HAYIRLI OLSUN..!

Gönen Ticaret Borsası Başkanı ve İş adamı İbrahim Mutlu, Mutlular Grup olarak,faaliyet alanına Lisanslı depoculuğu da ekledi. Gönen OSB bünyesinde inşaatına başladığı 150 bin tonluk lisanslı depo yatırımının 60 bin tonluk kısmını tamamlayarak, hizmete soktu. 2020 yılında tamamlanan yatırımlarla bu kapasite öngörüldüğü gibi,  kapasitesi 150 bin tona ulaşmış olacak.

Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt,Mutlular Grup’un  lisanslı depoculuk yatırımını gerçekleştirmesinin ilçe çeltik üreticisi yanında, ilçenin gelişmesinde önemli bir rol üstleneceğini ,Gönen’de kayıtlı 85 bin dekar alanda çeltik üretimi gerçekleştirildiğini ve yıllık çeltik üretimin ise  60 bin ton olduğuna dikkat çekerek, üreticinin malının değerlendirilmesi, depolanması ve kaliteli bir şekilde pazarlanması noktasında  bir çok  avantaj elde edeceğini vurguladı.

Güney Marmara Bölgesinde;  Gönen dahilKaracabey, Biga, Bandırma, Manyas ‘da ise toplam çeltik üretiminin 200 bin tonun üzerinde olduğu biliniyor.

Lisanslı depoculuk konusunda Türkiye’nin tarım ürünleri alanında düşündürücü deneyimleri söz konusu. Örneğin, Batman ovasındaki mısır, buğday ve arpa gibi önemli ürünlerin TMO silolarının  yetersizliği nedeniyle yer altında depolanmak zorunda kalındığı ve bu nedenle depolanan ürünlerin kalitesinin korunması ve pazarlanmasında türlü zorluklar yaşandığı  biliniyor.

Yine ülkede yıllık tahıl üretimimiz  yaklaşık 40 milyon ton olmasına karşın, bu ürünün  yaklaşık 5 milyon tonunu  bile çağın gerektirdiği  modern silolarda bile depolayamamanın ve pazarlayamamanın  ,ürünün kalitesini koruyamamanın farklı sıkıntılarını yaşıyoruz.

Olayın bu yönü,Cumhuriyet Türkiyesi’ndeTarım Bakanlığı nezdinde TMO siloları üzerinden yürütülmeye çalışılmış ama üreticinin yaşadığı ve tanık olduğu gibi tıkanmış.Ne olmuş? Özel sektör, üritimin ve salt ulusal değil uluslararası pazarlamanın bir parçası olarak bu alana girmiş. Lisanslı depoculuk sistemi  ile tüccar, büyük alıcı (un, gıda vb fabrikalar), çiftçiler, lisanslı depolar, TMO, devlet, borsalar (elektronik ürün senetlerinin borsada işlem görmesi ve oluşacak işlem hacmi), sigorta şirketleri (lisanslı depolara bırakılan ürünlerin sigortalanması), nakliye firmaları (ürünün taşınması aşaması)  arasında işlev gören bir sürecin başlaması ya da başlatılması kaçınılmaz.Mutlu Grup, Gönen nezdinde  bu gerçeği görmüş ve gerekli adımları atıp, yatırımlarını yaparak, olması ve yapılması gereken bir hizmeti ilçeye taşımış. Lisanslı depoculuğun, üreticiye katkılarını bugün gazetemizde ele aldık ve bu önümüzdeki günlerde de mutlaka kamuoyunda sorgulanıp,tartışılmalı.

Gönen’de lisanslı depoculuğun yanı sıra bir adım daha atılıp, Gönen OSB’de depoların bulunduğu alan içerisinde  50 dönümlük bir Gümrükleme  sahası yaratılmış.Bu olanak ile depolanmış çiltiğin, uluslararası pazara çıkışı ya da her hangi bir tarımsal ürünün girişi ve rekabet koşulları yanı sıra pazarlama olanaklarına da kavuşulacak. Gümrükleme sahasında  hizmet binaları da tamamlanarak, önümüzdeki günlerde hizmete alınacak.

Yapılması gereken ne?

Öncelikle konu hakkında  bilgi sahibi olunup, konuşulup, tartışılmalı…Bölgemize ve ilçemize böylesine bir tesis ve hizmet alanı kazandırdığı için de Borsa Başkanı ve  Mutlu Grup nezdinde  İbrahim Mutlu kutlanmalı..

Esen kalın…

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın