İl Çevre Müdürü Özel:Raporlarımızı hazırlıyoruz..!

İl Çevre Müdürü Özel, gazetemize yaptığı açıklamada Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik nedeniyle müdürlüğün ekiplerinin çok kapsamlı çalışma yürüttüklerini ve kirliliğin nedenlerini tespit ettiklerini, kirletici faktörlerin belirlenerek, raporların hazırlandığını belirterek,  ”Yasaların gerektirdiği ne ise yapılacak” dedi.

Çevre Şehircilik İl Müdürü Sadullah Özel gazetemize yaptığı açıklamada büyükşehir genelinde tüm yerleşim yerlerinde müdürlüğüne yansıyan tüm çevre sorun ve şikayetleri konusunda  çok titiz ve kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini vurguladı.

Çevre İl Müdürü Özel, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“İl müdürlüğü ekibimiz ve benimde dahil olduğum yerinde çalışma ve tespitlerimizle Gönen Çayının; Gönen Barajından denize kavuştuğu Musakça’ya kadar olan bölümünde çok ciddi ve yeniden çalışmalar yaptık, yapıyoruz.. Çalışmalarımız bitmek üzere. Kirliliğin kesin nedenleri,kirliliğe neden olanlar ve çözümleri konusunda kapsamlı raporlarımızı tamamlıyoruz.Arıtması olmayan veya arıtması olup da çalışmayan, çalıştırılmayan özel sanayi işletmeleri yada kirliliğe neden olan kamu kurumlarının ihlal yada ihmallerinden kaynaklanan eksiklikleri ve nedenlerini de raporlarımıza aktarıyoruz.”

Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin nedenleri konusunda da açıklamalarda bulunan Çevre İl Müdürü Özel, şöyle dedi:

“Kirliliğin birinci derecede ana nedenleri: Tarımsal ve zirai ilaçlamalarla ve özellikle suda yetişen çeltik ilaçlamalarıyla kirlenen suyun çaya salınması; çay güzergahı boyunca foseptiği olmayan ve kanalizasyonu çaya akıtılan köyler; arıtması olmayan sanayi işletmeleri veya çalıştırmayan işletmeler; termal kenti olan Gönen’de kükürtlü ve kirlenmiş suyun çaya karışması..

Tüm bu nedenlerle ilgili gördüğümüz bu durumu Milletvekilimiz Sayın Yavuz Subaşı ve diğer bölge milletvekilleri ile ile paylaşıyoruz.DSİ tarafından Gönen Çayı’nın ıslahı ile ilgili yapılacak ihale tarihine kadarda tüm çalışmalarımız bitecek ve gereken müdahaleler ve cezai,idari tedbirler hızla alınacaktır..”dedi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın