MERHABA (BURNUMUZUN UCUNU GÖREMİYORUZ..!)

İlçemizde kurulmuş Gönen Sivil Toplum Platformu’nun kuruluş amacı ve çalışmalarında süreklilik sağlayıp, bir düzen, disiplin içinde  gelişip, güçlendirilmesi  önemli.

Bu ve benzeri çalışmalar; kentsel demokrasinin, demokrasi kültürünün gelişmesinekentlilik ve yurttaş bilincinin gelişip, güçlendirilmesine; edilgen ve stabl kent toplum yapısının aktifleşerek daha sağlıklı, daha kaliteli, daha huzur ve güvenli bir yaşam için günlük yaşam içinde farklı kanalların açılmasını beraberinde getirir.

BAŞKAN PALAZ,KENT KONSEYİ’Nİ TOPLAMALI

Ancak, sürekli yazılarımda dikkat çekip vurguladığım gibi; insanların  yaşadığı kente, semte, mahalleye, hatta evinin, işyerinin ya da okulun önüne sahiplenmesi  bile toplumumuzda demokrasi kültürü yeterince gelişmediği için sorunlu ve sıkıntılıdır. İçişleri Bakanlığının, AB ile uyum kapsamında yayınladığı yönetmelikle  belediyelerimiz bünyesinde kurulması düşünülen ve öngörülen, Kent Konseyleri bunun somut ve tipik örnekleridir. Yasal olarak, her belediye bünyesinde Kent Konseyleri kurulmak zorunda. İçişleri Bakanlığı, Kent Konseyleri Yönetmeliği’nin 1.maddesinde amaç şöyle özetlenmiş:

“..kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseylerinin..”

Peki, ilçe de 15 yıl yerel yöneticilik yapmış Hüseyin Yakar’ın başkanlığı döneminde Kent Konseyi adını duymuşluğunuz, ilçe adına  yapılmış her hangi bir çalışmasını bileniniz var mı?Sanmıyorum..31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden dört ay geçti ve Başkan Palaz’ın da bugüne kadar  bu konuda bir açıklaması, ne yazık ki, olmadı.

YERİNDEN YÖNETİM İLE OTURARAK YÖNETİM FARKLI ŞEYLER..

Olur ama bir çok örneğinde yaşandığı gibi işletmezseniz; demokrasi, katılımcılık, şeffaflık, hesap verilebilirlik, hemşehrilik, kent vizyonu, kalkınma, kentinizin hak ve hukukunuzun korunması gibi konularda,her ortamda  sadece afilli nutuklar atıp da ‘yerinden yönetim’ olayını ‘oturduğum yerden yönetim’ olarak algılarsanız, bugün ilçemizde yaşandığı gibi, farklı demokratik oluşumların, insiyatiflerin salt izleyicisi olursunuz…Üç gün sonra da ‘bunlar ne yapıyor, ne söylüyorlar böyle’ diyerek  şu veya bu nedenle bu oluşumları ve insanları boğazlamanın derdine düşersiniz.

Çünkü, ‘demokrasi’ kavramı her türlü kalıba girebilir ama ‘özgürlük’  kavramı,asla..!

TERMAL TURİZMİ BUGÜN KEŞFETMİYORUZ

İlçemiz ve termal turizm konusu ile kuruluşundan bugüne en büyük yatırımcısı ve hissedarı Gönen Belediyesi olan Kaplıcalar AŞ. ile ilgili ilçe kamuoyunda yaşanan olumsuz düşüncelere ve kanaatlere,kimse kenarından dahi olsa dokunmuyor,girmiyor.Örneğin, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi ile de protokol imzalanıp, iştahla, gerçekleştirilmesi düşünülen, sağlıkla ilgili kür merkezinin 2000’li yıllardan bugünlere artık temelleri çürüyen ve milyonları, garip ve ilginç tartışmalarla gömdüğümüz Ay Otel’i kuracağımız alan üzerine inşa edeceğimizden hiç söz edilmiyor.

Gönen’de Kaplıcalar AŞ.nin adı esnaf ve halk arasında, ‘siyasi arpalık’ ve ‘rant yuvası’..!

TERMAL TURİZMİN LOKOMOTİFİ

İlçemiz termal turizm ya da kür merkezi olacak ise, bunun bir yatırımcı ayağı olmalı. Bu yatırımı ya devlet ya da 70’lerde olduğu gibi Gönen Belediyesi yapacak ya da özel sektör…

O zaman sormak gerekmiyor mu?

Turizm Çalıştayı’na kaç ilçemizden termal turizminin içinde olan otel, motel, restaurant, eğlence, dinlence mekanı sahibi geldi? Ya da, ilçenin vizyonundan ve beklentilerden hareketle, kaç yatırımcı Çalıştay’a gelerek, konuşmacıları dinledi, ‘bizim de beklentilerimiz şu’ ya da ‘bizim de sorunlarımız şunlar’ diye konuşup, soru sordu.

İŞLETMECİLER, ESNAF,YATIRIMCILAR  DİLSİZ Mİ?

Kimse,’ aaa Arıcan, termal suyun belediyenin ya da Kaplıcalar’ın uhdesinde olduğunu bilmiyor mu,diye sorup, komik duruma düşmesin, milleti de kandırmasın. Devlet, termal suyunu zaten satmıyor, kimseye de peşkeş çekmiyor. Su, kamunun, diyerek, suyun kullanımını yani işletmesini belli süreler için ihale ederek, ne amaçla ve nasıl kullanıldığını da denetliyor.

Peki, bu eksiği veya yanlışı, öncelikle kim dillendirip, dikkat çekmeli? Ticaret Odası Başkanı..!Üyesine ve yatırımcısına sahip çıkmalı…Peki, iki gün süren Çalıştay, süresi içinde veya sonrasında olayın bu yönleri hiç dile getirildi  mi, HAYIR..!

Çalıştay’dan sağ olsun konuşmacılarımız, Gönen yıllar sonra ‘Vizyon 2023’ denilerek, termal turizm konusunda bir yol haritası edindi.. ; termal turizm, termal kür merkezi, doğa ve eko turizm, kültürel ögeler, gastronomi turizmi, ilçenin tarihi, doğal ve kültürel özelliklerinin ön plana çıktı..

Bu ön plana çıkan öğelerin hepsinin iktisadi bir ayağı var. Bunları, kim/kimler  gerçekleştirecek?Bu öngörülen yatırımların lokomotifliğini kimler üstlenecek? İpe un sermemek ve atacağınız taşın bir işe yaraması bu nokta da anlam kazanıyor.Tüm bunları gerçekleştirecek,devlet ise, kapısı çalınacaklar,belli.Belediye ise, yeri,yurdu,muhatapları belli.Yıllardır yaptıkları Kaplıcalar işletmeciliği ortada. Kim kaldı geride, özel sektör yani yatırımcılar. Bu alana yatırım yapmış olanların emdiği sütü yıllardır burunlarından getiriyoruz. Maşallahımız var,ben yatırım yapacağım, diyenlerin de enselerinde boza pişiriyoruz.

ANADOLU ETAP’I,MUTLULAR’I,TEK SÜT’Ü KUTLUYORUZ..

Beğenirsiniz beğenmezsiniz,bu sizin derdiniz, ancak Gönen, son günlerde Tahirova çiftliğinin işletmeciliğini üstlenmiş  Anadolu Etap’ı,enerji yatırımı ile MUTLULAR Grup  ile Bandırma Banvit Basketbol Kulübü’nün sponsorluğunu üstlenmiş  TEKSÜT’ü konuşuyor. Her üç kurumu da Gönen GÜRSES gazetesi olarak kutluyor, başarılarının daim olmasını diliyoruz.

Gönen’in hamaset yüklü konuşmalara karnı tok; Gönenli öncelikle aş ve iş, yaşanabilir bir kent istiyor.

Esen kalın..

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın