışıyoruz. Bunlardan 55 tanesi ücretli. Özel eğitim öğretmenlerimize baktığımızda en fazla açığımız özel eğitim anlamında. 26 matematik 12 yaş özel eğitim öğretmenimiz var. Okul öncesi ve 7 yaş şeklinde sıralanıyor. Taşıma ihalemizi yaptık. Yaklaşık 5.5 milyonluk bir ihale yaptık. Taşıma ve yemek. Her gün bin sekiz yüz öğrencimiz taşınıyor, her gün bin sekiz yüz öğrencimize öğle yemeği veriliyor. Yemekler Gönen’de yapılıp dışardan geliyor. Bizim okullarımızın başarıları gerçekten dikkat çekiyor. İlköğretimden sonra dışarıya liselere çocuklarımız gidiyor. Geçen yıl fen liselerine 28 öğrencimiz gitti, nitelikli liselere 16 kişi gitti. Bu sene toplam 66 tane eğitim göçü verdik. Bunun nedeni,  Gönen’de nitelikli okul olmadığı için. Dışarıya gitmeye kalksa 80-100 arası öğrenci gidecek. “dedi.

DOMİNANT KÜLTÜR ARTIK ŞEHİR KÜLTÜRÜ OLDU..!

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz, “Bizim  şu anda verileri paylaşmamız mümkün değil ama LGS sınavlarımız çok çok iyi geçti. Biz bunu nasıl yaptık; yapısal değişikliklerle yaptık. 2012 yılında taşımayı iki nokta da birleştirmişlerdi ve sınıflarda kapasite üstü yükleme vardı. İlçe Milli Eğitim olarak, ne yaptık; dedik ki, bir dahaki seneyi bütün okullarda taşıma var, dedik. Çocuklar köy çocukları, mesela Hasan Atlı gibi, Işıl İpek gibi gidemeyecekleri okullara taşımalı eğitimi gerçekleştirdik. Yani çocuklar nitelikli okullara gitti. Ne yaptık biz; o baskın olan köy kültürünü dağıttık. Dominant kültür artık şehir kültürü oldu. Ne oldu; çocuğun sosyal hayatına yansıdı, yemek yemesine yansıdı, konuşmasına yansıdı, ders çalışmasına yansıdı. Ben bu seneki başarıyı maksimum başarı olarak görüyorum. Burada nitelikli lisenin olması tamamen bakanlığın görevi.. Benim görevim burada, eğitimin kalitesine destek verecek şıklar meydana getirmek. O konuda, tüm arkadaşlarımızla  çok iyi işler yaptık.” dedi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın