Muhtarlar Günü kutlandı

Muhtarlar günü Gönen’de törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanında yapılan kutlama da Gönen Muhtarlar Derneği Başkanı Aladdin Bayhan Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmasında dernek başkanı Aladdin Bayhan ;

” Geçmişi 1829 yılına dayanan muhtarlık müessesesi, ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturmaktadır. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil  etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Ayrıca çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında, önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Dolayısıyla, halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş muhtar kardeşlerimiz, son derece önemli bir makamda bulunmaktadırlar. Vatandaşımızın hastasında, cenazesinde, düğününde kısaca sosyal yaşamın içerisinde kendini gösteren her türlü üzüntüde ve sevinçte kapısını gönül rahatlığıyla çaldığı makamda görev yapan muhtarlarımızın bizlerinde baş tacıdır.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da Cumhurbaşkanlığı külliyesi’nde düzenli olarak muhtarlarımızı ağırlayarak, onların görüşlerini ve isteklerini dinleyip demokrasimizin bu en eski ve köklü kurumunun temsilcilerine hak ettikleri göstermektedir.

Geçtiğimiz yıl, muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları,karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını korumak amacıyla, 19 Ekim günü hükümetimiz tarafından “Muhtarlar Günü “ olarak belirlenmiştir.

Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olmak gerçekten rütbelerin en büyüğüdür. Dolayısıyla, halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş muhtar kardeşlerimiz, son derece önemli bir makamda bulunmaktadırlar. Bu gün vesilesiyle, öncelikle tüm muhtarlarımıza çalışmalarında kolaylık ve esenlikler diliyorum” dedi.

Gönen Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen Çelenk Sunma programına; Gönen İlçe Kaymakamı Arslan Yurt, Belediye Başkanı İbrahim Palaz, İlçe Jandarma Komutanı Jan.Bnb. Temel Kılıç, Emniyet Müdürü Ali Haydar Kılıç, AK Parti Gönen İlçe Başkanı Av. Merve Üncük İşgüden, İYİ Parti Gönen İlçe Başkanı Fedai Çoşkun, Mahalle Muhtarları ve vatandaşlar katıldılar.

Program sonrası Öztürk İş Merkezinde bulunan Muhtarlar Derneğinde bir çay içen ilçe protokolü ve muhtarlar yürüyerek Yıldız Otelde Gönen Belediye Başkanlığınca tertip edilen öğle yemeği programına geçtiler.

Yemek sonrası kadın Muhtarlardan Gelgeç Mahalle Muhtarı Hikmet Köse,Plevne Mahalle Muhtarı Aysel Yavaş’a,en uzun süre muhtarlık yapan Reşadiye Mahalle Muhtarı Cüneyt Tekin ve en genç muhtar olan Gaybular Muhtarı Tuğrul Gök’e plaket verildi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın