MERHABA (GÖNEN VE SUBAŞI)

31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlanması ve Gönen’de 2004, 2009,2014 yerel seçimlerini kazanmış Ak Parti adına  üç dönem belediye başkanlığını üstlenmiş Hüseyin Yakar’ın  31 Mart 2019 yerel seçimlerinde bir daha belediye başkanlığına aday gösterilmemesi sonrası AK Parti’de yaşanan gelişmeler  ve yaşanan parti içi tartışmalar halen sürüyor.

AK Parti’nin Başkan adayı olarak Erdinç Odabaşı’nı göstermiş olması ve yerel seçimlerde   8 bin oy farkı ile Millet İttifakı’nın CHP’li başkan adayı İbrahim Palaz’a karşı seçimlerin kaybedilmiş olmasının Güney Marmara ve Gönen açısından siyasi bir deprem  etkisi yarattığı söylenebilir.

Gönen’de yerel seçimin kaybedilmiş olmasını, belli  olumsuzluklar dikkate alındığında AK Parti  milletvekili ve MKYK üyesi Yavuz Subaşı da siyaseten ve hayatın doğal akışı için de normal karşılıyor. Seçimdir bu, kazanır ya da kaybedersiniz..

Ancak, şuna da dikkat çekiyor:

Bandırma ve Gönen’de partisi açısından sonuçlar ağır ve aradaki oy farkı düşündürücü..

Oysa ki, 31 Mart yerel seçimlerinde üzerinde düşünülmesi gereken sorun, Bandırma ya da Gönen’de AK Parti’nin başkan adayları ile CHP’den kazanan başkan adayları arasındaki büyük oy farkı ile sınırlı görülmemeli; sonuçların izahı zor olmasının ana nedeni, başkan adayları veya  hazırlanmış meclis listelerinde de aranmamalı diye düşünüyoruz.

Neden?

Çünkü, 23 Haziran İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde AK Parti’nin başkan adayı Binalı Yıldırım gibi siyasetin ve devlet yönetiminin kalburundan geçmiş birikimli ve deneyimli bir insan, 800 bin oy fark yedi..! Ankara büyükşehir belediye başkanlığı da bir çok büyükşehirle birlikte kaybedildi..!

O zaman yüzeysel değerlendirmeler ve analizlerin ötesinde yaşanan sorunların masaya daha kapsamlı yatırılması gerekmiyor mu?

Sn.Subaşı’nın dikkat çektiği ‘güç zehirlenmesi’, Sn.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli uyardığı ‘metal yorgunluğu, ‘kibir’, ‘şımarıklık’ gibi faktörler önemli ve tüm bu ve benzeri olumsuzlukların üzerine ciddiyetle gidilmesi ve değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

İlçemiz nezdinde ise yaşanan ama siyaseten  hemen herkesin bir şekilde geçiştirmeye çalıştığı bir gerçek var. O da, Hüseyin Yakar vakası yada genel siyaset ile ilçe siyasetine aşina olanların deyişiyle, “Gönen’in siyasi Brütüs vakası..”

Sn.Subaşı, gizlemiyor ve yekten konuşuyor:

 

– “…Hüseyin Yakar’ın üçüncü dönemde yeterince çalışmaması, Reşadiye, Gündoğdu, yukarı mahallelerde gerek 24 Haziran seçimlerinde, gerek 31 Mart seçimlerinde anormal derecede tepki aldık. Kasıtlı olarak Hüseyin Yakar yapmadı oraları… Hüseyin Yakar ununu elemiş eleğini asmış, seçim çalışmalarına gelmedi zaten. Gönen’de Belediyenin yapamadığı hizmetleri büyükşehirle kapatamadık… Ayrıca, gazetesi üzerinden partisine değil, muhalefete çalışmış..”

Buyrun, ayıklayın pirincin taşını..!

Benzer, değerlendirmeleri ve açıklamaları Gönen İlçe Başkanı Merve Öncük İşgüden, gazetemize yapmadı mı; keza ilçemizde gerçekleşen AK Parti’nin iştişare toplantısında benzer şeyler partililer tarafından yüksek sesle dile getirilmedi mi?

Ortada bir gariplik var ve ilçemizde CHP’li meclis üyelerinin bir çoğu ile CHP’lilerin bir çoğu da  yerel seçimler ve sonrasında yaşanmakta olan iğretilikleri tanımlamakta şimdilik zorluk da çekseler, bu iğretiler her yerde konuşulup, tartışılıyor. Yakar’ın başkanlığı döneminin ‘güzelleri’ne  ‘yarenleri’ne Palaz’ın başkanlığı döneminde ellenmiyor. Bir anlamda Yakar’ın koltuğuna Palaz, oturmuş olmasına karşın herkes yerli yerinde…

Biz,hiç bir  başkana ya da partiye çalışanın aşı ve işi ile uğraşın demiyoruz.Ancak,her yönetimin başarı ve uyum için kendi kadroları ile çalışması öncelikle siyasetin ve demokratik işleyişin gereğidir.İlçe de yaşanan farklı tablo, doğal olarak öncelikle  CHP’lilerin kafasını karıştırırken, farklı soruların gündeme gelmesine neden oluyor.

Bu arada hiç kimse Yakar’ın da boş durduğunu sanmamalı.. Her ne kadar sn.Subaşı, ‘ununu eleyip eleğini astı’ diyorsa da   son üç-beş aydır ilçede tanık olup, yaşandığı gibi, Yakar, senaryo yazmakla  ve kimi zamanlarda  da kurgularını sahnelemeye çalışmakla meşgul. Nasreddin Hoca’nın göle maya çalması gibi.. Ya tutarsa ama tutmuyor..!

Siyasi irade önemli..

CHP Genel Başkanı K. Kılıçdaroğlu’nun tüm büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarından anlamlı hizmetlerle, vatandaşlara CHP’nin  ülkeyi yönetmeye hazır ve muktedir bir parti olduğunu göstermelerini istemesi, boşuna değil.

Bu iktidar partisi, AK Parti içinde geçerli.. Şikayet etmeyecek, mazeretlerin ardına sığınmayacak, gereken ne ise onu yapacaksınız. Bu bir cesaret sorunu da olmamalı. İçinizde  Brütüs’ler var ise, siyasi iradenizi kuşanıp, hastalıklı ve tedavisi mümkün olmayan yanlarınızı  budayacaksınız…

Bu sizin güçsüzlüğünüzü değil, gücünüzü gösterir.

Ülkemiz siyasal ve sosyal tarihinin bugüne kadar hepimize öğrettiği bir ders var.Sn.Subaşı’nın ifadesi ile ununu eleyenler, genellikle eleğini bir tarafa asar gibi yapıp, Brütüs’lüklerine  farklı mazeretler bulup, hiç bir şey olmamış ve yaşanmamış gibi, farklı ve yeni kimliklerle karşımıza çıkarlar. Gönen ve Ak Parti buna da hazırlıklı olmalı, diye düşünüyoruz…

Bizden uyarması…

Esen kalın…

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın