Gönen’in yüzünü güldürün..!

Gönen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Yalama, Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin önüne geçilip, Gönen Parkı’nın  yeni bir anlayışla düzenlenip,giriş-çıkışlarının kolaylaştırılıp, Kaplıcalar’ın özelleştirilmesi ,görüntü ve gürültü kirliliğinin  de son bulması ile   ilçede esnaf ve sanatkarların da artacak insan hareketliliğiyle yüzünün güleceğine dikkat çekti.

Gönen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Yalama, gazetemize yaptığı açıklamada, ilçede esnaf ve sanatkarların sorun ve yaşadıkları sıkıntılara değinerek, Gönen’in  sosyo-ekonomik açıdan gelişmesi için  ilçe de büyük bir potansiyale sahip olunduğuna dikkat çekerek, “ Esnaf ve sanatkarımız ticaret ve sosyal hayatta yaşanan durgunluk nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor. Yaşanan sorun ve sıkıntıların tek nedenini ekonomik  nedenlere bağlayabilmemiz de mümkün değil. Bunun birden çok nedeni var” dedi.

GÖNEN ÇAYININ DURUMU İÇLER ACISI

Gönen’i Gönen yapan en büyük değerlerin başında Gönen Çayı’nın geldiğine dikkat çeken Yalama, “Kooperatif binamız hemen Gönen Çayı’nın kıyısında ve Gönen Çayı’nda yaşanan kirliği ve çevre sorunlarını her gün görüyor ve yaşıyoruz. Gönen halkının nefes alabileceği  en önemli alanlarımızdan biri Çay boyu ve Çayın hali ortada. Yeni hizmet binamızın açılışında da yaptığım konuşmada bu sıkıntıyı diye getirdim. Gönen olarak bu ayıbı hep birlikte çözmemiz, yaşanan kirliliğe son vermemiz, Gönen Çayı’nı bir nimet olarak insanlarımızın hizmetine sunmamız gerekiyor. İlçemize dışarıdan gelen insanlarımızın da uğrak ve eğlence yeri olması gereken Gönen Çayı’nın mevcut durumu ve yaşanan sıkıntı esnaf ve sanatkar camiamız açısından da önemli. Biz, kentimizin coğrafi nimetlerine sahip çıkıp, koruyamadığımız için esnaf ve sanatkarlarımız da bu durumdan olumsuz etkileniyor.” dedi.

GÖNEN ÇAYI İLE PARK BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALINMALI

Günümüz dünyasında doğanın ve yeşilin, sosyal eğlence tesislerinin öneminin her geçen gün daha fazla önem kazandığının görüldüğünü belirten Yalama, “İlçemiz ‘Yeşil Gönen’ olarak bilinir ve bizdeki park alanı Balıkesir’de merkez dahil hemen hiçbir ilçede yok. Bu yönü ile Gönen Parkı, sahip olduğu yeşil dokusu ile bölgemizdeki tüm insanlar, tüm aileler için bir çekim merkezi olabilmeli. Öncelikle Park’ta yaşanan görüntü ve gürültü kirliliğine son verilmeli. Parkı ziyaret eden vatandaş, çoluğu çocuğuyla huzur içerisinde gününü geçirebilmeli. Çocukları oyun parklarında zamanını geçirirken. sunulan hizmetler vatandaşı memnun etmeli. Alkollü içeceklere karşı değilim ala meyhane kültürü ile bu olmaz. Örneğin, Gönen Çayı üzerindeki köprüden ilçeye giriş ve Şehit Mustafa Karakaş caddesinde aydınlatma sorunu çözülüp, bu cadde üzerinden acilen  Parka giriş yolu verilmeli. Vatandaşın parkı giriş-çıkışı kolaylaştırılıp, bu yol güzergahı güvenlikli kılınmalı. Tırnava’dan, Plevne’den, Reşadiye’den, Osmanpazarı’ndan gelen bir ailenin daha rahat buradan parka geçmesi lazım. Çarşı esnafına buradan girmesi lazım. Yol ama üstten, ama alttan  aileler buradan rahat geçmeli.. Şimdi bir aile buradan neden geçsin karanlık oluyor burası ıssız. Tüm bunların olması ve özlenen tablonun yaratılması esnaf ve sanatkarımızın da bölgede insan trafiği artacağı için ticari hareketliliğini arttıracaktır Ancak, parkımızı Gönen Çayı’ndan bağımsız da değerlendirebilmemiz mümkün değil.” dedi.

KAPLICALAR ÖZELLEŞTİRİLMELİ

Gönen’de jeotermal su kaynakları, Kaplıcalar AŞ. ve termal turizm  olayına da değinen Yalama, kamuoyunda yaşanan Kaplıcalar A.Ş. ve termal turizm tartışmalarını ilgiyle izlediğini belirterek,”  Öncelikle Allah, bu kentin insanlarına bir zenginlik ve bir nimet sunmuş. Yıllardır görünen o ki, siyaseten yönetilen yerler başarılı olmuyor. Siyasi yönetilen yerlerde çalışıyor olan insanlar başarısız oluyor. Siyasi yönetenlere de ben bir şey demiyorum. Onlar da seçimi kazanmak için yaptıklarında  kendilerince haklılar. Ama bunu kaldırmak lazım. Kaldırmak için de özelleştirmek lazım. Ben bu koşullarda termal suyun ve Kaplıcalar’ın daha iyi değerlendirileceğine, yönetileceğine inanıyorum. Böylece vatandaşa Kaplıcalar’da sunulan hizmet daha kaliteli, fiyatlar daha ekonomik olur. İnsan hareketinin olduğu yerde , rekabetin olduğu yerde esnaf da rahatlayacak ve siyasi kaygılardan öte  iş yapmaya başlayacak.” dedi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın