GÖNEN ve MANYAS ÇİFTÇİSİ İSYANDA

Gönen ve Manyas çiftçileri sulama birliği tarafından açıklanan fiyatlardaki artışa isyan ediyor.  Hükümet tarafından her ne kadar gıda enflasyonunun artması engellenilmek için çalışılıyorsa da bunun aksine Sulama Birliği tarafından Gönen ve Manyas’ta su fiyatlarında ciddi fiyat artışları yapılmış durumda.

Çiftçi ürettiği tarımsal ürünü satarken fiyatı artıramıyor ancak üretim maliyetlerinin de önüne geçemiyor.

09/11/2018 tarihli açıklanan 2019 yılında sulama birliklerince işletilen sulama tesislerinde uygulanacak su kullanım hizmet bedeli tarifesine göre; Gönen 2. Grupta yer almakta ve Gönen için belirlenen asgari su fiyatı çeltikte 62,00 TL/da. Oysa Gönen de çiftçilerden ödenmesi beklenen rakam 2019 yılı için 96,00 TL/da.  2019 yılı için gruplar ve bu gruplardaki her bitki çeşidi için fiyatlar belirlenmişse de belirlenen bu fiyatların neredeyse %55 fazlasının üreticiler tarafından ödenmesi bekleniyor. Bu kadar yüksek fark talebinin verilen hangi hizmetten kaynaklı olduğu ise büyük bir soru işareti.

Çiftçiler DSİ tarafından belirlenen su fiyatlarındaki farkı ve bu fiyatlara uyulmamasının nedenini merak ediyor ve belirlenen ücretlere uyulmayacaksa bu ücretlerin niçin yayınlandığını soruyorlar. Öyle ki konuştuğumuz herkes başkanı kendileri seçerken fiyat politikası konusunda da söz sahibi olduklarını ancak mevcut durumda fikirleri alınmadan fiyatların asgari belirlenen fiyatların 2 katına çıkarıldığını belirtiyor ve kendilerine başkanın DSİ tarafından belirlenmesinin onlar için daha iyi olacağı söylenmişse şuan çok daha zor durumda olduklarını söylüyorlar.

Su fiyatlarındaki yüksek artış sadece Gönen için değil Manyas için de büyük sorun. 2018 yılında Manyas ta 56 TL olan su fiyatı için 2019 yılında talep edilebilecek asgari su ücreti 62,00 TL. Ancak;  Sulama Birliği tarafından belirlenen su ücreti 2019 yılında 80,00TL. Bu da Manyas’ta 1 yılda %40 civarında zam yapıldığını gösteriyor. Öyle ki Kızıksa da birçok çiftçiyle yapılan görüşmelerde üreticiler;  Manyas ve Gönen’in de başkanının aynı kişi olması nedeniyle bu kişinin eksiklerini ve durumlarını daha iyi bilmesi gerektiğine inanıyorlar.  Çiftçiler olarak çok zor durumda olduklarını, ürünlerini sattıkları fiyatta artış olmazken; maliyetlerinde son iki yılda ciddi miktarda artış olduğunu da sözlerine ekliyorlar. Birkaç yıl öncesine kadar sulamalarını kendi imkânlarıyla artezyenden, drenajdan ya da gölden sağlayan çiftçiler; yetkililer tarafından sulamanın sulama birlikleri aracılığıyla daha uyguna yapılacağının kendilerine söylendiğini oysa şuan tam tersine kendi imkanlarıyla sulamayı 45-50 TL ye yapabilecekken talep edilen rakamın 80 TL olduğunu belirtiyorlar.

Kısaca mevcut durumda Gönen li çeltik üreticilerinin su ücretleri için ödemesi gereken rakam 96 TL, Manyaslı çeltik üreticilerinin ödemesi gereken rakam ise 80 TL. Üreticiler için bu su fiyatlarıyla ürün yetiştirmek ise çok zor.  Sulama birlikleri de DSİ de olmasa üretimi daha uygun fiyatlara kendi imkanlarıyla yapabileceklerine inanan çiftçiler için yetkililerinin gerekeni yapmasını bizler de talep ediyor, halkın efendisi olan üretim yapan köylümüzün haklı olduğunu, bu konunun takipçisi olacağımızı da belirtmek istiyoruz.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın