MERHABA – BU SORUNUN YANITI YOK MU?

BU SORUNUN YANITI YOK MU?

Gönen’in gelecek vizyonunun bilimsel ölçütlere uygun olarak hazırlanabilmesi için Gönen Kaymakamlığı, Gönen Belediye Başkanlığı, Gönen Ticaret Odası, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi işbirliği ile oluşturulan “Gönen Vizyon 2023” çalışma gurubu Turizm konulu Çalıştay’ını gerçekleştirdi.

Bugünle birlikte son bulan Çalıştay’ın ilk günü başta ilçemiz kaymakamı Bekarlar olmak üzere, çalışma grubunda yürütme de yer alan Ticaret Odası Başkanı  ve ilçemiz belediye başkanı birer konuşma yaparak, sözü 17 Eylül Üniversitesi ile Beykent Üniversitesi’nden etkinliğe katılan akademisyenlere bıraktı.

Baştan belirtelim:Bu ve benzeri çalışmalar kapsamında termal turizm ve jeotermal enerji kaynakları, rezervi, kullanımı,tanıtımı,vb. konularda yapılan ve yapılması düşünülen her girişim ve çalışma  dün olduğu gibi bugünde bölgemiz ve ilçemiz açısından önemlidir ve küçümsenemez. Bu nedenle, bu ve benzeri etkinliklerin organizasyonu ve gerçekleşmesinde tüm emek veren kurum ve kişileri kutluyoruz.

Ancak, geleceğe yönelik başta termal turizm olmak üzere tarım ve daha bir çok konuda ilçenin 2023 vizyonunu yani bir anlamda bilimsel  ve kentsel verileri olgunlaştırarak bir anlamda izlenecek,yürünecek yol haritasının belirlenmesi noktasında  bugüne kadar Gönen’de sayısız benzeri mahiyette ve başlık çerçevesinde, akademisyenler ve konunun uzmanlarını da kapsayacak şekilde toplantılar yapıldığını, sunumlar da bulunulup, tartışmalar yaşandığını, sonuç bildirgeleri yayınlandığını hepimiz biliyoruz.

Bu gerçeği; Kaymakamımız Bekarlar,Belediye Başkanımız Palaz ve bir çok kamu yöneticisi bürokrat,akademisyen,siyasetçi, Oda başkanı ve vatandaşlar da biliyor.O nedenle, kimi arkadaşların ilçe de bir ilk’i başarıyoruz havasından bin an önce sıyrılıp, aslında ilçe termal turizmi, tarım ve benzeri konularda yıllanmış sorun ve sıkıntılar sürekli yetkili ve ilgili kurumlar ve isimler,basın ve gazeteciler tarafından  bıktırıcı bir şekilde yıllardır dile getirilmiş olmasına karşın,neden ve niçin bir türlü gerekli kararların alınıp adımların atılamamış olduğunu sorgulanması gerekmiyor mu?

Güney Marmara nezdinde Gönen’in, Bandırma ya da Erdek’in artık yıllanmış bu sorun ve sıkıntılarını herkes ezberledi ve biliyor. Sürekli siyaseten veya sosyal yaşamda diye getirilmiş olmasından vatandaşlar da bıktı, usandı. Bırakın kamu yönetimi, yöneticileri, bürokratlar ,akademisyenler işini yapsın. Başta milletvekilleri olmak üzere yerel yönetim ve yerel yöneticiler, siyasal ve sosyal yaşam da  söz sahibi olan kurum ve insanlar yıllanmış mevcut sorun ve sıkıntıların çözümü ne ise alması gereken kararları alıp, gerekli adımlar ne ise bu adımları atsın..!

Hep o dile getirilen yaşam karşısında aksiyoner duruş ve tavır belirlemek budur..! Statükoculuk ve popülizmden beslenenler,afilli konuşmaların ve analizlerin, parlak nutukların ardında gizlenmek yerine, örneğin, termal turizm konusunda ilçenin dününe olduğu gibi bugün de geleceğine ipotek koymanın boş arayış ve çabalarını sergiliyorlar.

Çalıştay’a konuşmacı olarak katılmış Gönen doğumlu hocanın yıllar önce dile getirdiklerinin aradan geçen bunca yıl sonra bugünün ilçesinde değişmeyen manzarası karşısında duyduğu hoşnutsuzluk üzerinde iyi düşünülüp,’değişmeyen, değiştirilemeyen ne ve neden’diye bıktırırcasına sorulmalı ve bu sorunun yanıtını bulabilmek için kendi kendimize acımasızca sormalıyız.

Değişmeyen, değiştirilemeyen Gönen mi, bu sorun ve sıkıntıların bilincinde olan Gönenli’liler mi yoksa  ilçenin sorun ve sıkıntıları üzerine sürekli parlak nutuklar atan bizler miyiz?

Esen kalın..

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın