MERHABA (BİR GARİPLİK VAR)

31 Mart yerel seçimlerinde Gönen’de kazanan ‘Millet İttifakı’adına  CHP’den belediye başkanlığına aday olan İbrahim Palaz oldu.

‘Millet İttifakı’ ve Başkan adayı Palaz, zoru başardı ve AK Parti’den üç dönem belediye  başkanı seçilmiş Hüseyin Yakar’ın yerel iktidarını alaşağı ederek,büyük bir oy farkıyla belediye başkanı seçildi.

Yerel seçimlerin üzerinden dört aydan fazla bir zaman geçti. Her belediyede yaşandığı gibi kutlama ve tebrik ziyaretleri büyük ölçüde bitti ve bu zaman zarfında belediye hizmetleri duracak değil ya, daire müdürleri ve çalışan personel üzerinden rutin yerel hizmetler devam etti. Bu arada Başkan Palaz da boş durmadı. Hem belediye de  hem de Kaplıcalar da işlerin o güne kadar nasıl döndüğünü anlamaya ve ne yapacağına, hangi adımları atacağına karar vermeye çalıştı.

Bilgisayarın, internetin, akıllı telefonun, sosyal paylaşım sitelerinin günümüz yaşamında özel bir yer işgal etmesiyle milletvekillerini ,belediye başkanlarını, meclis üyelerini günümüzde adım adım takip edebilmek mümkün. Yani Cumhurbaşkanından başlayarak ülkede hiç kimsenin bir anlamda gizlisi saklısı kalmamış durumda. Bunun avantajları da var dezavantajları  da…Neyse..

CHP’li Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ile aynı partiden İbrahim Palaz’ın sosyal medya paylaşımları incelendiğinde, her iki başkan açısından, ortada garip bir fark gözlemleniyor. Örneğin, Başkan Palaz’ın face’i ini incelediğinizde  açılışlar, vatandaşları ziyaretler, hayırlar, vefat ve doğum günü, nişan ve düğün haberleri ile önemli günlerde verilen mesajların yoğunluğu  dikkat çekerken, ilçenin hemen hiçbir temel sorunu konusunda ne yapıldığı, kimlerle nerede, nelerin görüşüldüğü, bu toplantılarda ilçenin yararına ne gibi kararlar alındığına dair  genellikle hiçbir habere ya da resimle karşılaşamıyorsunuz.

Şu söylenebilir. Başkan Palaz, sosyal medyaya fazla ilgi göstermiyor, ilgilenemiyor.. Olabilir..

Peki, açığı, kamuoyunu doğrudan bilgilenmek için basın toplantıları yapıyor  ve gazetecilerle bir araya geliyor mu? Çok nadir o da gazeteciler kapıyı çalarsa ve yakalarsa..

31 Mart yerel seçimlerinden bugüne ilçe kamuoyunun gündemine hiç önemli bir sorun ve sıkıntı gelmedi mi?Bir çok sorun ve sıkıntı geldi. Örneğin, günlerce Kaplıcalar ve termal turizme odaklanmış bir çok konu kamuoyunda tartışma konusu oldu, Çalıştay’lar yapıldı, Mutlu Enerji’nin termal turizme dönük yatırım girişimi  kamuoyunda çok konuşulup, tartışıldı ama genel söylemin dışında bu konularda Başkan Palaz’dan ‘tık’ çıkmadı. Hatta tam tersi,belediyeyi ve Kaplıcalar’ı ilgilendiren,müdahil olup, rahatlıkla aşabileceği  sorun ve sıkıntılar konusunda  ilginç bir suskunluğa gömüldü.

Derken, Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik ve pis koku kamuoyunun gündemine taşınarak, binlerce imza toplandı, milletvekilleri, ilgili kamu kurumları bile harekete geçti ,belediye, arıtma zaman zaman hedef gösterildi ama Başkan Palaz, bu konular hakkında da konuşmamaya özel özen gösterdi.

Yine, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz 2020-2024 dönemi Stratejik Planlama Esas Şehir Çalıştayı çerçevesinde Balıkesir’in tüm ilçe belediye başkanları ile büyükşehir ve ilçe belediyelerinde çeşitli zamanlarda toplantılar düzenliyor, sunumlara tanık oluyor ya da  kendisi sunum yapıyor.

Gönen Belediyesi’nin bu konuda ve bu amaçla bir sunum yaptığı, ilçenin sorunları, beklentileri, hedefleri konusunun bizzat Başkan Palaz tarafından dile getirdiği biliniyor. Ancak, ne  gazetemizin ne de kamuoyunun bu sunum konusunda hiçbir bilgisi yok..!Ya da belediye bünyesinde bu konuda hazırlanmış dosyada ne olup olmadığı konusunda bizlerin de, kamuoyunun da hiçbir bilgisi yok. Bu konuda belediye meclis üyelerinin bir çoğunun da bilgisi olduğunu sanmıyorum.

Balıkesir, Bandırma, konuşup, sorgulayıp, tartışıyor ama  Gönen’de yine ‘tık’yok..!

31 Mart yerel seçimleri öncesinin ‘Milllet İttifakı’ ve CHP nezdinde en  çok kullanılan siyasi jargonu, ‘Mart’ın sonu bahar..’ ve ‘her şey güzel olacak’ idi..Jargon ve söylem güzel ama seçmen, ilçesinde gerçek anlamda ‘Bahar’ı görmek ve yaşamak istiyor.Gönen’in konuşulup,tartışıldığı bir ortam da şehr-i emin’inin  duruşunu,tavrını ve kararını bilmek, hedeflerini görmek  istiyor.

Başkan Palaz, ben söylem değil, ‘eylem adamıyım’ da diyebilir aman ne güzel, o zaman buyrunicraatlarınızı görelim..! Biz, düşüncelerimizde, gözlemlerimizde, yorumlarımızda  yanılmaya hazırız. Yeter ki, Gönen kazansın..!

Esen kalın..

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın