MASKE CEPLERDE ,KOLLARDA..

Bilimsel tüm uyarılara ve alınan tüm önlemlere karşın özellikle genç nüfusun maske ve mesafe konusundaki vurdumduymazlığı,uyarıları ciddiye alan ve kurullara uyan vatandaşları isyan ettiriyor.Keyfiyetin ve sorumsuzluğun faturasını hep birlikte ödüyoruz diyen vatandaşlar,kontrol ve denetimlerin daha ciddi yapılmasından yana..

Ağustos ayında artan sıcaklıklar ile birlikte  banklarda ve çimlerde dinlenenler, ailesi ile piknik yapanlar ve oyun oynayan çocuklar, parkları doldurdu. Ancak koronavirüs vaka sayısının arttığı son günlerde , serin hava ve gölgeden faydalanmak ve vakit geçirmek için parka gelenlerin,dinlenme mekanlarına gidenlerin  maske ve sosyal mesafe kurallarına uymadığı görüldü.

Bazı kişilerin çene altlarına indirdiği,cebinde taşıdığı, kol ve bileklerinde astığı ve adeta aksesuar gibi kullanılan maskeler ise dikkati çekiyor.

MASKE AKSESUAR GİBİ GÖRÜLÜYOR

Özellikle genç nüfusun maske ve mesafe kuralına uymama konusundaki mazereti ortak., “Hava sıcak. Sıcaktan kaçıp serin olduğu için buraya gelip,zamangeçirip,eğlenip, video çekiyoruz. Maskem kolumda. Burası açık alan ve fazla kalabalık olmadığı için maske takmaya gerek duymuyoruz” diye konuşan gençler ve bir çok vatandaş kuralsızlığı ve tedbirsizliği adeta ‘kural’ yapmış durumda.

NEFESİM DARALIYOR BAHANESİ

Bir çok genç ve yaşlı vatandaş da, maskeyi bir ağırlık olarak görüyor. Kimileri havaların szıcak olması neideniyle maskenin nefes almasını engellediğini,maskenin koktuğu bahanesini öne sürürken, bir çoğu da rahatsızlıklarını ya da maskenin pandemiye karşı korumu sağladığına inanmadığını belirtiyor.

MASKE VE MESAFEYE UYANLAR DA VAR AMMA..!

Maskelerini takıp sosyal mesafeye uyan vatandaşlar ise kural ve önlemlere ısrarla uymamakta direnenlerden şikayetçi. Polis ya da resmi elbiseli bir kişiyi ya da polis aracını fark edenlerin 900 TL.korkusuyla hemen maskesini takarak, sosyal mesafe kuralına uymaya çalıştıklarını belirten vatandaşlar,” Devleti ve kendimizi,birbirimizi kandırmaya çalışıyoruz.Polis geçip gittikten sonra maskeler çıkartılıp, arada mesafe falan kalmıyor. Uyarılar hava oluyor.Maskeyi takan ve mesafesini gözeten de bu tabloyu görünce önlemlerinin anlamsız olduğunu ister istemiz hissetmeye başlıyor.Bir çok cafevöe lokanta da paramızı kazanıp,işimize bakalım diyerek kural ve önlemleri önemsemiyor.”diyerek şikayetlerini dile getirdiler.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın