Gönen’nin köyleri can çekişiyor

Alişan Hayırlı  – ( GÖNEN ZİYARETLERİ)

Sadece Gönen’in mi, hayır, ülkemizin her köşesindeki köyler can çekişiyor. Gezdiğim her köyde hep aynı manzarayla karşılaşıyorum.

Hiç çocuk sesi yok, insan sesi yok… Ya bir köpek sesi, ya bir horoz ya da bir inek sesi… Hepsi bu kadar. Bütün köylerimiz derin ve acıklı bir sessizliğe gömülmüş… Kız olsun erkek olsun gençlerin hepsi şehre kaçıyor, geride kalan iki yaşlı insan, kaderleriyle başbaşa… Belki yazın birkaç günlüğüne değişiklik olsun diye yapılan köy ziyaretleri… Hepis bu kadar.

Şimdi herkesin dilindeki soru şu: Ne olacak köylerimizin hali?

Sahi ne olacak bizim köylerimizin bu hali?

Hangi köye gitsem, hangi köylü ile konuşsam hep aynı dert: “Yalnız kaldık, çocuklarımız bizi terk etti, iş yapamıyoruz, kapımızı çalan yok. İş yok güç yok, tarlalarımız boş kaldı, eken yok. Hayvanlara bakamıyoruz. Yem ve mazot pahalı, ekinimiz para etmiyor, emeğimizin karşılığını alamıyoruz.”

Köyden şehre göçü durduramıyoruz, köylerimiz boşalıyor şehirlerimiz doluyor. Bu göç tam bir sosyal ve toplumsal felaket… Başımız çok ağrıdı, ağrıyor ve ağrıyacak. Terörden daha tehlikeli bir sorun bu… Köylüler feryat ediyor ama seslerini duyan yok.

Kimse köyde yaşamak istemiyor, kimse tarla ekmek biçmek istemiyor, kimse kırsal kesimin zorlu hayatına katlanmak istemiyor, fırsatını bulan ailesini terk edip şehirlere kaçıyor, asgari ücretle de olsa bir iş bulup şehirde sürünmek istiyor.

Anne baba kalıyor tek başına evinde… Gözleri kapıda, gelen var mı diye bekliyor. Hüzünlü bir bekleyiş… Göz yaşı ile karışık bir umutla …

İşte bir nine ve dede… Türkiye’deki köylerin özeti gibi…

Köylerimiz, köylülerimiz, yaşlılarımız gözümüzün önünde sessiz sedasız ölüyor… Ve kimse bu trajediyi, bu sessiz ölümü görmek istemiyor.

Neden? Neden görmüyorsunuz? Neden duymuyorsunuz? Kör mü oldunuz sağır mı oldunuz?

Unutmayın ki;

Köy ölürse Türkiye ölür.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın