KİBİR OLMAMASI-MÜTEVAZI OLMAK

Yüce yaratan kibiri sevmez, şeytan ise kibire bayılır. Kibirden uzaklaşmak, mütevazı olmak önemlidir.

Kul ilerledikçe, başarı kazandıkça şunu iyi algılamalıdır, nasip, kısmeti veren Allah tır. Yüce yaratan verdikçe kul olarak mecazı olarak küçülmek lazımdır. Başarının daimi olması için, bu şart olan kurallardan biridir. Yoksa hayat sınavınız inişli çıkışlı yaşayacak demektir.

Mütevazı olmak için hayata hep olumlu bakmak önemlidir. Hayattaki başarılardan dolayı özel bir muammele beklememek lazımdır. Bu başarınızı küçümsemek anlamına gelmez tam tersi özümsemeniz anlamına gelir. Başarı mütevazı insanlar için böbürlenecek bir konu değildir. Hayatın doğal akışından kaynaklanan bir olaylar zinciridir.

Mütevazı ve kibirsiz insanlar, çalışmaktan büyük haz alırlar, zamanı iyi kullanma eğilimindedir.

Özgüveni fazla, narsizm den uzak, kişisel çıkarları düşünmeyen, paylaşıma açık, kendinden konuşurken yaptığı her başarıyı normal karşılayan kişilerdir.

Kişileri mütevazı yapan şey ise, başarıları yada olumlu davranışları, özellikleri nedeniyle bir birey olarak, özel muamele görme hakkına sahip olmaları gerektiğini düşünmemeleridir.

Mütavazı kişiler, önemli işler yapsalar, işleri kendilerine özel, birtek kendi ürettikleri işler olsa bile diğer insanlardan farklı olarak algılanmayı beklemezler.

Alçak gönüllüdürler, bilgi paylaşımına açıktırlar, kişileri küçük görmezler, herkesten öğrenecek birşeyleri vardır. Kendi ile bilgi paylaşanlara minnatkardırlar, ama kendilerine minnetkar olunmasını beklemezler. Teşekkür etmeyi bilirler. Yardıma açıktırlar, yardım alır ve yardım yaparlar.

İnançları kuvvetlidir. Makam, yapılan işler mütevazı kişilerler için Kuldan  kaynaklanmaz, Yüce Yaratanın onlara verilmiş nimetleridir. İşlerini din kuralları gibi yaparlar, inançları gereği çalışmayı da ibadet kabul ederler.

Bütün dinler insanları kibirsiz, mütevazı olmaya çağırırlar. Bunu anlamak kul için önemlidir. Eğer kibirinizden kurtulur, mütevazı olursanız hayatta da hızla ilerlediğinizi görürsünüz. Sizi kısıtlayacak evrendeki negatif enerjiden kurtulursunuz. Kimse sizin başarınızın altında ezilmez, kıskanmaz, hak etmediğinizi düşünmez. Sizin hakkınızda olumsuz düşünmez, dolayısıyla auranıza negatif enerji yüklemez.

Başarılı kişilerle karşılaştığınız zaman, o kişilerin yaşadıkllarını hak ettiklerini düşünorsanız, o kişi mütevazı bir kişilik demektir. O birey hakkında evrene olumsuz mesaj vermezsiniz. Böylece mütevazı kişilerin önündeki bütün engeller kalkar.

Kibiri olmayan kullar, yardım etmekten büyük keyif alırlar, çevrelerindeki ortamlara duyarlıdırlar.

Şeytan bu kullardan bence hiç hoşlanmaz. İtici kişiler olmadıklarından yalnız kalmazlar, kalsalar bile bu yalnızlıktan rahatsız olmazlar.

Mutlu olmak  kadar, mutlu etmekten haz alırlar. Güler yüzlüdürler, gülmenin en büyük enerji olduğunu bilirler.

Kişileri dinlerler, dinlediklerini hissettirirler, kişileri sınıflamazlar, çevrelerindeki her kişinin kendileri için nimet olduğunu düşünürler. İnsanları doğal olarak kırmazlar. Kırıldıkları zaman empati yapabilirler. Empati yetenekleri gelişmiştir.

Hergeçen gün bu kişilerin malesef sayıları azalıyor. Bu özellikte bir kişi ile karşılaşırsanız O kişiye dört elle sarılınız. Mütevazı kişilerden öğrenecek çok şeyiniz vardır.

Hayatınızda kibir olmasın. Allah Korkusunu biliniz.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın