GÖNEN Yemen’e Sessiz Kalmadı

Balıkesir genelinde tüm ilçelerde aynı saatte yapılan “Yemen’e Sessiz Kalma” Gönen’de de Cumhuriyet Meydanında yapıldı.

AK Parti Gönen İlçe Başkanı Av. Merve Üncük İşgüden, AK Parti Gönen Belediye Başkan Adayı ERdinç Odabaşı ve Partililer ile cuma namazı sonrası Cumhuriyet Meydanında Yemen’de devam eden katliamı protesto etmek ve Müslümanlara destek vermek için toplandılar.

Basın bildirisini okuyan ve Yemen’deki vatandaşlar için yardım isteyen AK Parti İlçe Başkanı Av. Merve Üncük İşgüden, Hepimiz Malumu Olduğu Üzere,Yemen’de yıllardan bu yana süre gelen iç savaş nedeni ile,bilhassa son yıllarda yaşanan silahlı çatışmalar Yemen’deki Müslüman halkın açlık,hastalık,yoksulluk ile burun buruna gelmesine yol açmış durumdadır.

Nitekim ülkede, bu çatışmalar sebebiyle, altyapı sistemleri, okullar, hastaneler ve binalar büyük ölçüde yıkılmış,keza sağlık alt yapısı çökmüş, buna bağlı olarak çeşitli salgın hastalıklar ve kolera salgını başlamıştır.

Ülkenin bu vahim durumu  karşısında, yaklaşık 2 buçuk milyon insan yerini, yurdunu terk etmek zorunda kalmış, 28 milyonluk ülkenin ,22 milyon insanı, hastalık, açlık ve yoksulluk içinde yaşamaya mahkum edilmiş ve yine aynı sebeplerle, ne yazık ki, yaklaşık 50.000 Müslüman kardeşimiz hayatını kaybetmiştir.

Gelinen noktada ise, bu imkansızlıklar içinde yaşam mücadelesi veren Yemenli kardeşlerimizin,2 milyon çocuğu eğitim olanaklarından tamamen yoksun halde büyümekte,daha da vahimi, yaklaşık 5 milyonçocuk, yokluk sebebiyle temiz suya ulaşamamakta, yeterli beslenememekte, salgın hastalıklarla boğuşurken,ilaç ve tıbbi malzeme bulunamaması sebebiyle tedavi olamamakta adeta ölümü beklemektedirler.

Öyle ki, bu yaşamı imkansız kılan şartlar neticesinde,her 10 dakikada bir çocuk hayatını kaybetmektedir.

Her Müslüman kardeşimiz için kabul edilmesi imkansız olduğunu düşündüğümüz, bu insanlık dışı olaylar karşısında tüm dünya,Yemen’in yardım çığlıklarına kulaklarını tıkamış durumdadır.

Lakin, artık bu noktada,devlet ve millet olarak her daim mazlumların yanında olmayı şiar edindiğimiz gibi, Yemenli kardeşlerimizi, bu zor zamanlarında yalnız bırakmıyor ve ‘’Gönen Yemen’i unutmadı’’diyoruz.

Bundan böyle de, Gönen halkı olarak, her daim gönlümüzde ve dualarımızda olan Yemen halkının yanında olacak,karınca kararınca elimizden gelen her türlü bağışı yapacağız.

Bu bağlamda tez zamanda, bu savaş, açlık ve hastalıkların son bulmasını temenni ediyor, halkımızın  da bu husustaki hassas davranışlarına teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Daha sonra hep birlikte Gönen Ziraat Bankası Şubesindeki hesaba yardımlar yatırıldı.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın
Facebook
Instagram
Twitter
Bülten Üyeliği